Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Terlemeyi Eksiltmek veya Durdurmak İçin İpuçları

  • 31 Ocak 2022
  • Terlemeyi Eksiltmek veya Durdurmak İçin İpuçları için yorumlar kapalı
  • 74 kez görüntülendi.
Terlemeyi Eksiltmek veya Durdurmak İçin İpuçları

Terleme, bireyin beden ısısını tertip etmeye dayanakçı olan bedende oluşan otomatik bir operasyondur. Bununla beraber, bazı şahıslar hiperhidroz yaşarlar ve bu da gereğinden fazla terledikleri anlamına gelmektedir. İlk ve ikincil olmak üzere iki hiperhidroz cinsi vardır. Sekonder hiperhidroz, altta uyuyan tıbbi gidişatın veya bazı ilaçların yan tesiri olarak ortaya çıkmaktadır. Primer hiperhidrozun ise bütün belirlenebilir bir […]

Terleme, bireyin beden ısısını tertip etmeye dayanakçı olan bedende oluşan otomatik bir operasyondur. Bununla beraber, bazı şahıslar hiperhidroz yaşarlar ve bu da gereğinden fazla terledikleri anlamına gelmektedir. İlk ve ikincil olmak üzere iki hiperhidroz cinsi vardır. Sekonder hiperhidroz, altta uyuyan tıbbi gidişatın veya bazı ilaçların yan tesiri olarak ortaya çıkmaktadır. Primer hiperhidrozun ise bütün belirlenebilir bir sebebi yoktur. Fazla terleme genellikle rahatsız edici ve bir vaziyettir. Bununla beraber, fazla terleme yaşayan şahıslar için muhtelif rehabilitasyon alternatifleri bulunmaktadır. Bir dizi rehabilitasyon ve bireylerin konutta sınayabilecekleri bazı terlemeyi idareme ipuçları altta yer almaktadır.

Terlemeyi Eksiltmenin Yolları

Hiperhidroz rehabilitasyonu ciddiyetine bağlı olarak değişmektedir. Hekimler, vaziyeti rehabilitasyon etmek için tipik olarak adım adım yanaşmaktadırlar. Hiperhidroz rehabilitasyonu ciddiyetine bağlı olarak rehabilitasyon alternatifleri alttaki gibidir:
Hafif ve orta derecede hiperhidroz rehabilitasyonu: Alüminyum klorür hekzahidrat kremi, hiperhidroz rehabilitasyonuna dayanakçı olmaktadır. İlk rehabilitasyon alternatifi olarak, hekim Drysol gibi reçetesiz OTC alüminyum klorür hekzahidrat kremini önermektedir. Şahıslar bu kremi ilk 3 veya 4 gece için geceleri uygularlar, daha sonra gerektiğinde ara gizeme geceleri uygulayabilirler. Bazı şahıslar hiperhidrozlarını hakimiyet etmek için ek ilaçlara lüzum dinlemektedirler. Bunun için hekimler, glikopirrolat gibi topikal antikolinerjik ilaçları veya oksibutinin gibi oral antikolinerjik ilaçları reçete etmektedirler.
Terlemeyi Azaltmak veya Durdurmak İçin İpuçlarıCiddi veya mukavemetli hiperhidroz rehabilitasyonu: Özellikle şiddetli hiperhidroz, başlangıçtaki standart rehabilitasyonlara yanıt vermeyebilir. Bu gibi gidişatlarda, hekim iyontoforez veya botulinum zehirli maddeyi A Botox enjeksiyonlarını önermektedir. İyontoforez, ayakları veya elleri sığ su tepsilerine daldırmayı ve sudan ufak bir elektrik akımını geçirmeyi kapsar. Uzmanlar iyontoforezin bütün olarak nasıl çalıştığından emin değillerdir, ancak ellerde ve ayaklarda terlemeyi eksilttiğini bildirmektedirler. Bazı hekimler ise terlemeyi eksiltmeye dayanakçı olmak için suya antikolinerjik bir ilaç ilave etmeyi önermektedir. Günümüzde, eller ve ayaklar iyontoforez rehabilitasyonu için en yaygın alanlar olmaya devam etmektedir. Bununla beraber, analistler günümüzde hekimlerin bedenin değişik alanlarını rehabilitasyon etmek için kullanabilecekleri iyontoforezi geliştirmektedirler.
Botox enjeksiyonları veya iyontoforez galibiyetsiz olursa, hekim terlemeyi eksiltmek için cerrahi bir prosedür önermektedir ve başka bir alternatif sempatektomidir. Bu operasyon cinsi, terlemeyi eksiltmek için salgı bezlerinin asap beslemesine hasar vermektedir. Göğüs boşluğu içindeki sempatik asap bedende terlemeyi hakimiyet eder. Seçenek olarak, bazı şahıslar etkilenen ter bezlerinin cerrahi olarak çıkarılmasını ve bir sempatektomiden daha az invaziv olmasını seçim etmektedir. Ayrıca ne yazık ki, hiperhidrozlu şahıslar operasyon sonrası nüks yaşayabilmektedir.

Fazla Terleme İçin Konutta Yapılabilecek İlaçları

Bireylerin konutta fazla terlemeyi idaremelerine dayanakçı olabilecek bazı uygulamalar vardır ve bunlar alttaki gibidir:
Terlemeyle alakalı anekdot yakalamak: Bazı gidişatlar fazla terleme vakalarını tetikleyebilir. Bununla alakalı anekdot yakalamak, bireylerin tetikleyicilerini belirleyebilmeleri ve terleme kısımlarını kaydolmalarını sağlamaktadır. Şahıslar daha sonra muhtemel olduğunda bu tetikleyicilerden sakınmayı seçme imkânı yaşamaktadır.
Bazı gıdalardan sakınmak: Kafeinli meşrubatlara seçenek bulmak terlemeyi önlemeye dayanakçı olmaktadır. Bazı besinler fazla terlemeye neden olmaktadır. Hiperhidroz ile yaşayan şahıslar, bazı gıdalardan sakınmalı veya bunları hudutlandırmalıdır. Bu besinler alttaki gibidir:
• Monosodyum glutamat MSG
• Kafein
• Acı sos veya baharatlı besinler
• Köri veya kimyon gibi baharatlar
• İçki
Terlemeyi önleyici mahsuller kullanmak: Fazla terleyen şahıslar, sadece ter kokusunu maskeleyen deodorant kullanmaktan sakınmalıdır. Bunun yerine terlemeyi eksilten terlemeyi önleyici maddeler kullanmalıdır. Terlemeyi önleyici kullanmak için en iyi zaman geceleridir. Bazı hekimler kuru koltuk altları için 3 ila 5 gün her gece reçeteli terleme önleyici ilaçlar kullanmayı nasihat etmektedir. Daha sonra reçeteli terlemeyi önleyici kullanımını haftada bir veya iki kere düşürmektedirler.

Terli Ayaklarla Çaba İçin İpuçları

Fazla terleme veya ayak ıslaklığını eksiltmeye dayanakçı olabilecek bazı uygulamalar vardır. Bu uygulamalar alttaki gibidir:
• Muhtemel olduğunda sandalet giymek
• Ayakların düzgün biçimde havalandırılmasını sağlayan natürel malzemelerden yapılmış pabuçlar kullanmak
• Kunduraların her yıpranmadan evvel tamamen kurumasını sağlamak
• Muhtemel olduğunda kunduraları çıkarmak
• Ciltten nemi uzak yakalayan çoraplar giymek
• Islanmaları vaziyetinde günlük veya daha sık çorap değiştirmek
• Çıkarılan çorapları tekerrür giymeden evvel yıkamak
• Uyumadan evvel ayağa terlemeyi önleyiciler uygulamak ve sabaha karşı yıkamak

Ne Zaman Hekime Görünmeli?

Terlemeyi Azaltmak veya Durdurmak İçin İpuçlarıFazla terleme yaşayan birey hekimden buluşma almalıdır. Hekim sebebini tanımlamak için tanısal testler yapar ayrıca gerekirse bir dermatoloğa yönlendirebilir. Bazı şahıslar, bazı ilaçların yan tesiri olarak fazla terleme yaşamaktadır. Bu gidişatta birey, ilaçlarını veya dozajını değiştirmek mevzusunda hekimiyle görüşmelidir. Ayrıca birey hiperhidrozun nedenini öğrenmiyorsa, potansiyel rehabilitasyon alternatiflerini hekimiyle konuşmalıdır.

Ter Nasıl Oluşur?

Ter bezleri cilt içinde ter üretir, insanların iki cins ter bezi vardır, bunlar Ekrin ve Apokrin ter bezleridir.
Ekrin ter bezleri: Ekrin ter bezleri tüm bedende bulunur ve beden ısısını tertip etmede rol oynamaktadır. Beden ısısı yükseldiğinde, ter bezleri suyu hür vazgeçer ve su ciltten buğulaşırken, bireyin kan sıcaklığını düşürür ve bedeni soğutur.
Apokrin ter bezleri: Apokrin ter bezleri daha büyüktür ve çoğunlukla koltuk altları ve cinsel uzuvlarda bulmaktadır. Apokrin ter bezlerinden gelen ter bakterilere maruz kaldığında makûs koku çıkarır ve bu bezler ergenlik döneminde faal hale gelmektedir.

Yoğun Terleme Sebepleri

Ekrin bezlerinin fazla uyarılması fazla terlemeye neden olmaktadır. Bireylerin koltuk altı bölgesinde, surat, avuç içi ve ayak tabanlarında fazla terleme hayata ihtimali daha yüksektir. Bu bölgeler ekrin bezlerinin azami konsantrasyonuna sahiptir.

Sekonder Hiperhidroz

Sekonder hiperhidroz, bazı ilaçların ve hasarlı madde tüketimlerinin yan tesiri olarak ortaya çıkmaktadır. Bunlardan kimileri alttaki gibidir:
• Dopamin agonistleri
• Seçici serotonin geri alım inhibitörleri
• Antipsikotikler
• İçki
• Ensülin
Bazı şartlarla yaşayan şahıslar da ikincil hiperhidroz yaşayabilir ve bu şartlar alttaki gibidir:
• Şeker hastalığı
• Hipertiroidizm
• Parkinson hastalığı
• Değişik nörolojik bozukluklar
• Feokromositoma ve lenfoma gibi urlar

Bromidrosıs

Terlemeyi Azaltmak veya Durdurmak İçin İpuçlarıBromhidrozlu birey makûs kokulu ter yaşamaktadır. Bromhidroz veya fazla beden kokusu BO terlemesi olan bireylerde fazla terleme de olmaktadır. Bununla beraber, bu ter cinsinin bakterilerin ufalanmasından dolayı makûs bir kokusu oluşturmaktadır. Apokrin ve Ekrin olmak üzere iki cins bromhidroz vardır.
Apokrin bromhidroz: Apokrin bromhidroz, apokrin ter bezleri tarafından salınan terin dağılındığında alana gelmektedir.
Ekrin bromhidrozu: Ekrin bromhidrozu, ekrin bezlerinden ter ile yumuşatılmış keratinleri ufaladığında oluşmaktadır. Keratin ciltte bulunan bir proteindir ve bazı gıdaları harcamak ekrin bromhidrozuna neden olmaktadır.
İlk ve ikincil olmak üzere iki cins hiperhidroz vardır. İkincil hiperhidroz genellikle altta uyuyan tıbbi gidişatın veya ilacın yan tesirinin bir neticeyidir. Ayrıca Primer hiperhidrozun belirlenebilir bir sebebi yoktur. Hekimler genellikle fazla terlemeyi rehabilitasyon etmek için adım adım yanaşır. Terlemeyi önleyici maddeler, alüminyum klorür kremleri veya antikolinerjik ilaçlar bazı şahıslar için işe yaramaktadır. Özellikle şiddetli veya mukavemetli olan hiperhidroz daha yoğun rehabilitasyon gerektirmektedir. Bu gibi gidişatlarda, iyontoforez, Botoks enjeksiyonları veya cerrahi teşebbüsler zorunlu olmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ