Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Şuurumuz Bir Kuantum Sistemi mi?

  • 22 Nisan 2021
  • Şuurumuz Bir Kuantum Sistemi mi? için yorumlar kapalı
  • 1 kez görüntülendi.
Şuurumuz Bir Kuantum Sistemi mi?

Bir yandan kuantum bilgisayarların laboratuvarlardan çıkıp yaygınlaşmaları beklenirken, bilim insanları, insan bilincinin de bir kuantum sistemi gibi çalışıp çalışmadığını araştırmayı sürdürüyorlar. Bazı analistler, beynin organik bir kuantum aygıtı olabileceğini düşünüyor. Kaliforniya Üniversitesi Santa Vahşiye’dan teorik fizikçi Matthew Fisher’in, senelerce süren “kuantum nörobilimi” araştırmalarından sonra, idarediği beynelmilel araştırma teşebbüsü Kuantum Beyin Projesi’nin QuBrain üzerinde durduğu tuhaf […]

Bilincimiz Bir Kuantum Sistemi mi?Bir yandan kuantum bilgisayarların laboratuvarlardan çıkıp yaygınlaşmaları beklenirken, bilim insanları, insan bilincinin de bir kuantum sistemi gibi çalışıp çalışmadığını araştırmayı sürdürüyorlar. Bazı analistler, beynin organik bir kuantum aygıtı olabileceğini düşünüyor. Kaliforniya Üniversitesi Santa Vahşiye’dan teorik fizikçi Matthew Fisher’in, senelerce süren “kuantum nörobilimi” araştırmalarından sonra, idarediği beynelmilel araştırma teşebbüsü Kuantum Beyin Projesi’nin QuBrain üzerinde durduğu tuhaf sual şu: “Bizler, kuantum bilgisayarları planlayıp üreten zeki robotlar mıyız, yoksa kuantum bilgisayarların ta kendisi miyiz?”.

Şimdilik, günümüzde erişilebilmiş seviyedeki sofistike suni silikon zihin, insanla karşılaştırıldığında, sosyal zihin, şuur ve öz-farkındalık gibi bir hayli açıdan insan beyninin oldukça gerisinde kalıyor. Öte yandan, kuantum bilgisayarlar kolay bir optimizasyondan veya mevcut sistemlerin aktüellenmesinden çok daha aşırısını temsil ediyorlar. Kuantum bilgi operasyon, maddenin manevi mikroskopik tavırlarına ve özelliklerine dayalı, radikal olarak tamamen farklı temellere sahip. Bazı teorisyenlere göre, kafatasımızın içinde, kubitlerin yerine nöronlarla çalışan minik bir kuantum operasyoncumuz var. Henüz kimse insan beyninin iç işleyişini tüm detaylarıyla bütün olarak kavrayabilmiş değil. Ayrıca, kuantum mekaniğinin de bütün olarak nasıl işlediğini de öğrenmiyoruz. Ancak, her ikisi de düşündüğümüzden daha yakın irtibatlı olabilirler.

Bilincimiz Bir Kuantum Sistemi mi?“Kuantum Şuur” Kuramı:

Şuur, manevi ve dışsal dünyaların, öznel, mucizevi tecrübeleri üzerine farkındalığı ifade eder. Şuur, ayrıca, kendilik, duygular, tercih, gönüllü tutumların hakimiyeti, hafıza, düşünce, dil ve misalin gözlerimizi kapattığımızda ya da meditasyon yaparken manevi olarak oluşturulmuş imgeler ve geometrik modeller anlamına da kazanç. Ama şuurun reelde ne olduğu öğrenilmemektedir. Hakikatlik, evren ve kendimiz hakkındaki düşüncelerimiz şuura bağlıdır. Kısacası şuur varlığımızı tanımlar.

Kuantum kuramının tuhaf kavramlarından biri “Gözlemci Tesiri” dir. Bu kurama göre, bazı vaziyetlerde, gözlemci bir biçimde maddenin tavrını etkilemektedir. Fizikte, kuantum, etkileşimde yer alan rastgele bir fiziksel varlığın asgari ölçüyüdür. Fiziksel bir varlığın “kuantize” olması, “kuantizasyon varsayımı” ile alakalıdır. Bu, fiziksel büyüklüğünün sadece bir kuantumun tamsayı katlarından oluşan ayrı kıymetleri alabileceği anlamına gelmektedir. Bir kuantum sistemi, evvelden belirlenmiş ve kalıcı bir gidişatta değildir. Sadece sistemin, bir parçacığın muhakkak bir zamanda, muhakkak bir yerdeki konumunu ve momentumunu lokalize eden gözlemidir. Kuantum mekaniği mevzusundaki bilgilerimiz, gözlemcinin kuantum kuramında temel bir unsur olduğunu gösteriyor. Bu kuram olmadan kuantum kuramı hakikatliğini yitirmektedir.

Bilincimiz Bir Kuantum Sistemi mi?Bilim insanları, şuurun bir kuantum alanı üzerinde doğrudan bir tesire sahip olmasının ötesinde, aynı zamanda şuurun kendisinin bir kuantum tabiatına sahip olduğunu öne devam ettir. 1990’lı senelerden beri, Oxford Üniversitesi’nden ünlü fizikçi ve matematikçi Sir Roger Penrose, Arizona Üniversitesi’nden anesteziyolog Stuart Hameroff’la beraber özel bir “kuantum kuramı” olan Orch OR Orchestrated Objective Reduction üzerinde çalışmaktalar. Kurama göre, şuuru sağlamak üzere, beyin nöronlarının içindeki “mikrotübüllerde” kuantum süreçleri asıllaşmakta. Kuram, vefattan sonra dahi çalışmaya devam edebilen bir cins kuantum algoritmasına belirliyor. Son senelerde yapılan bazı buluşlar ve beynin içindeki bulguyu da bu kuramı destekliyor.

Bilincimiz Bir Kuantum Sistemi mi?Kuramın Değişik Uygulama Alanları:

Hücrelerin yapısal ana bileşenleri olan mikrotübüllerdeki kuantum titreşimsel harekâtlar, mikrotübüllerde depolanan sinaptik girdiler ve hafıza tarafından bir “orkestrasyona” tabi yakalanmakta ve “nesnel indirgeme” ile sona erdirilmektedir. Beyinlerimizde, şuuru uyandıran süreç, beyin biyolojisini mikrotübüllerdeki kuantum operasyonlarını, uzay-zaman geometrisinin alıngan ölçekli yapısıyla, evrenin en temel seviyesinde birleştiren eylemlerden oluşmaktadır. Bu sebeple kuram, genel göreliliğin ve kuantum mekaniğinin temellerine uzanan, özellikle sinirbilim, öğrenişsel bilim, moleküler biyoloji gibi ehemmiyetli alanlara da dağılmaktadır. Misalin, Alzheimer hastalığı, beyin travması ve değişik bozukluklar mikrotübül bozuklukları ile ilişkilidir ve umut verici rehabilitasyonlar buna müteveccihtir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ