Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Telomeraz Enzimi İhtiyarlamayı Durdurabilir mi?

  • 16 Temmuz 2021
  • Telomeraz Enzimi İhtiyarlamayı Durdurabilir mi? için yorumlar kapalı
  • 61 kez görüntülendi.
Telomeraz Enzimi İhtiyarlamayı Durdurabilir mi?

İhtiyarlama karşıtı araştırmalar, uzun bir müddettir doğrudan hücrelerin yaşam zamanını etkileyen ve telomerler olarak öğrenilen DNA yapılarına odaklanmaktadır. Hücre ufalanması, DNA’nın X biçimindeki kromozomlarında bulunan genetik tasarılar tarafından tanımlanmaktadır. Mesele şu ki, her ufalanmayla o bilginin ufak bir parçası da kaybedilir ve sonunda kromozom, hücrenin artık dağılınamayacağı noktaya kazanç. Bu eksilme, bedende ihtiyarlama ile ilişkilendirdiğimiz […]

Telomeraz Enzimi Yaşlanmayı Durdurabilir mi?İhtiyarlama karşıtı araştırmalar, uzun bir müddettir doğrudan hücrelerin yaşam zamanını etkileyen ve telomerler olarak öğrenilen DNA yapılarına odaklanmaktadır. Hücre ufalanması, DNA’nın X biçimindeki kromozomlarında bulunan genetik tasarılar tarafından tanımlanmaktadır. Mesele şu ki, her ufalanmayla o bilginin ufak bir parçası da kaybedilir ve sonunda kromozom, hücrenin artık dağılınamayacağı noktaya kazanç. Bu eksilme, bedende ihtiyarlama ile ilişkilendirdiğimiz tanıdık bozukluklar ve hastalıklar olarak kendini göstermektedir.

Hücre ufalanması, DNA’nın X biçimindeki kromozomlarında bulunan genetik kalıplar tarafından tanımlanmaktadır. Mesele şu ki, her ufalanmayla o bilginin ufak bir parçası da kaybedilir ve sonunda kromozom, hücrenin artık dağılınamayacağı noktaya kazanç. Bu eksilme, bedende ihtiyarlama ile ilişkilendirdiğimiz tanıdık bozukluklar ve hastalıklar olarak kendini göstermektedir. Telomerler bu sürece karşı natürel korunmamızdır. Yinelenen DNA dizilerinden oluşan bu ufak kapak-uzantılar, X-biçiminin her bir kolunun ucuna eklidir ve hücre ufalanmalarının tesirlerine karşı kendilerini feda ederek ehemmiyetli genetik bilgilerin kaybını önlerler. Ne yazık ki, bu işlevlerini ebediye dek sürdüremezler ve zamanla eskirler. Bu sebeple, telomerlerimizin uzunluğu yaşamımızın uzunluğuyla ve sıhhatimizle doğrudan ilişkilidir.

Telomeraz Enzimi Yaşlanmayı Durdurabilir mi?Telomeraz Enzimi Nedir?

Bu ilişkiyi bilen bilim insanları, senelerdir telomerlerin eskimesini yavaşlatmanın, onarmanın ve uzunluklarını artırmanın yollarını bulmaya çalışıyorlar. Bu araştırmaların bir hayliyi, eskiyen telomerleri yenileyen enzimi, başka bir deyişle telomerazı hedef almaktadır. Söz mevzusu bu çözüm, ihtiyarlamayı belki bir zamanlığına yavaşlatabilmektedir, ama batmakta olan gemiye dolan suyu bir kova ile boşaltmaya benzemektedir. Terminal transferaz olarak da adlandırılan telomeraz, türe bağlı telomer tekerrür dizisi ilave edilmesini sağlayan bir ribonükleoproteindir. Telomeraz, kendi Ribo Nükleik Asit molekülünü taşıyan ve telomerlerin uzatılmasında şablon olarak kullanılan bir ters transkriptaz enzimidir.

Telomerazla Hücresel İhtiyarlama Nasıl Önlenebilir?

Arizona Üniversitesi analistleri, telomerazın işlevlerini yine ve daha detaylı incelerken, yeni bir özellik keşfettiler. Enzim, yinelenen altı nükleotid dizisini GGTTAG kromozomların uçlarına kodlamakta, fakat her sekanstan sonra, döngü yine başlatılıncaya kadar bir duraklama sinyali oluşmakta ve bu sinyal bir sonraki sekans süresince de faal kalarak, enzimin aktifliğini eksiltmekteydi. Başka Bir Deyişle, telomeraz enziminin, doğru telomerik DNA tekerrürlerinin kesin birleşimini sağlamak için bir fren sistemi vardı. Tahlilcilerden Julian Chen’e göre, bu güvenlik freni, telomeraz enziminin genel etkinliğini de sınırlamaktadır. Telomeraz enziminin frenlerini doğru bir şekilde hür vazgeçmenin yolu bulunursa, erişkin kök hücrelerinin kaybedilmiş telomer uzunluğunu onarmak ve hücresel ihtiyarlamayı tersine çevirmek olası olabilecektir.

Tahlilciler, erişkin kök hücreleri daha uzun vakit ve daha sıhhatli yakalayabilmek emeliyle, hedeflenen söz mevzusu duraklama sinyalini tertip etmenin, telomeraz enziminin işlevini “kuvvetlendirebildiğini” söylüyorlar. Bu, sürdürülmesi gereken alaka çekici bir araştırma dizisi ancak araştırma takımı, arabaların frenleri gibi, bu sinyalin de ehemmiyetli bir güvenlik özelliği olduğunu ve tamamen ortadan kaldırmanın bir kazaya yol açabileceğini vurguluyor.

Telomeraz Enzimi Yaşlanmayı Durdurabilir mi?Bu vaziyette, bir “kaza”, kanser anlamına gelmektedir. Urların temel özelliği hakimiyet dışı hücreler olmalarıdır ve kanser hücrelerinin gelişmeye devam edebilmek için telomerazı öldürdüğü öğrenilmektedir. Bu tuzağa düşmemek için de, tahlilciler, telomeraz üzerindeki frenleri yine tertip edecek rastgele bir potansiyel ihtiyarlama karşıtı rehabilitasyonun, sadece erişkin kök hücreleri hedef alması gerektiğini belirtmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ