Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Tozlaşma Nedir, Tozlaşmada Rol Oynayan Hayvanlar Hangileridir?

  • 23 Temmuz 2021
  • Tozlaşma Nedir, Tozlaşmada Rol Oynayan Hayvanlar Hangileridir? için yorumlar kapalı
  • 202 kez görüntülendi.
Tozlaşma Nedir, Tozlaşmada Rol Oynayan Hayvanlar Hangileridir?

Tabiatta bulunan her hayvan ve nebat cinsi, belli bir işlevi yerine getirme mesullüğünü taşımaktadır. Bu işlevler, ait oldukları ekosistemin korunmasına ve dengelenmesine izin verir. Misalin polenin çiçeğin erkek uzvundan dişi uzva aktarılmasını ifade eden polenleşme, ekosistemde olağanüstü derecede ehemmiyetli bir rol oynamaktadır. Alttaki yazıda tozlaşma ve bu tozlaşmada ehemmiyetli rol oynayan polinatörlerin listesi bulunmaktadır: Tozlaşma […]

Tabiatta bulunan her hayvan ve nebat cinsi, belli bir işlevi yerine getirme mesullüğünü taşımaktadır. Bu işlevler, ait oldukları ekosistemin korunmasına ve dengelenmesine izin verir. Misalin polenin çiçeğin erkek uzvundan dişi uzva aktarılmasını ifade eden polenleşme, ekosistemde olağanüstü derecede ehemmiyetli bir rol oynamaktadır. Alttaki yazıda tozlaşma ve bu tozlaşmada ehemmiyetli rol oynayan polinatörlerin listesi bulunmaktadır:

Tozlaşma Nedir?

Çoğu nebat cinsinin üremesi cinsel olarak reelleşir. Bu, nebat gübrelemesinin hakikatleşmesi için hem dişi hem de erkek hücrelerin bir birliğinin olması gerektiği anlamına kazanç. Bu hücreler polenin içinde çiçek, çiçeklerin dişlisinin dişi dişine aktarılması gereken bulunur. Nebat faize mevzusunda en ehemmiyetli etmenlerden biri, üçüncü bir tarafın müdahalesini gerektirmesidir. Bu üçüncü taraf tozlayıcı madde olarak öğrenilir.
Tozlaşma casusları başka bir deyişle böcekleri, diğer hayvanları, su ve rüzgâr gibi natürel unsurları kapsayabilir. Hayvan tozlayıcı casuslar ve nebatlar, çiçeklerin tozlaşıcı casusları sürüklemeyi hedefleyen değişik aroma, biçim ve renkler üretecek biçimde evrimleşmiştir. Hayvan nebatın nektarı ile beslendiğinde polenler istemeden bacaklarına, kanatlarına veya bedenin diğer kısımlarına aktarılır. Bu polen daha sonra beslendikleri bir sonraki çiçeğe depolanır ve böylece maddenin faize operasyonunun bitirildiği yerden pistile erişmesini sağlar.

Tozlaşma Cinsleri

Tozlaşma Nedir, Tozlaşmada Rol Oynayan Hayvanlar Hangileridir?Değişik tozlaşma cinsleri vardır ve bunlar alttaki gibidir:
Doğrudan tozlaşma
Kendiliğindene tozlaşma veya otogami olarak da adlandırılan polen, aynı çiçeğin pistiline aktarıldığında doğrudan tozlanma alana kazanç. Bu döllenme iki biçimde hakikatleşebilir: otonomluk ya da geitonogamidir.
Tav: Erkek ve dişi gametler aynı çiçekderi geldiğinde oluşur.
Geitogamia: Erkek ve dişi gametler değişik çiçeklerden, fakat aynı cinsten geldiğinde oluşur; polenler bir çiçekderi aynı nebatın ötekisine taşınır. Değişik tozlaşma casusları müdahale eder hayvanlar, su veya hava.
*Çapraz tozlaşma
Bu cins tozlaşmada, bir cinsin poleni başka bir cinsin çiçeğinin pistiline taşınır. Tozlaşma casusları bu operasyon için lüzumludur ve polenlerin taşınmasından kimin mesul olduğuna bağlı olarak birkaç tozlaşma alt tipi vardır. Bu çapraz tozlaşma alt tipleri şunlardır:
Biyotik tozlaşma: Bu tozlaşma canlıları, kuşları, memelileri veya böcekleri kapsayabilen tozlayıcılara dayanır.
Abiyotik tozlaşma casuslar: Suya hidrofil veya rüzgârın anemon müdahalesine sabreder. Bu casuslar, polenlerin yanlışlıkla aynı nebata veya başkalarına aktarılmasından mesuldür.
Arı tozlaşması: Arılar ve bombus arıları boru biçimindeki çiçeklerden polen çıkardığında alana kazanç. Bu operasyon kolaydır: Böcek çiçeğe bacaklarıyla tutunur ve kanatlarını çırpar, bu titreşimli hareket polen sporlarının çıkarılmasına katkıda bulunur.
* Suni tozlaşma: Elle tozlaşma olarak da adlandırılan, insan müdahalesi ile oluşur. Bu cins tozlaşma zirai imalde reelleşir. Bu tozlaşma tipi, polen bir nebatın ercikten değişiğinin pistiline fiziksel olarak aktarılarak elle alana kazanç.

Tozlayıcılar Neden Ehemmiyetlidir?

Tozlayıcılar balanslı ve işlevsel bir ekosistemin korunmasında hayati ehemmiyete sahiptir. Tozlaşıcı casusların ehemmiyetli bir çalışması olmadan, çiçekli nebatların neredeyse%90’ı can verir. Reelinde, tozlayıcılar veya tozlaşma olmadan, ekosistemimiz yaşamda kalamazdı. Ek olarak, tozlaşma meyve ve tohum yapımına izin verir, bu ehemmiyetli işlevin kaybı yiyecek tedarikinde de kıtlığa neden olabilir.

Tozlayıcıların Listesi

Tozlaşma görevinde rol oynayan bir hayli hayvan vardır. Bu hayvanların adları ve görevleri altta belirtilmiştir:
1. Arılar
Tozlaşma Nedir, Tozlaşmada Rol Oynayan Hayvanlar Hangileridir?Arılar, Apoidea üst ailesine aittir ve hemen hemen tüm dünyada bulunabilir. Arılar, en ehemmiyetli polenleştirme casuslarından kimileri olarak kabul edilir, zira insanların harcadığı çok rakamda yiyecek mahsulünün polenlenmesinden mesuldürler.
2. Karıncalar
Karıncalar Formicidae familyasına aittirler ve eusosyal böceklerdir, başka bir deyişle koloni hayvanlarıdırlar. Eusosyal böcekler, kendi jenerasyonları içinde bir aile grubunda yaşar ve belli günlük işlevleri yerine getirir. Bu işler arasında bir kast veya koloni içinde belli bir iş kısmı, iş birliğine dayalı ıslah ve görev yerine getirme sayılabilir. Karıncaların yediği gıdalar arasında çiçekler vardır; dolaylı olarak polenleri bir çiçekderi ötekisine taşırlar. Bununla beraber, çalışmalar karıncalar tarafından tozlaşan nebat rakamının çok düşük olduğunu göstermiştir.
3. Çiçek sinekleri Hoverflies
Çiçek sinekleri olarak da öğrenilen Hoverflies, dünyanın her yerinde bulunabilir. Görünüşe göre arılarla basitçe karışan bu sinekler aynı zamanda nektar ve polenle beslenirler, ancak bunlar arılar kadar faydalı tozlaşmazlar.
4. Kelebekler
Kelebekler, güveler ve diğer böcekleri de kapsayan lepidoptera sınıfına aittir. Dünyada 165.000 kelebek cinsi vardır, bunların çoğu gece tozlaştırıcıdır, ancak bazı günlük çeşitleri de vardır. Tozlaşma Nedir, Tozlaşmada Rol Oynayan Hayvanlar Hangileridir?Nektarı çiçeklerden çıkarmak için, kelebekler, beslendikleri emdikleri, tüp biçiminde uzun bir ağza sahiptir. Bu sayede polenleri farklı çiçeklere de taşınırlar.
5. Bombus arıları
Ortak adı yaban arısı olan Bombus kolonileri içinde depoladıkları hem nektar hem de polen ile beslenir. Arılar gibi, bombus arılarının en ehemmiyetli tozlayıcı maddeler olduğu düşünülür ve çoğunlukla dar korolla tüplü çiçekleri sürükler. Gerektiğinde, bombus arıları arıların tozlaşma biçimini kullanır.
6. Yaban arıları
Eşek arıları, sipariş bir parçası Hymenoptera, takribî beş santimetre ölçmek siyah renkte sarı ve zehirli bir acı taşırlar. Eşekarısı çoğunlukla etçil olmasına karşın, bazen nektarla beslenirler ve yanlışlıkla polenleri taşırlar.
7. Sivrisinekler
Pek çok şahsı afallatmasına karşın, sivrisineklerin tümü kanla beslenmez. Reelinde, yalnızca dişi sivrisinekler kan emerler. Öte yandan, erkek sivrisinekler nektarla beslenirken bir çiçeklerden ötekisine polen taşır, böylece sivrisinek tozlanmasına katkıda bulunur.
8. Böcekler
Coleoptera ailesinin bir parçası olan ve tüm dünyaya dağılmış takribî 375.000 Böcek cinsi vardır. Böcekler mantarlar, diğer böcekler, kökler, odun, çürüyen madde, çiçekler ve polenle beslenir, bu sebeple bazı böcek cinsleri böcek tozlaşmasına katkıda bulunur.
9. Sinek kuşları
Kolibriler Trochilidae familyasına aittir ve barbarca 300 değişik sinek kuşu cinsinin bulunduğu Amerika’ya özgüdür. Bu kuşlar, minik ebatları, uzun ve ince gagaları ve olağanüstü derecede süratli bir biçimde hareket edebilen kanatları ile karakterize edilir. Tam sinek kuşu cinsleri nektarla beslenir ve tozlaşmada ehemmiyetli bir rol oynar. Sinek kuşlarının, çiçeklerden nektar içmelerini basitleştiren, sinekkuşu tozlaşmasında ehemmiyetli rol oynayan, tüp eşi dilleri vardır.
10. Lemurlar
Lemurlar Madagaskar adasına özgü olan, Primatlar’ın memelileridir. Bu gece tozlaşan hayvanlar, parlak gözleriyle ve millete kuyruklu desenleriyle karakterize edilir. Bir lemur perhizinde meyveler, otlar, yapraklar, polen ve nektar bulunur. Polen ve nektarla beslenen cinsler, tozlaşma sürecinde ehemmiyetli bir bağdır.Tozlaşma Nedir, Tozlaşmada Rol Oynayan Hayvanlar Hangileridir?
11. Phelsumas
Phelsuma güney Hindistan’da bulunan Mauritius adasına endemik bir kertenkele cinsidir. Bu kertenkele cinsleri yalnızca 12 santimetre ölçülerek renklendirilmesi, gövdede kestane, mavi ve mavimsi yeşil, yanlarda kestane çizgileri ve mavi, beyaz veya kırmızı bir desen arasında değişebilir. Bu kertenkele cinsleri böcekler ve omurgasızlar ile polen ve nektarı besler.
12. Sümüklü böcek
Sümüklü böcekler Pulmonata siparişine ait karasal yumuşakçalardır. Her ne kadar sümüklü böcekler diğer polen yapan casuslar kadar ehemmiyetli olmasalar da, çiçeklere süründüklerinde polenleri başka yerlere eriştirirken dolaylı tozlaştırıcılar olarak da katkıda bulunurlar.
13. Güney uzun burunlu yarasalar
Güney uzun burunlu bat Leptonycteris curasoae Kolombiya, Venezüella ve Aruba mağaralar ve ormanlardaki bulunabilir. Bu gece tozlaştırıcı yarasa meyveler, nektar ve polen değişik cinslerden beslenir. Ek olarak, bu yarasalar ayrıca tohum dispersiyonları olarak da katkıda bulunur.
14. Güneş kuşları
Aile Nectariniidae, perhizlerinde temel bir element olan hem böceklere hem de nektarlara beslenen 144 cins kuş kapsamaktadır. Güneş kuşları, tropikal abuhavaları seçim ettikleri Afrika, Avustralya ve Asya’ya bölmüştür. Popülasyon yoğunluğu sayesinde çiçek tozlaşmasında olağanüstü derecede ehemmiyetli bir rol oynarlar.
15. Boquete pirinç fareleri
Boquete pirinç faresi Nephelomys devius Kosta Rika ve Panama dağıtılan kemirgen bir cinstir. Bu minik kemirgen hakkında, ağaçların dibinde gelişen minik mantarlarla beslenmekten başka çok az şey öğrenilmektedir. Tozlaşmaya muazzam bir katkıda bulunmamasına karşın, gıda arayışı, polenlerin kazara dağılmasını sağlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ