Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Tarihin En Büyük Facialarından; Mitch Fırtınası

  • 11 Haziran 2021
  • Tarihin En Büyük Facialarından; Mitch Fırtınası için yorumlar kapalı
  • 240 kez görüntülendi.
Tarihin En Büyük Facialarından; Mitch Fırtınası

Mitch Fırtınası, Atlantik Okyanusu’nda hakikatleşmiş bir doğa hadiseyi olarak adlandırılabilir. Atlantik Okyanusu, her sene ciddi ve de ölümcül seviyelere erişen devasa tropikal fırtınalara konut sahipliği yapar. Bu fırtınaların oluşmasının en ehemmiyetli sebebi, ekvator kuşağında yer alan sıcak Atlantik ya da daha doğru bir ifadeyle ılık Atlantik Okyanusu suyunun Kuzey Atlantik Okyanusu’ndan gelen serin sularla buluşması […]

Tarihin En Büyük Felaketlerinden; Mitch KasırgasıMitch Fırtınası,

Atlantik Okyanusu’nda hakikatleşmiş bir doğa hadiseyi olarak adlandırılabilir. Atlantik Okyanusu, her sene ciddi ve de ölümcül seviyelere erişen devasa tropikal fırtınalara konut sahipliği yapar. Bu fırtınaların oluşmasının en ehemmiyetli sebebi, ekvator kuşağında yer alan sıcak Atlantik ya da daha doğru bir ifadeyle ılık Atlantik Okyanusu suyunun Kuzey Atlantik Okyanusu’ndan gelen serin sularla buluşması sonrasında yükselerek ölümcül bir döngüye yol açması olayıdır. Bu ölümcül girdap, okyanus suyunun 26 santigrat dereceye erişmesi ile kendisini beslemeye başlar. Bu sıcaklık fırtınanın oluşabilmesi için salt suretle var olması gereken en ehemmiyetli parametredir. Özellikle Atlantik Okyanusu’nun batı yakası ya da başka bir ifadeyle Amerika Birleşik Devletleri ve de Meksika Körfezi sarihlerinde çok yoğun bir tropik abuhava egemen olduğundan devasa fırtınalara da zemin hazırlarlar.

Bazı zamanlar Atlantik’te asıllaşan fırtına sezonlarında çok rakamda fırtına aynı anda ya da birbirlerini takip eder akım edebilirler. Bu anlamda fırtınalardan en çok etkilenen ülkeler kuşkusuz ki bölgede yer alan isme ülkeleri ki bunlar arasında Dominik Cumhuriyeti, Haiti, Küba başta kazanç. Ancak bu demek değil ki, isme olmayan ülkeler de fırtınalardan etkilenmesin. Özellikle Atlantik’in batısında alana fırtınalar doğrudan doğruya karalara hareket eder. Bu da bu coğrafyada yer alan Amerika Birleşik Devletleri, Honduras, Meksika gibi ülkeleri çok negatif istikamette etkileyen siklonlara dönüşür.

Mitch Fırtınası, 1998 senesinde hakikatleşmiştir ve de yarattığı imhayla birlikte Atlantik ve de Birleşik Devletler fırtına tarihine ismini yazdırmıştır. Bu anlamda ”Mitch” ismi de emekliye dağılan fırtına adlarından biri olmuştur. Mitch Fırtınası asıllaştığında, o güne dek ki bunu günümüzde yalnızca 2005’de asıllaşan Wilma Fırtınası geçebilmiştir, en büyük ve de en yoğun fırtına olarak kaydolunmuştur. Atlantik tarihinde yaşanmış en büyük iki fırtınadan biri olması nedeniyle son derece ehemmiyetli kabul edilen Mitch Fırtınası, yarattığı imha ve de can kaybıyla da ne kadar büyük bir afet olduğunu da sarihçe ortaya koymuştur.

Tarihin En Büyük Felaketlerinden; Mitch Kasırgası1998 seneyi tıpkı 2005 seneyi gibi çok rakamda devasa fırtınaların akım ettiği bir sezon olmuştur. Bu sezonda sezonun 9’uncu fırtınası olan Mitch Fırtınası, oluşturduğu devasa rüzgarlarla ismini tarihe yazdıran fırtınalardan biri olmuştur. 22 Ekim 1998’te başlayan Mitch Fırtınası, 9 Kasım’a dek sürmüş ve artta 20 binden fazla insanın vefata sebebiyet vermiştir. 5’inci kategori olarak lanse edilen devasa fırtınalardan olan Mitch Fırtınası, Orta Amerika ki buna ağırlıklı olarak Honduras ve Nikaragua dahildir, Yucatan Yarımadası, Güney Florida ve de Jamaika fazla biçimde etkilenen bölgelerden olmuştur.

Fırtına sona erdiğinde alana getirdiği zarar 6,2 milyar Amerikan doları ortamında olsa da can kayıpları son derece ağır sayılara erişmiştir. Bu fırtınadan en ağır biçimde etkilen ülke Orta Amerika ülkelerinden Honduras olmuştur. Vefatların çoğu da yeniden bu ülkede hakikatleşmiştir.

Yazar:Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ