Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Terapötik Ehemmiyeti Olan Monoterpenler ve Seskiterpenler

  • 09 Ağustos 2021
  • Terapötik Ehemmiyeti Olan Monoterpenler ve Seskiterpenler için yorumlar kapalı
  • 243 kez görüntülendi.
Terapötik Ehemmiyeti Olan Monoterpenler ve Seskiterpenler

Monoterpenler, meyveler, sebzeler ve otlar dahil olmak üzere birçok bitkinin uçucu yağlarında bulunur. Terpenoidler olarak da bilinen terpenler, natürel olarak oluşan bileşiklerin en büyük ve en muhtelif grubudur. Sahip oldukları izopren birimlerinin sayısına göre mono, di, tri, tetra ve seskiterpenler olarak sınıflandırılırlar. Çoğunlukla bitkilerde bulunurlar ve bitkilerden elde edilen uçucu yağların ana bileşenini oluştururlar. Bir organizma için tıbbi faydalar sağlayan natürel mahsuller arasında terpenler ehemmiyetli ve muhtelif roller oynar. Terpenlerin yaygın bitki kaynakları arasında çay, kekik, kenevir, İspanyol adaçayı ve narenciye misalin limon, portakal, mandalina. Sayılabilir. Terpenlerin çok muhtelif tıbbi kullanımları vardır ve bunların arasında tesir mekanizması, kullanılan popüler sıtma ilacı olan klorokin’e benzer olduğu için antiplazmodiyal etkinlik dikkate değerdir. Terapötik Önemi Olan Monoterpenler ve Seskiterpenler
Monoterpenler, özellikle antiviral özellikleri sebebiyle geniş çapta araştırılmıştır. Çağdaş dünyada artan kanser ve diyabet hadiseleri ile terpenler ayrıca antikanser ve antidiyabetik reaktifler olarak hizmet etme potansiyeline sahiptir. Bu özelliklerin yanı sıra terpenler, uygulama yolunda esneklik ve yan tesirlerin baskılanmasında da esneklik sağlar. Bazı terpenler, natürel ulus tıbbında yaygın olarak kullanılmıştır. Böyle bir terpen, anti-inflamatuar, antioksidan, antikanser, antiseptik, antiplazmodiyal, büzücü, sindirim, idrar söktürücü ve öbür birçok özelliği yakalayan kurkumindir. Kurkumin ayrıca sağlıklı besinlerde yeni bir trend haline geldi ve muhtelif tıbbi araştırmalar için kapıları açmıştır.

Monoterpenler

Birkaç monoterpen, hastalıkları ve rahatsızlıkları rehabilitasyon etmek için muhtelif ve verimli biyolojik etkinliğe sahiptir; bazıları kozmetik ve parfümeride değerli aromatik özelliklere sahiptir. Alakalı balakalara ve çalışmalara sahip olan bu moleküller, fitoterapötik elementler olarak kullanımlarını doğrulamak için tahlil edilir. Monoterpenler şunlardır;
Terapötik Önemi Olan Monoterpenler ve Seskiterpenler• Pinenler: Bunların alfa ve beta izomerleri vardır; yöntemleri C 10 H 10’dur ve biberiye ve lavanta gibi öbür birçok cinste bulunabilmelerine karşın, kozalaklı ağaçlardan elde edilen uçucu yağlarda yaygındırlar. Yüksek konsantrasyonlarda pinen kapsayan yağlar genellikle antimikrobiyal etkinliğe sahiptir. Geleneksel olarak, pinen açısından zengin uçucu yağlar kapsayan birçok bitki, solunum sistemi hastalıklarında kullanılmaktadır.
• 1-8 sineol Okaliptol: Oksijenli monoterpen bir Cı sahip 10 H 18 olan işlevsel grup okaliptüs birçok çeşidi içinde mevcut olan bir eterdir ve en dikkate değer özellikleri arasında analjezik, antiinflamatuar ve antimikrobiyal özellikleridir. Okaliptol açısından zengin uçucu yağlar kapsayan bitkiler, solunum sisteminin balgam söktürücü ve dekonjestan özellikleri için kullanılır.
• Limonen: Bu yöntemini C bir monoterpen olan 10, H 16, insektisit ve antimikrobiyal özellikler ile öne çıkan iki optik izomeri R-limonen veya D-limonene ve S-limonen veya L-limonene sahiptir.
• Myrcene: Bu yöntemini C bir monoterpen olan 10, H 16, ana bileşenidiresrar sativauçucu yağdır. Birkaç çalışma, analjezik-sedatif ve anti-inflamatuar etkinliksini vurgulamaktadır.
• Linalol: C 10 H 18 O yöntemli hidroksillenmiş bir monoterpendir, güzel aroması parfümeride yaygın olarak kullanılmasını sağlar. Merkezi sinir sistemi üzerindeki tesirsi, yatıştırıcı, anksiyolitik, analjezik ve anti-inflamatuar özellikleri ile ispatlanmıştır. Antimikrobiyal ve antioksidan özellikleri iyi sonuçlarla değerlendirilmiştir.
• Sitral: Bir grup aldehit kapsayan oksijenli bir monoterpendir; bunun yöntemi C 10 H 16 neral cis izomeri ve geranial trans izomer olarak bilinen iki izomer vardır ve o gibi cinslerde bolca konutların arka bahçelerinde bulunur citriodora ve Cymbopogon narenciye Antimikrobiyal ve böcek kovucu tesirsi dikkate değerdir.
• Kafur: Fonksiyonel grubu bir keton olan oksijenli bir monoterpendir; yöntemi C 10 H 16 O’dur ve cinslerde bol ölçüde bulunan iki optik izomer R ve S’de bulunur. tarçın kafuruGeleneksel olarak kafur, geleneksel Asya tıbbında kullanılmıştır ve sindirim tesirlerine sahip olduğu bilinmektedir, ancak en ehemmiyetli kullanımı analjezik ve antiseptik tesirsiyle alakalıdır, merhemler ve kremler gibi topikal formülasyonlara dahil edilmesi çok popülerdir.
• Mentol: Mentoli nane çeşitlerinde çok yaygın olan yedi izomere sahip C 10 H 20 O yöntemine sahip hidroksillenmiş bir monoterpendir. Ötekilerinin yanı sıra yiyecek, kozmetik, ilaç endüstrileri ve pestisitlerde en çok kullanılan bileşiklerden bkocamandır. Aromatik özellikleri çok iyi bilinmektedir ve bununla birlikte, en belirgin ve bilinen tesirsi, topikal seviyedeki analjezidir.
• Terpinol: Bir Cı sahip bir hidroksile monoterpen olan 10 H 18 yöntemine sahip bileşendir. dür. Çay ağacının uçucu yağında bol ölçüde bulunan beş izomere sahip olduğu bilinmektedir Malaleuca alternifolia. Olağanüstü özellikleri arasında antihipertansif, antikanser, antioksidan, antimikrobiyal, antifungal ve yatıştırıcılık kazanç.
• Sitronelol: Bir Cı sahip bir hidroksile monoterpen olan 10 H 20’dir. İki enantiyomer +-citronellol ve –citronellol vardır. Birincisi sitronella yağında oldukça yaygındır, ikincisi ise parfümeride kullanılan gül yağında bol ölçüde bulunur. Özellikleri insektisit analjezik ve antiinflamatuar ve antioksidandır.
Seskiterpenler
C 15 seskiterpende garip özelliklere sahip birkaç molekül bulunabilir. Terapötik bir bakış açısıyla, biyolojik etkinliksini doğrulayan, anti-inflamatuar, analjezik ve antikanser sınamalarını vurgulayan ispatlar vardır.Seskiterpen çeşitleri arasında şunlar bulunur;
• Bisabolol: Bunlar, cinslerinde bol ölçüde bulunan Bisabolol, -epi-Bisabolol, +-Bisabolol ve +-epi-Bisabolol kapsayan izomerlerdir. Matricaria camomilla ve gibi öbür türlerdeada çayıdır. Moleküldeki en iyi bilinen tesirler analjezik ve antiinflamatuar, antimikrobiyal ve antioksidan özelliklerdir; bu sebeple molekül kozmetik endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.Terapötik Önemi Olan Monoterpenler ve Seskiterpenler
• Karyofillen: C 15 H 24 yöntemine sahiptir. Uçucu yağlarda en bol bulunan seskiterpenlerden bkocamandır. Bu molekülde analjezik, antiinflamatuar ve antikanser gibi iyi sonuçlar veren muhtelif biyoaktivite çalışmaları yapılmıştır.
• Şamazulen: C 14 H 16 yöntemi ile mavi renge sahip birkaç aromatik molekülden bkocaman olan seskiterpen matricina’dan türetilen bir moleküldür ve Matricaria camomilla bitkisinin içinde bulunur. En bilinen özelliği anti-inflamatuardır. Muhtelif çalışmalar antioksidan tesirlerini vurgulamaktadır.
• Karyofillen oksit: C 15 H 24 O yöntemine sahip oksijenli bir seskiterpendir; analjezik ve antiinflamatuar gibi karyofilleninkine benzer özelliklere sahiptir.
• Germacrene: Seskiterpen ailesine aittir ve yapısında üç çift millete bulunur. Beş cins germakren vardır: A, B, C, D, E. Son araştırmalar antioksidan potansiyelleri vardır.
• Artemisinik asit: C 15 H 22 O 2 yöntemine sahiptir ve antimalaryal özellikleri sebebiyle sağlık için en garip seskiterpenlerden bkocamandır. Artemisia senelik bitki cinslerinde bol ölçüde ve genellikle seskiterpenik lakton olarak bulunur.
• Paçulen: C 15 H 24 yöntemine sahip bir seskiterpendir. Uçucu yağlarda izomerlerini bulmak yaygındır. Muhtelif biyoaktivite cinslerine atfedilir, en ilgili olanlar antiinflamatuar, antigastrit ve kozmetik olarak – paçulen içinde bulunanlardır.
• Humulen:-karyofillen olarak da bilinir, yöntemi C 15 H 24’cins. İsmini cinsin uçucu yağından almıştır ve humulus lupulusAnti-inflamatuar ile antikanser özellikleri vardır.
• Bergamoten: C 15 H 24 yöntemine sahip bir seskiterpendir, -cis,-cis, -trans ve -trans olmak üzere dört izomeri vardır ve narenciye bergami gibi birçok sitrik cinste bulunur. Bu molekülün özelliklerinden bkocaman da feromon olarak hareket etmesidir.
• Farnesene: C 15 H 24 yöntemine sahiptir. Birkaç uçucu yağda bulunan bir moleküldür ve sarih zincir yapısı ve 4-çift bağları bu harekete katkıda bulunduğundan ve aralarında çok muhtelif izomerlere sahip olma olasılığından dolayı öbür birçok seskiterpenlerin öncüsüdür. geometrik ve stereoizomerler. Sitotoksik ve genotoksik, insektisit ve nöroprotektif tesirleri değerlendirilmiştir.
• Eudesmol: C 15 H 26 O yöntemine sahip hidroksillenmiş seskiterpen ve çoklu pozitif biyoaktivite testleri ile belirlenen çok garip bir moleküldür. Antimikrobiyal, antifungal, antikanser ve antianjiyogenik özelliklere sahiptir.

Bibliyografi:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7120914/
https://www.sciencedirect.com/topics/chemical-engineering/monoterpenes
https://www.essentialyogaspace.com/blog/2018/10/24/monoterpenes-matter

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ