Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Swayambhunath Tapınağı

  • 18 Kasım 2021
  • Swayambhunath Tapınağı için yorumlar kapalı
  • 140 kez görüntülendi.
Swayambhunath Tapınağı

Nepal’in başşehri Katmandu, deniz seviyesinden 1336 metre yükseklikte olup 218 mil kare alanı kaplamaktadır. Katmandu, Bhaktapur ve Lalitpur Patan, Unesco tarafından belirtilen tarihi ve kültürel miras alanlarını barındıran başlıca üç şehirdir. Katmandu vadisi, zarif tapınakların, zarif manzaraların ve şirin sokakların sanatsal görüntüsünün ülkesidir. Nepal’deki en kutsal stupalardan biri olan Swayambhunath, minik bir tepede ve Katmandu […]

Nepal’in başşehri Katmandu, deniz seviyesinden 1336 metre yükseklikte olup 218 mil kare alanı kaplamaktadır. Katmandu, Bhaktapur ve Lalitpur Patan, Unesco tarafından belirtilen tarihi ve kültürel miras alanlarını barındıran başlıca üç şehirdir. Katmandu vadisi, zarif tapınakların, zarif manzaraların ve şirin sokakların sanatsal görüntüsünün ülkesidir.

Nepal’deki en kutsal stupalardan biri olan Swayambhunath, minik bir tepede ve Katmandu Vadisi’nin kuzeybatısında bulunan ünlü bir tapınaktır. Meşhur maymun tapınağı ismi ile de öğrenilmektedir.

Katmandu’nun 3 kilometre batısında yer almaktadır. Tepenin, takribî 2000 sene evvel bölgede Swayambhunath Tapınağıbulunan ilkel bir gölden yaratıldığı varsayılmaktadır. Bu tapınağın varlığı M.S. 460’da yapılan bir kitabede belirtilmiştir. İmparator Ashoka tarafından M.Ö. 3. asırda inşa edilmiş fakat imha edilmiş bir tapınak olduğu söylenir. Fakat somut bir ispat yoktur. 13. asırda, bu tapınak ehemmiyetli bir Budist hac bölgesi haline gelmiştir.

2010 senesinde, yapı inşaattan takribî 1500 sene sonra tamamen yenilenmiştir. Stupa kubbesi altından yapılmıştır ve 20 kilogram altın kullanılarak yaldızlanmıştır. Bununla beraber, 2011 senesinde yapılan gevşetme ve 2015 senesinde alana gelen zelzeleyle tapınağın birkaç bölgesi imha olmuştur.

Stupanın tabanı küp biçimindedir. Dört tarafta da bir beşgen biçiminde Toran vardır. Stupanın her iki tarafında bir çift göz vardır. Bu, Yaradan’nın her yerde hazır olduğunu göstermektedir. Her bir çift gözün üstünde, bilgeliğin gözü olan başka bir göz vardır. Stupanın her iki tarafında Panch Buddha beş Buda vardır. Tapınağa giden merdivenlerden geçerken, girişi gözeten iki aslan heykeli bulunmaktadır. Ana komplekse giden takribî 365 adımı olan uzun Swayambhunath Tapınağımerdivenler vardır. Seçenek bir güney-batı girişi de vardır. Tapınak kompleksi sembolizm ile süslenmiştir. Tepenin doğu tarafındaki uzun basamak sırasına tırmanarak ve merdivenlerin son kısmını geçerek, biri doğrudan Buda’nın stupanın üstüne boyanmış gözleri ile karşı karşıyadır. Stupa saat istikametinde yürürken, biri Akshobhya, Ratnasambhava, Amitabha ve Amoghasiddhi tarafından temsil edilen Beş Buda ailesinin mandalalarını simgeleyen beş tapınaktan geçer; Buda Vairocana, Akshobya tapınağının yanındadır. Aralarındaki mabetler, dişi bodhisattva Tara’nın değişik formlarını kapsar.

Doğu taraftaki merdivenin dibinde, 12 metre boyunda Tibet dua tekerleği bulunan büyük bir kapı vardır. Merdivenler süresince bir hayli kitabeli Tibet taşı bulunmaktadır. Ana stupa binası Swayambhunath Tapınağıbeyaz kubbeli bir yapıdır. Stupa sayısız heykel ve eserle doludur. Kulenin tepesindeki şemsiye, kıymetli taşlarla dolu bir kabın içindedir. Bu ana binanın çevresinde çok sayıda başka türbelerde vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ