Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Tarihteki Garip Trajediler

  • 07 Ağustos 2021
  • Tarihteki Garip Trajediler için yorumlar kapalı
  • 150 kez görüntülendi.
Tarihteki Garip Trajediler

Tarih, ölümcül zelzeleler, fırtınalar, uçak kazaları ve değişik vahim olayların açıklamaları ile doludur.Tarih ayrıca, gerçekten ilginç şeyler hakkında hikayeler de sunar.Bazen gerçekten absürt ve afallatıcı şeyler olur ve değişik zamanlar sıradan natürel eforlar,felâketlerle sonuçlanarak vahim neticeler doğururlar.Alttaki liste, tarihin ilginç faciaların yalnızca minik bir kısmını vurgular. Neyse ki,bunların hepsi ölümcül değildir. -Boston Şeker Pekmezi Trajediyi […]

Tarihteki Tuhaf FelaketlerTarih, ölümcül zelzeleler, fırtınalar, uçak kazaları ve değişik vahim olayların açıklamaları ile doludur.Tarih ayrıca, gerçekten ilginç şeyler hakkında hikayeler de sunar.Bazen gerçekten absürt ve afallatıcı şeyler olur ve değişik zamanlar sıradan natürel eforlar,felâketlerle sonuçlanarak vahim neticeler doğururlar.Alttaki liste, tarihin ilginç faciaların yalnızca minik bir kısmını vurgular. Neyse ki,bunların hepsi ölümcül değildir.
-Boston Şeker Pekmezi Trajediyi
15 Ocak 1919 senesinde Boston’da bir öğle zamanında patlama ambarından dökülen ?”tatlı ve yapışık vefat” tufanı alana geldi.Şeker pekmezi su baskını sırasında ortaya çıkan dalga 15 ile 40 feet 5 ile 12 metre yüksek ve 160 feet 50 metre genişliğinde olduğu söyleniyordu.Sokaklarda saatte takribî 35 mil 55 kmlik süratle yayılarak binaları devirdi, arabaları, atları ve yayaları kapladı.Soğuk hava sıcaklıklarıyla yoğunlaşan şeker pekmezi süratle katılaştı ve bir çok bahtsız bireyi yolda yakaladı.Çoğunlukla boğulma neticeyi 21 birey hayatını kaybederken, 150 birey yaralandı.
-1908 Tunguska Olayı
1908’de Orta Sibirya’da ki Pdkamennata Tunguska Nehri yakınlarında taiga üzerindeki stratosferde büyük ve güçlü bir patlama alana geldi.Bir kuyruklu yıldızın veya sahanın üzerindeki bir meteoritin patlaması neticeyi ortaya çıkan patlama, takribî 5200 km karelik çam ormanını tasviye etti.Patlamanın eforu, 1945 senesinde Hiroşima’yı imha eden atom bombasının gücünün yaklaşık1.000 katı olarak hipotez edildi.Nesnenin kuyruklu yıldız olduğuna inanan tahlilciler bulutların gelişimini tanımlayan kayıtlara işaret ediyor.Patlamadan kısa bir müddet sonra, buz kristallerinin bir kuyruk ekibinin ani buğulaşmasıyla üst atmosfere salınmasından kaynaklanmış olabileceği söylendi.Değişik tahlilciler ise cismin 100 metre çapında olabilecek bir göktaşı olduğunu iddia ediyor.
-Kamerun Gölü Nyos Trajediyi

21 Ağustos 1986’da, Kamerun’da ki bir volkanik gölden 1.700 den fazla bireyin boğulduğu karbondioksit bulutu salındı.Karbondioksit muhtemelen volkanik etkinlik tarafından üretildi. Değişik volkanik göllerde mevsimlerin dönüşü, suyun yüzeydeki yoğunluğunu değiştirir ve böylece periyodik olarak alttaki sularla karışır.Bununla beraber, Nyos Gölü’nde, karıştırma asıllaşmadı, zira tropik bölgelerde sıcaklıklar sene süresince oranla sıcak kalmaya devam ediyor.Bu tropik göldeki yüzey suları inecek kadar serin olmadığından, çözünmüş CO 2 konsantrasyonlarıgöldeki yere yakın duran suda oluşan gazdır. Volkanik etkinlikle ani bir kayalık, topraklar ya da volkanik etkinlikle alttan ısıtma çoğalışı, CO 2 gaz kabarcıklarını yüzeye götürdüğü görülüyor ve burada baloncuklar bir araya bir araya gelerek hacmi 0.3 milimetreküpe 1.2 kübik kmerişti. Muhtemelen birkaç dakika içinde alana gelen ölümcül bulut, insanlık, hayvancılık ve değişik hayvanları 24 kmlik bir yarıçap içinde öldürdü.
Londra’nın Büyük Sis Trajediyi
Londra’nın sisi sanayi devriminden beri bilinmektedir.1952 güzünde, kömürle çalışan fırın dumanı, sis ve soğuk şartların bir kombinasyonu, Londra tarihinde en ölümcül sis olaylarından birini yarattı.Şehir 5 Aralıkta başlayan, 4000 ile 12000 birey arasında insanın vefatına neden olan ayrıca Smithfield pazarında yakalanan sığırların çoğunuda öldüren dört günlük yoğun sise maruz kaldı.Ölümlerin çoğu, çok yaşlı, bronşiyal astım ve pnömoni hamlelerine yenik düşülmesinden kaynaklanıyordu.

Tarihteki Tuhaf Felaketler-Donora Vefat Sisleri
Ekim 1948’de Pennsylvania şehrindeki Donora kenti ölümcül sis tarafından ziyaret edildi. Dört gün süresince hava şartları, bölgedeki çelik eritme kuruluşlarından gelen florür dumanları, partiküller mermi ve kadmiyum dahil ve değişik emisyonları karbon monoksit, hidroflorik asit ve kükürt dioksit gibi yakaladı.Monongahela Nehri Vadisi’nde ise çinko çalışmaları vardı.Hava hareketsiz kaldı ve havadaki pisleyicilerin yüksek konsantrasyonları yerin yakınında birikti.Bu lekelilik olayının tesirlerinden takribî 5.000 birey muzdarip.Zehirlenme ile konsantrasyon seviyeleri kan dolaşımının basmakalıp ölçüsünün 12-25 katına yükselir. 22 birey can verdi ve birkaç ay içinde 50 ortamında sis atfedildi. Önümüzdeki 10 sene süresince kentin vefat sürati komşularınınkini geçti. Hayatta kalanların çoğunda kalıcı solunum zararı vardı. Donora Vefat Sandığı’nın ardından, Pennsylvania eyaleti hava lekeliliği yasalarının ilkini yarattı ve geçti 1959’da ve bu olayın hikayesi 1970 Pak Hava Kanunu’nın geliştirilmesi ve geçişinin destekleyen ispat olarak anlatıldı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ