Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Tarkovsky Kimdir?

  • 23 Nisan 2021
  • Tarkovsky Kimdir? için yorumlar kapalı
  • 131 kez görüntülendi.

Tarkovsky, 1932’de şu anda simi Belorus’ta olan Zavrzhe’de doğdu. Şanlı şair Arseni Tarkovski ve oyuncu Maria Ivanovna’nın oğludur. Ailesi oçocukken boşandı. Babasının şiirleri Mirror , Stalker ve Nostalji’de 1983 ve annesi Mirror’ filmlerinde görünür . Tarkovsky 1959 ve 1954 seneleri arasında Moskova Doğu Dilleri Enstitüsü’nde Arapça ve 1959’da şanlı VGIK Moskova film mektebine kayıt olmadan […]

Tarkovsky, 1932’de şu anda simi Belorus’ta olan Zavrzhe’de doğdu. Şanlı şair Arseni Tarkovski ve oyuncu Maria Ivanovna’nın oğludur. Ailesi oçocukken boşandı. Babasının şiirleri Mirror , Stalker ve Nostalji’de 1983 ve annesi Mirror’ filmlerinde görünür .
Tarkovsky 1959 ve 1954 seneleri arasında Moskova Doğu Dilleri Enstitüsü’nde Arapça ve 1959’da şanlı VGIK Moskova film mektebine kayıt olmadan evvel Sibirya’da jeoloji okudu. Hocayı Mikhail Romm adlı tanınmış bir eğitimcidir. Oradayken, televizyon için kısa bir vakit çalıştı. Bugün İzin Yok Olacak 1959. Mükâfatlı mezuniyet kısa filmi The Steamroller ve Keman 1960, Andrei Rublev senaryosunda beraber çalıştığı ve sonrasında rejisör olan Andrei Mikhalkov-Konchalovsky ile beraber yazılmıştır.

Filmlerine Genel Bakış

Tarkovsky Kimdir?İlk uzun metrajlı filmi Ivan’ın Çocukluğu 1962, Vladimir Bogomolov’un bir savaş öyküsünün uyarlanmasıdır. Onun merkezinde, çocukluğunu kaybedilen göz kamaştırıcı düş sahnelerinde tekerrür tekerrür çağrılan 12 yaşında öksüz bir izci vardır. Filmin geri kalanı, aksiyon filmi kahramanlarından, vazifeler arasındaki ölü vakit içinde bir grup askere saldıran gerginliklerin yoğun bir biçimde araştırılmasından yana durur. Her ne kadar Tarkovsky’nin stili henüz tamamen büyümemiş olsa da, tabiatı tutmadaki unutulmaz hüneri zati bu filmde etkileyici bir biçimde ortaya çıkar. Filmin orman civarının lirik fakat klostrofobik ağırlığı belki de en unutulmaz unsurudur. Sinemanın en büyük savaş filmlerinden biri olan Ivan’s Childhood , Venedik’teki Altın Aslan mükâfatını alır.
Andrei Rublev, Tarkovsky’nin tekniğinde muazzam bir ilerleme göstermiş olduğu filmdir. Şanlı ortaçağ ikonik ressamı Andrei Rublev’in yaşamına dair çok şey öğrenilmemesine karşın başında yer alan balonun havalanış sahnesinden bitiminde yer alan ressamın yapıtlarına kadar film bütün bir görsel şölen olan sinema sevlerin karşısına çıkar.
Mirror ya da Türkçe karşılığı ile Ayna rejisörün sinemasında başka bir yere sahiptir. Bir cins kendi biyografisini mevzu olan bir film olup film değişik zamanlarda geçmesine karşın zaman geçişleri yaşanmaz. Tıpkı öbür filmleri gibi uzun bir filmdir. Annesini ve eşini asıl hayatta da eşi olan oyuncu oynamıştır. Rejisör Rus Yönetimi ile bu kadar şahsi bir film sürüklediği için ters düşmüş ve bu onun hayatını değişik ebatlarda etkilemiştir.
Solaris , rejisörün bilim kurgu stilinde yaptığı filmlerden bir tanesidir. Aynı isimli romandan uyarlanmıştır. Bir öbür bilim kurgu filmi ise Stalker adlı filmdir.Dilimize İz Sürücü olarak çevrilen film yeniden bir roman uyarlamasıdır.
Nostalji, sürgün şair Oleg Yankovski SSCB’de kendisini bekleyen eşi anılarının gölgesinde ve Tarkovsky’nin çalışmalarında en romantik aşk görüntüleri de anlatıcının ebeveynlerin kısa bakışları üzerinden ifade edilir.
Rejisör 1980 senesinde İtalya’ya göç etmiştir. Yazarın son filmi ise İsveç’te sürüklemiş olduğu The Sacrifice adlı filmidir. Bu yarıyılda rejisör kanser hastalığı ile aralıksız boğuşurken bu filmi sürüklemek vaziyetinde kalmıştır. Bu film aynı zamanda rejisörün en uzun filmleri arasındadır.

Filmleri

Katiller Ubitsi kısa, 1958
Özü Kontsentrat kısa, 1958
Bugün İzin Yok Olacak Segodnya Uvolneniya Ne Budet kısa, 1959
Steamroller ve Keman Katok i skripka kısa, 1960 Aka Buz Pateni Pisti ve Keman
Ivan’ın Çocukluğu Ivanovno detstvo 1962
Aka Ivan’ın Çocukluğu, Adım Ivan, En Genç Ajan
Andrei Rublev 1966 nisan 1971 Aka Andrei Rublyov, Andrei’nin İsteği
Solaris 1972
Ayna Zerkalo 1974
Stalker 1979
Tempo di Viaggio 1983 TV dokümansalı
Nostalji Nostalji 1983
Kurban Offret 1986

Kitapları

Zaman Zaman İçinde Günlükleri
Damgalanmış Zaman

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ