Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Tiroid Meseleleri ve Saç Dökülmesi

  • 04 Temmuz 2021
  • Tiroid Meseleleri ve Saç Dökülmesi için yorumlar kapalı
  • 144 kez görüntülendi.
Tiroid Meseleleri ve Saç Dökülmesi

Rastgele bir bilinen şart olmadan saç dökülmesi yaşıyorsanız, hipotiroidizm potansiyel sebeplerden bkocaman olabileceğinden tiroid testlerini yaptırmalısınız. Bu mevzuda daha fazla balaka için okumaya devam edin. Saç dökülmesi, hem erkekler hem de bayanlar için sosyal utanç yaratabilir. Saç dökülmesi natürel bir süreç olmasına karşın, erken yaşta ortaya çıkarsa pek çok şahıs için evham kaynağıdır. Bazen saçlarınızda […]

Rastgele bir bilinen şart olmadan saç dökülmesi yaşıyorsanız, hipotiroidizm potansiyel sebeplerden bkocaman olabileceğinden tiroid testlerini yaptırmalısınız. Bu mevzuda daha fazla balaka için okumaya devam edin.

Saç dökülmesi, hem erkekler hem de bayanlar için sosyal utanç yaratabilir. Saç dökülmesi natürel bir süreç olmasına karşın, erken yaşta ortaya çıkarsa pek çok şahıs için evham kaynağıdır. Bazen saçlarınızda ani bir dökülme başlar. Saç uzmanına müracaat etseniz de, saç bakım mahsullerinizi değiştirseniz de saç dökülmesi devam eder. En sonunda bir hekime danıştığınızda ise bazı kan analizleri yapmayı önerecektir. Bu yazıda tiroid hormonunun bozukluklarına bağlı olarak saç dökülmesine neden olan gidişatlardan bahsedeceğiz.

Tiroid Meselelerinin Bir İşareti Olarak Saç Dökülmesi

Tiroid Sorunları ve Saç DökülmesiTiroid, boğaz bölgesinde bulunan minik bir bezdir. Kelebeğe benzer bir şekle sahiptir ve bedenin en ehemmiyetli bezlerinden bkocamandır. Temel olarak bedenin uygun metabolizmasından mesuldür. Karbonhidratların, yağların ve proteinlerin modülasyonu ve bedendeki enerji imali tiroid bezinin desteğiyle asıllaşır. Bununla birlikte, bazen bazı sebeplerden dolayı tiroid bezinin yeterli ölçüde hormon üretmesi başarısız olur. Bu vaziyet “hipotiroidizm” veya “düşük tiroid” olarak bilinir. Hipotiroidizm ile ilişkili muhtelif semptomlar vardır, saç dökülmesi de bunlardan bkocamandır. Bununla birlikte kilo alma, bunalım, asaplılık, bitkinlik ve kuru cilt gibi belirtiler de kollanır.

Tiroid bezinin yanlış çalışması sebebiyle kıl foliküllerinin doğru metabolizması için gereken hormonlar oluşmaz. Bu sebeple, saç folikülleri uyku düzeyine geçer. Saçlar bu düzeyde daha uzun zaman kaldıkça can verirler ve düşerler. İkinci olarak metabolizma yetersizliği saçlarda protein ve vitamin noksanlığına yol açar. Saçlar bu vitamin ve protein yetersizliği sebebiyle düzgün uzayamaz. Dolayısıyla kırılganlaşır, kabalaşır ve dökülür. Dikkat çekilmesi gereken ehemmiyetli bir husus, hipotiroidizm sebebiyle yalnızca saçlarınız dökülmez. Kaşlar, koltuk altları ve cinsel uzuvlarda bulunan kıllar da kırılgan hale kazanç ve bu problemler suratından dökülebilir.

Hipotiroidizm insanlardaki saç dökülmesinin en ehemmiyetli sebeplerinden bkocaman olmasına karşın, “hipertiroidizm” aynı sebeplerden bkocaman olabilir. Hipertiroidizm, tiroid hormonun fazla imali olduğunda büyüyen bir vaziyettir. Graves hastalığı, hipertiroidizmin çeşitlerinden bkocamandır ve hipertiroidizmi olan şahısların %80 ‘inde görülmektedir. Kilo kaybı veya kilo alımı, asaplılık, endişe, bitkinlik, çarpıntı, titreme, tırnak farklılıkları ve saç dökülmesi, hipertiroidizm veya fazla faal tiroid hormonun semptomlarıdır.

Tiroid Bozuklukları ve Saç Dökülmesinin Rehabilitasyonu

Tiroid Sorunları ve Saç DökülmesiBilinen rastgele bir sebebi olmadan saç dökülmesi meseleyi yaşıyorsanız, hemen bir hekime başvurmanız en iyi çözüm olacaktır. Benzer biçimde saç dökülmesi ile birlikte yukarıyada belirtilen belirtilerin rastgele biltihabı gözlemlediyseniz, bu gidişatın sebebini teşhis etmek için bir hekime danışmalısınız gerekir. Tiroid testleri hipotiroidi ve hipertiroidi hastalıklarının teşhisinde destekçi olmaktadır. Hekimin reçeteleyeceği tiroid problemi rehabilitasyon usulleri vardır. İkincisi, hekim saç dökülmesini durdurmak ve tiroid problemlerini rehabilitasyon etmek için belirli dayanakları veya natürel ilaçları önerebilir. Şayet otoimmün bir bozukluktan dolayı vaziyet ortaya çıkarsa, hekim bağışıklık sistemini baskılamak için ilaçlar reçete eder. Rehabilitasyon usulleri saç dökülmesini durdurmada tesirlidir, ancak saçların yine büyümesine müteveccih rastgele bir rehabilitasyon yoktur!

Tiroid problemlerinin belirtilerini iyice anlayıp, bir an evvel bir hekime danışmalısınız. Şayet tiroid testleriniz bayağı çıkarsa bir saç uzmanına danışarak saç dökülmesine neden olan öteki sebepleri araştırabilirsiniz. Sıhhatle kalın!
Bibliyografi:
buzzle.com/articles/thyroid-problems-and-hair-loss.html

Yazar:Tülay Arsoy

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ