Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Tek Harf Değişkenler ve Değişmezler

  • 27 Nisan 2021
  • Tek Harf Değişkenler ve Değişmezler için yorumlar kapalı
  • 92 kez görüntülendi.

-G veya “Büyük G” G yerçekimi değişmezi veya Newton‘un değişmezi olarak adlandırılır.Sayısal bedeli , uzayda iki nesne arasındaki çekim gücünün büyüklüğünü tanımlamada kullanılan uzunluk, kütle ve zamanın fiziksel ünitelerine bağlı olan bir ölçüdür. G , ilk olarak Isaac Newton tarafından yerçekimi gücü elde etmek için kullanıldı , ama ilk evvel Dünya’nın kütlesini tanımlama gayretleri sırasında […]

Tek Harf Değişkenler ve Sabitler-G veya “Büyük G”
G yerçekimi değişmezi veya Newton‘un değişmezi olarak adlandırılır.Sayısal bedeli , uzayda iki nesne arasındaki çekim gücünün büyüklüğünü tanımlamada kullanılan uzunluk, kütle ve zamanın fiziksel ünitelerine bağlı olan bir ölçüdür. G , ilk olarak Isaac Newton tarafından yerçekimi gücü elde etmek için kullanıldı , ama ilk evvel Dünya’nın kütlesini tanımlama gayretleri sırasında İngiliz natürel feylesof ve deneysel Henry Cavendish tarafından hesaplandı . Büyük G bir yanıltıcıdır, ancak yalnızca 6.67 x 10 −11 m 3 kilogram −1 s −2 olduğundan çok miniktir.
-Delta Δ veya d
Matematik ve kimya talebelerinin bildiği gibi, delta Δ veya d, nitelikteki başkalaşımı veya bir şeyin ölçüsünü gösterir; d , N / g t aynı zamanda Δ yazılabilir N / Δ t ile, N , bir fert rakamına denk popülasyon ve t zaman içinde emin bir noktada denk çoğu zaman sihrime oranını tanımlamak için kullanılır Bir popülasyonda, kimyada, temperature sıcaklıktaki bir başkalaşımı Δ T veya bir tepkindeki enerji ölçüsünde Δ E bir farklılığı temsil etmek için kullanılır.

Tek Harf Değişkenler ve Sabitler-Rho ρ veya r
Rho ρ veya r, muhtemelen korelasyon katsayılarının kullanımı ile öğrenilir.Başka Bir Deyişle, istatistiksel operasyonlarda kullanılır.Pearson korelasyon katsayısı r , bir cins korelasyon katsayısıdır. İki değişken arasındaki doğrusal ilişkinin gücünü scale1 ile +1 arasında devamlı bir ölçekte ölçer. Or1 veya +1 kıymetleri iki değişken arasında harikulade bir doğrusal ilişki gösterirken, 0 bedeli doğrusal bir ilişki olmadığını gösterir. Spearman sayı sıralı korelasyon katsayısı, r , bir değişken ile bir değişken kümesinin aboneleri arasındaki ilişkinin eforunu ölçer.
– Lambda λ
Yunan harf lambda λ ışık ve sese göre fizik, atmosfer bilimi, abuhava ve botanikte sıklıkla kullanılır . Lambda ,dalga boyu başka bir deyişle iki ardışık dalganın karşılık gelen noktaları arasındaki mesafeyi gösterir.”Karşılık gelen noktalar”, aynı fazdaki iki nokta veya parçacık anlamına kazanç; başka bir deyişle, periyodik hareketlerinin aynı fraksiyonlarını bitirmiş olan noktalardır.Dalga boyu λ, bir etrafta bir dalga treninin süratine v denktir, frekansı f ‘ye parçalanır: λ = v / f.
– Hayali sayı i
Gerçek rakamlarla ifade edilebilecek “klasik” rakamlar olarak düşünülebilir. Gerçek rakamlar bütün rakamları başka bir deyişle, 1, 2 ve 3 gibi bütün ünite sayma rakamları, rasyonel rakamları başka bir deyişle kesir ve ondalık olarak ifade edilebilen rakamlar ve irrasyonel rakamları başka bir deyişle, rakamları kapsar. Bu, inte veya e gibi iki tamsayı bir oran veya kısım olarak yazılmaz. Aksine, hayali rakamlar daha karışıktır; onlar i ya da √ −1 simgesini içerirler.Bu cins harekâtlar elektrik mühendisliğindeki matematiksel açıklamayı kolaylaştırmak için kullanılabilir sinyal işleyişindeki elektriksel bir osilasyonun akım ölçüsünü ve genliğini temsil etmek gibi.

– Stefan-Boltzmann değişmezi σ
Tek Harf Değişkenler ve SabitlerFizikçiler emin bir vakit süresince bir seyyare veya başka bir gök cismi yaydığı yüzey ışınımı ölçüsünü hesaplamaya çalışırken, Stefan-Boltzmann kanununu kullanırlar.Bu yasa, bir yüzeyden dağılan toplam radyant ısı enerjisinin salt sıcaklığın dördüncü gücüyle orantılı olduğunu belirtmektedir. Eşitlikte e = σ T 4 , E radyan ısı enerjisi ölçüyü ve Tmutlak sıcaklık Kelvin , Yunan harfi sigma σ orantılılık değişmezi temsil eder, Stefan-Boltzmann değişmezi olarak adlandırılır. Bu değişmez, 2 ∙ K 4 metre başına 5.6704 × 10 −8 watt kıymetine sahiptir.K burada 4 olan Kelvin türünden sıcaklık dördüncü güce yükseltilmiştir.Yasalar yalnızca kara cisimlere uygulanır başka bir deyişle, tüm banal ısı ışınımını emen teorik fiziksel bedenlerdir. Kara cisimler de “harikulade” veya “ideal” yayıcılar olarak öğrenilir, zira emdikleri ışınımın tamamını yayarlar. Gerçek dünya yüzeyine bakıldığında, Stefan-Boltzmann kanununu kullanarak harikulade bir yayıcı modelin yaratılması, yıldızların, seyyarelerin ve öteki nesnelerin yüzey sıcaklıklarını hipotez etmeye çalışırken fizikçiler için kıymetli bir karşılaştırma vasıtayı olarak hizmet eder.

Tek Harf Değişkenler ve Sabitler– Natürel logaritma e
Bir logaritma, emin bir rakamı elde etmek için bir tabanın yükseltilmesi gereken üs veya efordur. Natürel veya Napierian, logaritma esas e ≅ 2.71828 irrasyonel bir sayıdır ve matematikte, matematiksel modellere fiziksel ve biyolojik bilimler süresince uygulamalar ile verimli bir işlevdir. Natürel logaritma, e , genellikle uygulamaların ufak bir popülasyon için ne kadar zaman alacağını, belirli bir seviyeye erişene kadar bir şey için gereken vakti ölçmek için kullanılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ