Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Tarih Kokan Bir Şehir “Kastamonu”

  • 05 Temmuz 2021
  • Tarih Kokan Bir Şehir “Kastamonu” için yorumlar kapalı
  • 170 kez görüntülendi.
Tarih Kokan Bir Şehir “Kastamonu”

Tarihçesi Batı Karadeniz de yer alan Kastamonu şehri, Karaçomak akarsusunun etrafında kurulmuştur. İlk çağlara ait tarihi pek öğrenilmemektedir. Kent gerçek gelişimini Bizans devrinde yapmıştır. Özellikle Komnenler soyu zamanında büyümeye başlamıştır.

4670_kastamonu_kalesiTarihçesi

Batı Karadeniz de yer alan Kastamonu şehri, Karaçomak akarsusunun etrafında kurulmuştur. İlk çağlara ait tarihi pek öğrenilmemektedir. Kent gerçek gelişimini Bizans devrinde yapmıştır. Özellikle Komnenler soyu zamanında büyümeye başlamıştır. Kastamonunun Türklerin eline geçmesi Danişmentliler zamanına rastlar. Takribî surat sene Danişmentlilerin elinde kalan şehir, bir vakitliğine Bizanslıların eline geçtiyse de Anadolu Selçukluları zamanında tekerrür alınmıştır. Şehirde Candaroğulları Beyliği kurulmuş ve ardından Fatih Sultan Mehmetin1406 senesinde şehri alarak Candaroğlulları beyliğine son vermesiyle, şehir Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Coğrafi Konum

Batı Karadeniz de yer alan Kastamonu şehri, kuzey batısında Bartın, batıda Karabük, güneyinde Çankırı güneydoğusunda Çorum, doğusunda ise Sinop ile komşudur. Kuzeyinde Karadeniz vardır. Dağlar denize paralel olarak uzanır.

İklim

Karadeniz kıyısında olan kuzey kısımlarında Karadeniz iklimi, İç Anadolu bölgesine yakın olan kısımlarında ise Kara iklimi görülür. Kıyılarda yağış daha fazladır. Dağlar denize paralel olduğu için Karadeniz ikliminin iç kısımlara girmesine mani olur.

Tarihi Eserler
*Kastamonu Kalesi
Kale Bizans imparatoru Komnenos yarıyılında 12. Asırda yaptırılmıştır. Kale 112 metrelik yüksek bir tepe üzerinde heyetidir. Tepeye çıkıldığı zaman tüm şehir görünmektedir. Kalenin şehri abluka eten surları günümüze kadar erişememiş ve devrilmiştir. İç kale Bizans yarıyılında yapılmıştır. Günümüze kadar gelmeyi başaran kısımlar ise Candaroğulları yarıyılında yapılmıştır. Osmanlı yarıyılında ise kale onarım görmüştür.

4670_nasrullah-camii

Kalenin günümüze kadar erişen efsanevi bir hikayesi vardır. Öyle ki bu efsaneye göre şehrin ismi de buradan gelmektedir. Kalenin, Bizans beyinin bir kızı vardır. Kızın ismi Moni’dir. Kız kaleyi abluka eten Türk komutanını görür ve ona âşık olur. Kaleyi ele geçiremeyeceğini kavrayan Türkler, abluka etmeden bırakmak üzereyken, Moni kalenin anahtarını Türk komutana yollar. Kaleyi almasını ister. Bu arada babası, Moni’nin ihanetini bilir ve kızını kaleden aşağı attırır. Ardından da “Maksadın neydi Moni,” diye haykırır. Bu hikaye şehirde hala anlatılmaktadır. “Maksadın neydi Moni,” lafının da ağızdan ağza söylenip değişerek Kastamonuya dönüştüğü söylenir.

*Nasrullah Kadı Külliyesi
Kentin hemen merkezinde yer alan Nasrullah cami, şadırvan ve külliye II Beyazıt yarıyılında 1506 senesinde Nasrullah Kadı tarafından yaptırılmıştır. Moloz taşı ile kesme taştan karmaşık olarak yapılmıştır. Nasrullah kadı külliyesinde bulunan yazıtta padişaha ve Nasrullah kadıya methiyelerden bahsedilmektedir. Başlangıçta altı kubbeli yapılan cami sonradan dokuz kubbeye çıkarılmıştır. Külliyeye sonradan yapılan medreselerde ilave edilmiştir.
Yeniden camideki şadırvanında ulus arasında anlatılan bir hikayesi vardır. Derler ki; ” Nasrullah Caminin çeşmesinden su içen bir insan, yedi sene içinde tekerrür Kastamonuya dönermiş,”

*İsmail Bey Külliyesi4670_nasrullah-camii
İsmail Bey semtinde bir tepe üzerinde heyetidir. Külliyede cami, medrese, han, hamam, imaret, türbe bulunur. Ortasında havuz olan kare şeklinde bir avlusu vardır. Külliye Candaroğulları Beylerinden Kemalettin İsmail Bey ismine on beşinci asırda yaptırılmıştır.

*Saat Kulesi
Şehrin doğusunda bulunan saat kulesi şehrin valisi Abdurrahman Nureddin Paşa tarafından 1884- 1885 seneleri arasında yaptırılmıştır. II Abdülhamit yarıyılında yaptırılmıştır. Görevli bekçiler tarafından günlük bakımı yapılmaktadır. Günümüzde hala çalışır gidişattadır.

*Kastamonu Konutları
Kaleye çıkarken girdiğiniz caddelerde kendine has hoşluğuyla sizi karşılayan Kastamonu konutları günümüzde hala varlığını sürdürmektedir. Özgün Türk ve Osmanlı mimari özellikleri taşır. Bu konutların yüzde sekseni ahşap, değişikleri ise tuğladır. Konutların ikinci ve üçüncü katları genellikle dışa doğru çıkma şeklindedir. Konutlar çok odalıdır.
Şehirde bunlara eş pek çok tarihi eser mevcuttur. Ayrıca pek çok türbe bulunmaktadır. Bu sebeple de evliyalar şehri olarak da anılabilir.

Ören Yerleri
*Konut Kaya Kabri
Natürel bir kaya kütlesi üzerinde oyulmuştur. Tarihi milattan evvel yedinci asra sabretmektedir. Toplamda sekiz adet kaya kabri bulunmaktadır. Bunlardan üçü abideseldir.
*Zımbıllı Tepe Höyüğü
Montajı milattan evvel altmış dört yılını direnir. Kastamonu şehrinin, Taşköprü ilçesinde yer alır. Bu antik kent Romalılar tarafından kurulmuştur. Günümüze kadar devam eden kazılarda pek çok tarihi eser gün ışığına çıkarılmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ