Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Tango Nedir, Nasıl Bir Müzik Çeşidi ve Dansıdır?

  • 10 Haziran 2021
  • Tango Nedir, Nasıl Bir Müzik Çeşidi ve Dansıdır? için yorumlar kapalı
  • 124 kez görüntülendi.
Tango Nedir, Nasıl Bir Müzik Çeşidi ve Dansıdır?

Tango, izlerken insanlarda aşk, tutku, biraz keder ve yoğun bir hissiyat oluşturan, insanların duygularını harekete geçirerek romantizm duygusunu ortaya çıkarmak için ehemmiyetli bir adım oluşturan dans ve müzik çeşididir. Tangonun kelime anlamının ortaya çıkışı, net olmamak ile birlikte Afrika tamtamlarında vuruşlarla birlikte ortaya çıkan “tan-go” seslerinden ya da Latince kelime anlamı değmek olan “tangere” fiilinden geldiği […]

Tango, izlerken insanlarda aşk, tutku, biraz keder ve yoğun bir hissiyat oluşturan, insanların duygularını harekete geçirerek romantizm duygusunu ortaya çıkarmak için ehemmiyetli bir adım oluşturan dans ve müzik çeşididir.

Tango Nedir, Nasıl Bir Müzik Çeşidi ve Dansıdır?Tangonun kelime anlamının ortaya çıkışı, net olmamak ile birlikte Afrika tamtamlarında vuruşlarla birlikte ortaya çıkan “tan-go” seslerinden ya da Latince kelime anlamı değmek olan “tangere” fiilinden geldiği düşünülmektedir. Afrika orijinli olduğu düşünülen tango, bu dilde “buluşma yeri” veya “özel yer” olarak adlandırılan sözcüklerden ileri geldiği de söylenilmektedir. Ancak görüldüğü üzere, yalnızca Afrika özlü değil, tango aynı zamanda Latin tesirlerinde kalmış, Kızılderili ritimlerine sahip olmuş bir karışımdır.

Tango ‘nun orijini, çıkış noktası olan Arjantin, Buenos Aires, Montevideo ve Uruguay ‘a direnmektedir. Tango müzikleri neredeyse dans ile bütünleşmiş olup, birlikte anıldığında daha büyük bir anlam taşır hale gelmiştir. Tangonun çıkış hikayesi de, şu an günümüzde daha çok belli kesimlerin seçimi ile ters düşecek biçimde sıradan, acılı, makûs hayat şartları yaşayan insanlardan ve onların yaptıkları danslardan gelmektedir.

Tango, çıkış senelerinin ilk yarıyıllarında genel olarak “basit tango” ya da başka bir deyişle “tango criollo” olarak anılmaktaydı. Ancak zaman içerisinde büyüyen müzik ve dans kültürü sayesinde, günümüzde çok daha farklı tango adlandırmaları ile karşılaşmaktayız. Misalin, dansın doğduğu toprakların ismiyle kendini bulan ve genel bilinen ismiyle Arjantin Tangosu’nun yanı gizeme, Amerikan Tangosu, Çin Tangosu, Fin Tangosu, beynelmilel tango tarzları gibi dans çeşitleri gelişmiş ve bu yeni adlandırmalar günümüzde sıkça kullanılır hale gelmiştir.

Tango, duygu yüklü ve duygulara doğrudan hitap eden, dans edenlere oldukça farklı figür uygulamaları ve doğaçlama dans mahareti kazandıran, izleyenler için aşkı ve tutkuyu ruhen sezdiren özel bir danstır. Bu sebepledir ki, tango zarafet taşıyan ve değişik dans çeşitleri arasında çok özel bir yer edinmiş müzik ve dans cinsi olarak öne çıkmaktadır.

Tango müziklerinin yaratılmasında öne çıkan, reelinde yapımı bir Alman buluşu olsa da tangonun doğuşunun orijini sayılan Arjantin Tangosu ile öne çıkarak daha çok bilinirlik kazanan müzik aleti, bir akordeon cinslerinden sayılan bandoneondur. Bilinmelidir ki, Dünya Kültür Serveti olarak belirlenen tango dansı, UNESCO’nun listesinde yer almaktadır.
Bibliyografi:
tr.wikipedia.org/wiki/Tango

Yazar:Gökçe Cömert

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ