Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Tech Neck Nedir, Kimlerde Görülür?

  • 07 Mayıs 2021
  • Tech Neck Nedir, Kimlerde Görülür? için yorumlar kapalı
  • 72 kez görüntülendi.

Günümüz teknolojisinin fantastik miktarda büyümesi, insanların uslu telefon ve tablet kullanım oranın genişlemesi sebebiyle insanların çok büyük bir çoğunluğu gün içerisinde en az iki saat süresince bu makinelere bağımlı yaşaması neticesini doğurdu. Bu vakit zarfında başın her zaman öne doğru eğik durması sebebiyle sırt sızısı boyun rahatsızlıkları gibi sağlık problemlerine neden oldu. Tech neck nedir diye […]

8075_4Günümüz teknolojisinin fantastik miktarda büyümesi, insanların uslu telefon ve tablet kullanım oranın genişlemesi sebebiyle insanların çok büyük bir çoğunluğu gün içerisinde en az iki saat süresince bu makinelere bağımlı yaşaması neticesini doğurdu. Bu vakit zarfında başın her zaman öne doğru eğik durması sebebiyle sırt sızısı boyun rahatsızlıkları gibi sağlık problemlerine neden oldu. Tech neck nedir diye sorulan hastalık işte bu sebeplerle 10 seneden uzun zamandır teknolojik aletlerin kullanımından kaynaklanan bir yeniçağ hastalığıdır.

Bir gün içinde vasati iki saatini boynunu eğerek geçiren insanlar 15 Derecelik bir meyilde boyna 13 kilo, çenesine değecek kadar eğilen insanlarda ise 27 kilo aşırıdan yük bindirmekteler. Bu da boyun ve sırt sızılarına, Ciltteki esnek yapının bozulmasına, çene altlarında sarkmalara ve kalıcı olan kırışmalara neden olmaktadır.

Tech Neck En Çok Kimlerde Görülür?

18 ile 40 yaş arasındaki insanların bu teknolojik mahsullere daha çok düşkün olmasından dolayı bu yaşlarda daha çok yaşanan bir hastalık olan Tech Neck, genç nesli daha fazla tehdit eden bir hastalıktır.

Buruşuklar Bedenin Hangi Kısımlarında Daha Çok Görülür?

8075_22Tech Neck hastalığının neden olduğu beden buruşuklukları çoğunlukla alt çene bölgesinde görülür. Bunun yanında yüzdeki oval yapı kaybolmakta ve boyun ile çenenin birleşik görünmesi olarak bulgular gösterebilir.

Tech Neck Sebebiyle Oluşan Buruşukluklardan Korunma Yolları

En akla yatkın yol bu teknolojik mahsullerin kullanımını en aza indirgemek olarak görünüyor. Ofiste çalışanlar bilgisayar ekranının göz ile aynı seviyede olmasına dikkat etmelidir. Devamlı olarak boynu hafifletecek egzersizler de bu buruşukluklardan korunma yolları arasında sayılabilir. Bilgisayar kullanırken arada sırada ekrandan uzak durmak ve tablet kullanırken tablet yardımları kullanmayı seçim etmek de verimli olacaktır.

Tech Neck Nasıl Rehabilitasyon Edilir?

Bu terim orijinal bir hastalığı hatırlıyor gibi dursa da Tech Neck rehabilitasyonu uygulamasında klasik cilt rehabilitasyonlarından yararlanılmaktadır. Ciltte uygulanabilecek metotlar arasında dolgu, botoks ve mezoterapi gibi uygulamalar kullanılabilir. Sarkmaların ve buruşuklukların rehabilitasyonunda en çok seçim edilen usullerden ikisi ise HIFU ve Radyofrekans metotlarıdır.

Yazar:Ensar Türkoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ