Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Tavus Kuşu Hakkında İlginç Bilgiler ve Cinsleri

  • 21 Nisan 2021
  • Tavus Kuşu Hakkında İlginç Bilgiler ve Cinsleri için yorumlar kapalı
  • 212 kez görüntülendi.

Tavus kuşları genellikle erkek tavus kuşunun hoşluğu ile tanınan, sülün ailesine ait ve Asya’ya has bir kuş türüdür. Bu kuş türü 5 metreye kadar erişebilen uzunluğa sahip en büyük uçan kuşlar cinsidir. Boylarının yüzde 60’ını kuyrukları oluşturmaktadır ve 8-13 kilo arasında olabilirler. Bu alımlı kuş türünün başlıca avcıları arasında kaplanlar, parslar ve melez barbar kedi […]

Tavus kuşları genellikle erkek tavus kuşunun hoşluğu ile tanınan, sülün ailesine ait ve Asya’ya has bir kuş türüdür. Bu kuş türü 5 metreye kadar erişebilen uzunluğa sahip en büyük uçan kuşlar cinsidir. Boylarının yüzde 60’ını kuyrukları oluşturmaktadır ve 8-13 kilo arasında olabilirler. Bu alımlı kuş türünün başlıca avcıları arasında kaplanlar, parslar ve melez barbar kedi türleri gelmektedir. Bu kuşlar riski idrak ettikleri zaman, ağaçlarda saklanabilir ve geceleri yalnızca saklanarak geçirebilirler. Tavus kuşları çok eşlidir ve tipik olarak terk edildiğinde tavus kuşları yeis ve kalp kırıklığı sezebilirler.

Kongo Tavus Kuşu

Kongo tavus kuşu, sülüne eşliği ile sülün ailesinin azası olduğunu emin eden bir tavus kuşu çeşididir. Boyunda ve kuyruğundaki etkileyici tüyleri olmadan minik olan Kongo tavus kuşu, üstlerinde parlak mavi renklerle dolu cinsleri vardır ve kanatlarında yeşilimsi tüylerle dolu üst gövdelere sahiptir. Aynı zamanda Afrika’ya has olan tek tavus kuşu cinsidir. Dişiler azıcık daha ufakken, erkekler takribî olarak 71 cm uzunluğundadır. Dişiler ayrıca erkeklerden daha kibar renklere sahiptir, zira bu biçimde yumurtalarının üzerinde otururken kendilerini yırtıcılardan kamufle ederler.

Tavus Kuşu Hakkında İlginç Bilgiler ve TürleriBu kuşlar oldukça sırlı olduğundan ve fazla üzerinde çalışma yapılmadığından dolayı, bu cins hakkında çok fazla şey öğrenilmemektedir, ancak uzmanlar çoğunlukla nebat parçaları, tohumlar ve meyvelerle beslendiklerini bildirmektedirler. Hayat alanlarına dağılmışlardır ve bu tavus kuşu cinsi sadece Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde, özellikle de doğu yarısında bulunmaktadır. Ova yağmur ormanlarını, nehirler arasındaki yamaçlarını hayat alanı olarak seçim ederler.

Java Yeşil Tavus Kuşu

Endonezya‘dan gelen yeşil tavus kuşlarının, dişilerini tavlamak için kullanılan parlak renkli kuyruk tüyleri vardır. Ayrıca başlarının üstünde yeşil uçları olan fan biçiminde bir kretleri bulunur. Bu tavus kuşu için bir başka ad Java tavus kuşudur. Dişilerde renkler de erkeklerdekinden daha uçuktur ve erkek kuşlar daha parlak renkli ve yeşil bir renk tonuna sahiptirler. Dişi yeşil tavus kuşlarında ayrıca uzun bir tüy kuyruğu yoktur.

Hint Tavus Kuşu

Tüm tavus kuşu cinsleri arasında en tanınabilir olanı budur. Hindistan, Sri Lanka ve Doğu Asya’nın öteki bölgelerine has olan bu tavus kuşu cinsi, iyi öğrenilen kuyruk tüylerini dişilerini tavlamak için kullanırlar ve çoğunun parlak mavi kafaları ve mavi tepeleri vardır. Cinsin dişileri hafif kahverengi bir renktedir, mavi ya da yeşilbaşları vardır ve kuyrukları daha ufaktır, böylece yumurtalarının üzerinde otururken kendilerini kamufle edebilirler.

Tavus Kuşu Kuyruğunda ve Bedeninde Bulunan Renkler

Tavus kuşlarının kuyruklarında birbirinden ilginç tüyler vardır.

Kahverengi ve Bakır

Her iki tavus cinsinin gövdeleriyle kuyrukları kahverengi ve bakırın muhtelif tonlarındadır. Değişinimler ender olsa da, neredeyse tamamen kahverengi olan tavus kuşu değişinimleri dahi vardır. Öğrenilen bir cins, çikolata-kahverengi bir renktir ve koyu kahverengi göz kirlerine sahiptir.

Yeşil

Tavus Kuşu Hakkında İlginç Bilgiler ve TürleriJava, Hint-Çin ve Birmanya olmak üzere üç cins yeşil tavus kuşu vardır. Ancak hepsinin yeşil rengin baskın olduğu yerler başları ve boyunlarıdır. Hem mavi hem de yeşil cinslerin içinde bu rengin bulunduğu kuyruk tüyleri vardır. Ayrıca yeşil tavus kuşları yeşil ve bakırın muhtelif tonlarına sahiptir ve bu renkler bu cinslerin oldukça sansasyonel bir kuş haline getirmektedir.

Yanardöner Mavi

Hint tavus kuşunda, baş ve boyun, mavinin çok zengin bir tonudur. Gerçeğinde, yeşil tavus kuşundan değişik görünmesini sağlayan özelliklerinden bir tanesi budur. Aynı Hint mavisi tonundan oluşan hem Hint hem de yeşil tavus kuşunun kuyruk tüylerinde bir göz damlası vardır.

Muhtelif Renkler

Ana renklere ek olarak, bir hayli tavus kuşunda daha kibar renkler vardır ve bu renkler arasında mor ve hatta beyaz bulunmatdır. Ancak, bu renkleri bir tavus kuşunda fark edilirse, standart bir tavus kuşu değil, mavi ya da yeşil tavus kuşunun bir değişinimi olmaktadır. Yalnızca değişinime uğrayan kuşlar bu ender ve eşsiz renklere sahiptir.

Yumuşak Sarı

Tavus kuşu tüyleri gerçeğinde kendilerine yakalatılmış tüylü iplikçikler ile tüyler kapsar. Tellerin her biri, tüy gibi görünen filamentler olan barbullar olarak öğrenilen tüy yaradılışına sahiptir. Sarı renk bu tavus kuşlarında yaygın veya hatta fark edilmeyebilir, ancak yakından dikkatlice bakıldığında görmek muhtemeldir. Bu yaradılış bu kuşu genel hoşluğuna ciddi katkılarda bulunur.

Tavus Kuşu Hakkında İlginç Reeller

Değişik türler için değişik adlar kullanılır: Sadece tavus kuşu olarak öğrenilen cinslerin erkeklerine tavus kuşu denir ve bir tavus kuşu ailesine kuş sürüsü denir.
Tavus kuşları uçabilir: Kuyruk tüylerinin beden ağırlığının takribî yüzde 60’ını almasına ve takribî altı metrelik bir alana erişmesine karşın tavus kuşları çok uzaklara uçmasalar da, gerçeğinde uçabilirler.
Tavus kuşu eti yenilmektedir: Kulağa azıcık esrarengiz gelse de evvelleri tavus kuşu eti yenilmiştir. Ortaçağda, bu kuşlar kesilmiş, kızartılmış hatta yemek masasında tüyleriyle dahi servis edilmişlerdir. Bununla beraber, çoğu tavus kuşlarının eti sert ve kaba olduğu için pek hoşlanılmamışlardır.
Tavus Kuşu Hakkında İlginç Bilgiler ve TürleriKuyruklarının hoş olmasının bir nedeni vardır: Tavus kuşunun kuyruklarının bu kadar hoş olmasının sebebi, çok minik ve değişik ışık dalga boylarını yansıtan kristal eşi yapılarının olmasıdır. Ölçü, aralıklara göre değişir, ancak her yarıyılda herkesin bildiği parlak floresan renklerle tanınırlar. Gerçeğinde, parıldayan kelebekler ve sinek kuşlarının da dâhil olduğu öteki hayvanlar da aynı sürece sahiptir.
Tüyleriyle doğmazlar: Tavus kuşu tüyleriyle doğmaz ve gerçeğinde, erkek yavru tavus kuşu üç yaşına kadar tüylerini geliştirmeye başlamaz. Gerçeğinde bir yavrunun cinsiyetini, erkeklerin rengini değiştirmeye başladığı takribî altı ay evveline kadar söylemek güçtür.
Tüyleri için avlanmasına gerek yoktur: Bir Hayli insan tüylerini almak için tavus kuşunu öldürmek zorunda olduğunu düşünse de, bu doğru değildir. Çiftleşme mevsiminden sonra, tavus kuşları tüylerini döker, bu sebeple hayvanlara hasar vermeden tüylerinin bir araya gelmesi basittir. Vasati tavus kuşu takribî 20 sene yaşar, bu surattan hayatları süresince dökülen çok fazla tüyü vardır.
Tüm tavus kuşları yeşil veya mavi değildir: Faize sebebiyle, düz beyaz bir renkte olan tavus kuşları da vardır. Bazı insanlar albino olduklarını düşünseler dahi, ancak göz renginin bayağı olması sebebiyle albino değillerdir. Hem erkek hem de dişiler tamamen beyaz olarak yetiştirilebilir ve bu sansasyonel bir manzaradır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ