Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Tekstilde İplik Büküm Ölçümü Nasıl Yapılır?

  • 01 Haziran 2021
  • Tekstilde İplik Büküm Ölçümü Nasıl Yapılır? için yorumlar kapalı
  • 162 kez görüntülendi.
Tekstilde İplik Büküm Ölçümü Nasıl Yapılır?

Günümüzde iplik üreten ve kullanan tesisler genelde hazır parametreler kullansa da tekstilde büküm ölçümü çoğu üniversitelerde ve mekteplerde ödev konusu olarak aşırıca karşımıza çıkmaktadır. Büküm ölçümü incelenmesinde en sık kullanılan gerdirme ve açma usulü hakkında bilgi edinilmesi zorunludur. Lifler toplanarak sonsuz uzunluktaki lifleri alana getirirler. Liflerin birleştirilmesini sağlayan fiziksel harekete büküm ismi verilir. […]

6861_sewing_threads_-_twist_tcm63-17902Günümüzde iplik üreten ve kullanan tesisler genelde hazır parametreler kullansa da tekstilde büküm ölçümü çoğu üniversitelerde ve mekteplerde ödev konusu olarak aşırıca karşımıza çıkmaktadır. Büküm ölçümü incelenmesinde en sık kullanılan gerdirme ve açma usulü hakkında bilgi edinilmesi zorunludur.

Lifler toplanarak sonsuz uzunluktaki lifleri alana getirirler. Liflerin birleştirilmesini sağlayan fiziksel harekete büküm ismi verilir. Büküm lifleri sıkılaştırıp fazla tutunma yüzeyi sağlayarak birbiri üzerinden kaymasını maniler ve iplik imalini sağlar. Lifler bükümden sonra fiksaj denilen operasyona tabi yakalanırlar ve verilen bükümün kalıcı olmasına imkân sağlarlar. Bükümün cinsi yapılma güzergahına bağlı olarak 2 biçimde uygulanmaktadır. Büküm “S” biçiminde veya “Z” biçimindedir.

6861_bukum_olcerBüküm ölçme aygıtımız muhakkak bir uzunlukta iplik misali alarak yapılmaktadır. alınan iplik aygıt üzerinde bulunan sabit ve döner çene dediğimiz sıkıştırma veya bağlama noktaları vasıtası ile gerdirilerek operasyona başlanır. İplik uzunluğu çoğaldıkça elde edilen sonucun doğruluğu da o kadar çoğalacaktır. Büküm ölçme makinesinde uzunluk seçimi makinanın ebadı ile sınırlıdır. Bahsettiğimiz iki çene arasında gerdirilen ipliğimiz tabi bu iplikler en az iki katlı olmak zorundadır oynar çene sayesinde bükümünün bütün tersi istikametinde çevrilerek hesaplanır. Bükümünü hesaplamak istediğimiz iplik “z” bükümlü ise makineye “s” ayarı yapılır, “s” bükümlü ise “z” ayarı yapılarak bütün bükümün tersi istikametinde dönme sağlanır. Bükümün matematiksel hesabı için iplik bütün açılana kadar attırılan tur sayısı ile iplik çözüldükçe uzayan boyu anekdot edilir. Tur sayısı ile uzama boyu denilen sabitimizin oranı şirketlere göre büküm oranını vermektedir.

Test aygıtı ile yapılan başka bir test için aygıt eski haline getirilmeli ayarları sıfırlanmalıdır. Çok gelişmiş bir büküm ölçüm aygıtımız olmasa dahi ipliğin bükümünün ölçülmesinde pratik usullerde kulanılabilir fakat verim çok iyi olmayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ