Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Sütun Kanseri Nedir? Bulguları ve Erken Teşhisin Ehemmiyeti

  • 12 Mayıs 2021
  • Sütun Kanseri Nedir? Bulguları ve Erken Teşhisin Ehemmiyeti için yorumlar kapalı
  • 4 kez görüntülendi.
Sütun Kanseri Nedir? Bulguları ve Erken Teşhisin Ehemmiyeti

En çok vefata yol açan kanserler arasında 2. sırada olan ve genellikle 40 yaş üzerinde görülen sütun kanserine dair fazla bilgi edinmek hepimiz için çok? önemlidir.Nasıl korunabiliriz? Tutulduğunda neler yapılmalı? En çok kimler tehlike altında? Bulgular neler? Yazının devamını okuyunuz. Rektum kanseri olarak ta öğrenilmekte olan zorlu bir kanser cinsidir.Kalın bağırsağın içinde oluşan bozulmalar neticesinde […]

Kolon Kanseri Nedir? Belirtileri ve Erken Teşhisin ÖnemiEn çok vefata yol açan kanserler arasında 2. sırada olan ve genellikle 40 yaş üzerinde görülen sütun kanserine dair fazla bilgi edinmek hepimiz için çok? önemlidir.Nasıl korunabiliriz? Tutulduğunda neler yapılmalı? En çok kimler tehlike altında? Bulgular neler? Yazının devamını okuyunuz.

Rektum kanseri olarak ta öğrenilmekte olan zorlu bir kanser cinsidir.Kalın bağırsağın içinde oluşan bozulmalar neticesinde büyüyen bir hastalıktır. Kalın bağırsağın rastgele bir yerinde oluşabilmektedir ve erkeklerde bayanlara göre daha sık görülmektedir.

SÜTUN KANSERİ NEDEN OLUR?

Refah seviyeyi çoğalmış cemiyetlerin yeme alışkanlıkları sebebiyle olmaktadır. Başka Bir Deyişle;

– Lif oranı daha düşük yiyecekler harcamak
– Hayvansal yağların aşırıca harcanması
– Bedene birden fazla kalori yükleyen ağır besinlerin harcanması
– Az hareket edilmesi ve spor yapılmaması
– Genetik olarak tetiklenebilir ancak bunun oranı %10’u geçmez. Özellikle, ailesinde sütun kanserine tutulan her 100 insandan en fazla 10’u sütun kanserine tutulmaktadır.

Başka Bir Deyişle kısaca özetlersek sütun kanserine neden olan etmenler; az hareket, sporsuz hayat, hayvansal yağların fazla harcanması ve lifli yiyeceklerin harcanmamasıdır.

SÜTUN KANSERİ NASIL REHABİLİTASYON EDİLİR?

Sütun kanseri rehabilitasyonunda gerek görülürse anatomik bir cerrahi müdahale ile urlu bölge tamamiyle çıkarılır. Bu cerrahi operasyon neticeyi iyileşme bahtı çok yüksektir. Rastgele bir dokuya atlamış ise aynı biçimde cerrahi operasyon yapılmalıdır. Ancak ek olarak kemoterapi harekâtı uygulanır.

SÜTUN KANSERİ NASIL ÖNLENİR?

Sütun kanserine tutulmamak için ne yapmalıyız derseniz yanıt kolay. Azıcık evvel sütun kanseri neden olur kısmını okuduysanız zati ne yapmanız gerektiğini kavramış oldunuz. Ancak daha detaylı biçimde listeleyelim.

-Azıcık daha köy cemiyetlerinin yaşam stiline yanaşmak gerekmektedir.
-Spor ve egzersiz ile her zaman hareket halinde olmak.
-Bol lifli yiyeceklerin tüketimine özellikle özen göstermek.
-Yağ oranı düşük ve kalorisi vasati seviyede olan yiyecekleri harcamak gerekir.
-Hububat, sebze ve meyve olarak daha zengin bir tüketim listesi oluşturmak
-Natürel yaşama dönerek.

Kolon Kanseri Nedir? Belirtileri ve Erken Teşhisin ÖnemiSÜTUN KANSERİ BULGULARI NELERDİR?

Dışkılamada farklılıklar ile kendini emin etmeye başlar. Devamlı ishal, kabızlık veya dışkı yolundan kan gelmesi özellikle urun çok geliştiği aşamalarda anemi bu kanserin bulguları arasındadır. Şayet bulgular görülmeye başladıysa henüz orta evrelerdesiniz demektir. Elinizi çok tez yakalayıp hekime gitmelisiniz. Başlangıç yarıyıllarında çok fazla farkedilmez ancak rastgele bir tarama sırasında çıkabilir.

Bir çok spor ve sağlık içerikli yazımızda söylüyoruz. Hayatı spor yaparak sürdürmek ve beslenme alışkanlıklarımıza dikkat etmek oldukça ehemmiyetli! Lütfen daha mutlu ve sağlıklı bir hayat için hayatınızdan makûs alışkanlıkları atıp yerine sağlıklı bir vücudu, mutlu bir yaşamı seçin. Spor ve balanslı beslenme, size gereksiniminiz olan mutluluğu ve sıhhati getirmede dayanakçı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ