Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Tarihin En Şöhretli 10 Kraliçesi

  • 26 Nisan 2021
  • Tarihin En Şöhretli 10 Kraliçesi için yorumlar kapalı
  • 149 kez görüntülendi.

10.Kraliçe Zenobia, Suriye Suriye kraliçesi Zenobia, tarihin en esin verici kraliçelerinden biridir. Suriye’nin milli bir kahramanıdır. Yükselişi ve düşüşü bir hayli tarihçiye, film imalcisine ve romancıya esin vermiştir. Suriye’deki üçüncü asır Palmyrene İmparatorluğu’nun kraliçesiydi. Şehrin dominantı Odaenathus ile evlendi. Odaenathus’un suikastinden sonra, oğlu Vaballathus’un kraliçesi oldu ve hükümdarlığı süresince reel eforu eline geçirdi. 270 senesinde, bir […]

10.Kraliçe Zenobia, Suriye

Suriye kraliçesi Zenobia, tarihin en esin verici kraliçelerinden biridir. Suriye’nin milli bir kahramanıdır. Yükselişi ve düşüşü bir hayli tarihçiye, film imalcisine ve romancıya esin vermiştir. Suriye’deki üçüncü asır Palmyrene İmparatorluğu’nun kraliçesiydi. Şehrin dominantı Odaenathus ile evlendi. Odaenathus’un suikastinden sonra, oğlu Vaballathus’un kraliçesi oldu ve hükümdarlığı süresince reel eforu eline geçirdi. 270 senesinde, bir işgali başlattıktan sonra Roma, Doğu’nun çoğunu salınımın altına getirdi. Kraliyetleri veya bölgeleri işgal etmeye giderken çok korkuyordu. Başşehrindeki Aurelian tarafından ele geçirildi. Kraliçe Zenobia, Roma’ya sürgün edildi ve vefatına kadar orada yaşadı. Zenobia, hoş bir kraliçeydi ve hoşluğunu lüzum dinleneni elde etmek için kullandı. Çok kültürlü, çok ırklı bir imparatorluğu teşvik etti. Dini azınlıklara karşı gözeticiydi. Zenobia hükümetinde, tutarlı bir idare tertip etti. 274 senesinde Zenobia can verdi. Hadiseleri kaydolmadığı için vefatını çevreleyen bir hayli masal ortaya çıkmıştır.

9.Kraliçe Tomris, Orta AsyaTarihin En Ünlü 10 Kraliçesi

Kraliçe Tomris, Orta Asya’daki Massagetae ulusunun şöhretli bir Massagetean idareyicisidir. Massagetae insanları İskitli pastoral-göçebe konfederasyondan İranlı insanlardır. Tomris altındaki bölgeler günümüz Türkmenistan, Afganistan, Batı Özbekistan ve güney Kazakistan‘ın bazı bölgelerine aitti. Bazı antik yazarlar yapıtlarında Tomris isminden laf eder, bunların ilki Herodot’tur. Değişik yazarlar Strabon, Polyaenus, Cassiodorus ve Jordanes’dir. Ayrıca, Eustache Deschamps’in şiirinin bir parçasıdır ve Shakespeare’in bir oyunudur.

8.Jhansi Rani Lakshmibai, Hindistan

Jhansi Rani, Kuzey Hindistan’daki Prens Jhansi eyaletinin kraliçesiydi. Kraliçe Lakshmibai, 1857’deki Hint Başkaldırıyı sırasında önde gelen karakterdi. İngiliz Raj’a karşı besbelli bir direniş figürü oldu. Cesaret ve kavga et hünerleriyle İngilizler ve Hint yurttaşları arasında şöhretliydi. İnsanlar onu kılıçla ve ata binerken görmektedir. Hindistan’ın karşısında birkaç heykeli vardır. Vatanperverliği onu bir hayli heykel, roman, film, şarkı ve şiir ile şereflendirmekle mükâfatlandırıldı. Vefatından sonraki hadiseler, nasıl can verdiği hakkında birkaç öykü olduğundan öğrenilmemektedir. Ancak, 18 Haziran 1858’de İngilizlerle savaşarak can verdi.

7.Kraliçe Neferiti, Mısır

Kraliçe Neferiti, daha önceki Mısır’dan gelen en şöhretli kraliçelerden biridir. Mısırlı bir Firavun olan Büyük Krallık Akhenaten’ın eşiydi. Daha Önceki Mısır’ın en zengin olduğu yarıyılda karar verdi. Kraliçenin bazı başlıkları vardı. 1370 senesinde doğdu. Vefatı ve cenaze merasimi bir sırdır ve fazla öğrenilmemektedir. Birkaç film, TV programı, müzik ve edebiyat yapıtı onu şereflendirdi. Kraliçenin ikonik vaziyeti, Berlin’in Neues Müzesi’ndeki büstüydü. Kraliçe Neferiti’nin büstü, Mısır’ın en çok kopyalanan yapıtlarından biridir.

6.Kraliçe Boudica, Birleşik Kraliyet

Kraliçe Boudica, ehemmiyetli bir kültürel sembol olan İngiliz Celtic Iceni kabilesinin şöhretli bir kraliçesidir. MS 60 ya da 61’de Roma İmparatorluğu’nun işgal güçlerine karşı bir ayaklanma başlattı. Boudica, İngiliz mirasının bir ulus kahramanıdır. Çizgi roman, video oyunları, sanat yapıtları, filmler, müzik, romanlar ve televizyon dizileri gibi muhtelif Tarihin En Ünlü 10 Kraliçesikültürlerin bir parçası oldu. Boudica’nın namının doruğunu gören Viktorya Yarıyılı idi. Boudica, Kraliçe Victoria’nın Boudica’nın “adaşı” olarak görülmesi ile efsanevi bir figür haline geldi. Birinci binyılın başlarında İngiliz edebiyatının yokluğu, Boudica’nın başkaldırısına ait bilgilerin sadece Romalıların yazılarından geldiği anlamına kazanç.

5.Kraliçe Elizabeth I, İngiltere ve İrlanda

Kraliçe Elizabeth, İngiltere tarihinin en büyük hükümdarı olarak kabul edilir. Yarıyılında en eforlulardan biriydi ve İngiltere’yi neredeyse yarım asır süresince idaredi. Vazife süresi süresince muhtelif skandallara, komplolara, düşmanlara maruz kaldı ve sponsorları onu riskli gördü. 1558’de yirmi beş yaşındayken İngiltere Kraliçesi oldu. Çok büyük bir vazife duygusu vardı. Elizabeth, İngiltere’de sulhu ve huzuru gözetmek için çok çalıştı. Elizabeth tarihte bir kraliçe olarak şanlıdır.

4.Kraliçe Hatshepsut, Mısır

Mısır’ın 18. Hanedanı Kraliçesi Hatshepsut “Asil Kadınlar İçin Öncelik” ismini aldı. Mısır’ın on sekizinci hanedanının beşinci firavunu, ikinci teyit edilmiş tarihi bayan firavunudur. Hatshepsut tahtını M.Ö. 1478’de aldı. Mısırbilimciler, onu Mısırlı hanedanlığındaki değişik bayanlardan daha uzun vakit karar süren en zaferli firavunlardan biri olarak görürler. Tarihin En Ünlü 10 KraliçesiHatshepsut, uzman bir savaşçıydı ama saltanatı barışçıl bir yarıyıldı. Saltanatı sırasında yaptığı en şöhretli şeylerden biri, Hatshepsut’un tapınağını inşa etmekti. Birkaç afallatıcı banal Mısır mimarisi ve binası inşa etti. Doğuşu, vefatı ve definesi sırlı kalmaktadır.

3.Kraliçe Victoria, Birleşik Kraliyet

Victoria, İngiltere ve İrlanda Birleşik Kraliyetinin kraliçesiydi. 20 Haziran 1837’den 22 Ocak 1901’deki vefatına kadar karar sürdü. 63 sene ve yedi ay süren karar selefinden daha uzundu. Kraliçe Victoria’nın saltanatı Victoria yarıyılı olarak adlandırılır. Bu yarıyılda İngiltere’nin endüstriyel, kültürel, siyasi, bilimsel alanlarında ve ordusunda muazzam bir sihrime ve İngiliz İmparatorluğu’nun daha da genişlemesi görüldü. Ülkede eforlu hükümet siyasetleri ve bakanlık soymaları idareyen tesirli bir kişilikti. Bu onu ülkede millete sarih bir sembol haline getirdi. O kadar şöhretliydi ki, özellikle topluluk ülkelerinde, abideler ve yerler ona adanmıştı. 1856’da, Kırım Savaşı sırasında mertlik tavırlarını şereflendirmek için Victoria Cross tanıtıldı. İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda ve Kanada’da en büyük cesaret mükâfatı olmaya devam ediyor. Victoria Günü, bazı ülkelerde doğum gününün kutlanmasıyla şanlıdır.

2.Büyük Catherine, Rusya

II. Catherine, Rusya’nın en şöhretli hükümdarı ve aynı zamanda en uzun idareyici bayan lideridir. 1762’den 1796’ya kadar Rusya’nın izleyicisiydi. Hakimliği sırasında, Rusya gelişti ve kuvvetlendi. Rusya hükümdarlığı Tarihin En Ünlü 10 Kraliçesiyarıyılında Avrupa’nın süper eforu oldu. Diplomasi ve fetih ile Rusya daha süratli gelişiyordu. Yönetimi sırasında bir hayli yeni şehir ve kasaba heyetti. Rus guberniyas idaresinde reform yaptı. Büyük Catherine’in idarediği yarıyıl, dünyaya, Rus İmparatorluğu’nun Altın Çağı ve Rus asaleti olarak kabul edilen Catherinian Yarıyılı olarak tanınmıştır. Zamanının şöhretli bir bayanıdır ve onun asil nedenleri, askeri genişlemeleri ve Rusya’nın çağdaşlaşması ile andırılmaktadır.

1.Kraliçe Kleopatra, Mısır

Kraliçe Kleopatra, dünyadaki ve antik çağlardaki en şöhretli kraliçedir. Ebedî hoşluğu ile şanlıdır. Kleopatra VII, Mısır’ın son reel firavunu idi. Kraliçe, Mısır, Kıbrıs ve Ortadoğu bölgelerinin hükümdarıydı. Muhtelif çağdaş edebiyat ve sanat yapıtları Kleopatra’nın, Julius Caesar ve Mark Antony ile olan romantik ilişkisini belirlemektedir. Kleopatra meseleli bir krallık hanedanında doğdu ve Cesar’ın dayanağıyla tahtı geri aldı. Kraliçe Kleopatra’nın sırlarından biri de onun kabirlik yeridir. Muhtemelen Mısır’dadır. 39 yaşına can vermiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ