Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Telefonda Ses Mesajımı Nasıl Hakikatleşir?

  • 24 Nisan 2021
  • Telefonda Ses Mesajımı Nasıl Hakikatleşir? için yorumlar kapalı
  • 116 kez görüntülendi.

Günümüz teknoloji ve bağlantı dünyasının en ehemmiyetli nesnelerinden birisi olan telefon, artık yaşamlarımızın birer parçası olmuş gidişatta. Haberleşme alanında kullanılmakta olan telefonda sesler öteki tarafa elektrik sayesine sevk edilir. Başka Bir Deyişle elektrik devreleri olmadan görüşme yapılamaz.

tel2

Günümüz teknoloji ve bağlantı dünyasının en ehemmiyetli nesnelerinden birisi olan telefon, artık yaşamlarımızın birer parçası olmuş gidişatta. Haberleşme alanında kullanılmakta olan telefonda sesler öteki tarafa elektrik sayesine sevk edilir. Başka Bir Deyişle elektrik devreleri olmadan görüşme yapılamaz.

Telefon Konuşmasında Reelleşen Hadiseler
Elektrik devresi üzerinden telefon konuşmalarının yapılmasında ortaya çıkan bazı hadiseler vardır. İlk evvel ses enerjisi oluşur ve bu enerji, mekanik enerjiye dönüştürülür. Ortaya çıkan mekanik enerji de metamorfoza uğrayarak elektrik enerjisine dönüşür. Oluşan bu enerji karşı tarafa nakledilir. Nakledilen elektrik enerjisi de metamorfoza uğrayarak nakledildiği tarafta manyetik enerjisine dönüşür. Fakat mutasyon operasyonları burada bitmez. Ardından manyetik enerji değişerek mekanik enerjiye dönüşür ve en son olarak bu enerji cinsi ses enerjisine dönüştürülür. Vaziyet azıcık karışık gibi gözükse de, burada reelleşen olan ses enerjisinin karşı aktarılması için değişmesi ve sonradan yeniden kendine gelmesidir. Tabi bu operasyonlar telefon konuşması sırasında saliseler içerisinde hakikatleşir.

Telefon konuşmaları sırasında, telefonda konuşan şahısların sanki birbirine çok yakın sezmelerinin reel sebebi, elektrik titreşimlerinin saniyede 200-300 kilometre arasında dağılmasından dolayıdır. Bu sürat, en uzak mesafelerden yapılan telefon görüşmelerinin niteliğini tanımlayan etmenlerden birisini oluşturmaktadır. Telefon işlevi gören aletlerde, görüşme yapabilmek için esas bazı sistemler bulunur. Mikrofon akım kaynağı, ses akdikeni, ses verici, devre açıp kapayıcı, çağırma kadranı, çağırma ve çağrılma kumpasları telefonda bulunan esas parçalardır.

3332_telefon

Otomatik ve manuel santrallere bağlı olan telefonlar birbirlerinden değişik yapıdadırlar. Fakat bu değişikliğe karşın yukarıyada sayılan esas parçalar bu telefonlarda bulunmaktadır. Bu parçalardan telefon ahizesinin misyonu, sesi ilk evvel elektrik enerjisine sonra da bu enerjiyi sese çevirmektir. Otomatik cinsteki telefonların ahizesi kaldırıldığında, telefonla santral arasında bir elektrik devresi kurulur. Ardından ahizeden ton sesi dinlenmektedir. Numaratörden sayılar tuşlandığında, kurulan elektrik devresi hangi sayı tuşlanırsa o kadar açılıp kapanma harekâtına uğrar. Devrede alana gelen bu açılıp kapanmalar, santralde yer alan devreler aracılığıyla asıllaşmaktadır.

Telefonun reel işlevi olan haberleşme, yalnızca konuşma biçiminde yapılmaz. Bu cins haberleşme harekâtlarında ise yerel santrallere bilgisayarlar yerleştirilir. Bu bilgisayarlara telefonlardan sinyal gönderilir ve bilgisayar aldığı sinyalin türüne göre tercih yapar. Bu tercihin ardından sinyal rakamsal telefon, teleks, analog telefon ve televizyon bilgi harekât cinslerinde terminallere eriştirilmektedir. Burada, telefon görüşmelerinin yanında teleks, faksimil yazı ve fotoğraf, televizyon ve bilgisayar operasyonları oldukça süratli bir biçimde yürütülmektedir.

Günümüzde çok muhtelif haberleşme hatları yer almaktadır. Bu cins hatlar muhtelif rakamda konuşmalar kapsar.

*İki telden alana gelen radyo sinyal hattı: 1 kanal kapsar.

*Analog cinste radyo link hattı: 30 kanal kapsar.

* Rakamsal radyo hattı: 1920 kanal kapsar.

*Çok koldan oluşan koaksiyel hat: 7680 kanal kapsar.

*Fiberoptik kablo hattı: 10.000 ve üstü kanal kapsar.

*Haberleşme uydular hattı:20.000 kanal kapsar.

İki telden oluşan konuşma devreleri sadece şehir içi dağıtım sistemlerinde kullanılmaktadır. Bunun sebebi ise bu hattın hudutlu rakamda kanala sahip olması ve uzak mesafelerde kayıpların oldukça fazla çoğalmasıdır. Haberleşme sistemlerinde radyo yayınlarından faydalanıldığı için çok fazla büyüme göstermiştir. İki şahıs arasında alana gelen telefon görüşmeleri iki yolla yapılabilmektedir. Doğrudan yolla oluşan analog sinyal ile ve bu analog sinyalin rakamsal sinyale dönüşmesinden sonra telefon konuşmaları yapılır. Bu cinslerden birisi olan analog sinyalin dezavantajlarından dolayı analog sinyal günümüzde daha kullanılmamaktadır. Bu dezavantajlar ise, eko problemi ve sinyal hengame seviyesinin çok fazla olmasıdır. Bu sebeple rakamsal sinyal sistemi günümüzde kullanılmaktadır.

tel

Günümüzde kullanılan rakamsal cinste sinyal sisteminde palslar yer almaktadır. Palslar kodlanır ve vericiden 0 veya 1 rakamsal yayın olarak sevk edilmektedir. Bu kodlama eylemi her konuşma için teker teker yapılır ve bunun neticesinde bir antenden binlerce adet konuşma yapılabilmektedir. Bu eylem, böyle bir avantaj sağlamaktadır. İstasyondan yayınlanan binlerce yayın kod çözücüde analiz etilir ve odyo sinyal haline çevrilir. Bu odyo sinyaller, santral mana devresi denilen bir sistemden geçer ve azalara erişir. Telefon görüşmelerinin yapılmasında çok ehemmiyetli misyonlar üstlenen kodlanmış palslar, koaksiyel kablolardan da sevk edilme özelliğine sahiptir. Bu kabloların en ehemmiyetli özelliği ise, kayıpların aza indirgenmesidir. Yeniden koaksiyel kabloların dışında fiber kablolardan da palslar sevk edilmektedir. Fiber kabloların avantajları ise sürati ve kaybı en aza indirgemesidir.

Telefon konuşmaları ve telefonların çalışma sistemleri çok karmaşık gözükmesine karşın oldukça sistematik bir yapıdadır. Burada radyon sinyalleri ve pals denilen kavram çok ehemmiyetli bir yer meblağ.

Yazar:Erdoğan GÜL

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ