Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Sürdürülebilir Tarım Uygulamaları Nelerdir?

  • 15 Haziran 2021
  • Sürdürülebilir Tarım Uygulamaları Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 198 kez görüntülendi.
Sürdürülebilir Tarım Uygulamaları Nelerdir?

Küresel olarak, tarım yapımda ne denli zaferliyse, sürdürülebilirlik mevzusunda da o miktarda galibiyetsiz. Hayvan imal çiftlikleri ve tarlalar çok ölçüde yakıt, yiyecek ve lif üretiyor, ancak bunların hepsi millet sıhhati, etraf ve uzun vadeli yararlılık pahasına oluyor. Ananesel endüstriyel tarım sistemleri çok fazla mesele de üretiyor. Tarlaların sık işlenmesi ve monokültür gibi tarım uygulamaları toprağın […]

Sürdürülebilir Tarım Uygulamaları Nelerdir?Küresel olarak, tarım yapımda ne denli zaferliyse, sürdürülebilirlik mevzusunda da o miktarda galibiyetsiz. Hayvan imal çiftlikleri ve tarlalar çok ölçüde yakıt, yiyecek ve lif üretiyor, ancak bunların hepsi millet sıhhati, etraf ve uzun vadeli yararlılık pahasına oluyor. Ananesel endüstriyel tarım sistemleri çok fazla mesele de üretiyor. Tarlaların sık işlenmesi ve monokültür gibi tarım uygulamaları toprağın sıhhatini bozuyor; herbisitlerin fazla kullanılması süper dayanıklı yabani otlar oluşturuyor ve gübre suları su kaynaklarında ölü bölgeler yaratıyor.

Yiyecek imal sistemlerimiz sürdürülemez vaziyette. Ancak, rakamları giderek artan yenilikçi çiftçiler ve bilim insanlarının sosyal, ekonomik ve etrafsal açıdan sürdürülebilir yeni tarım sistemlerini özümsemesi umut verici. Sürdürülebilir çiftçilik sistemleri, tüm çiftlikler için müthiş ve farklı yeni yakıt cinsleri, yiyecekler ve lifler üretiyor. Sürdürülebilir tarım sistemi, etrafsal imhayı eksilterek üretkenliği had safhaya çıkartan yenilikçi, bilime dayalı uygulamaları kullanmakta.

Sürdürülebilir Tarım Nedir?

Sürdürülebilir tarım, ekosistemi kavramaya dayalı, sürdürülebilir usuller kullanarak tarım yapılması anlamına gelmektedir. Bu cins çiftliklerin temel emeli, gelecek jenerasyonların da lüzumlarını karşılama kapasitesinden ödün vermeksizin, tekstil ve yiyecek lüzumlarımızı karşılamaktır. Sürdürülebilir tarım, etrafın korunmasına özen göstererek artan yararlılık ile ekonominin geliştirilmesine odaklanmaktadır.

Etrafsal Sürdürülebilirlik Nedir?

Etrafsal sürdürülebilirlik, bir çiftliğin imal çoğalışı gayeyi için, sene süresince gereksinim dinlediği biyoçeşitliliği teşvik etmek, lekeliliği en aza indirmek, suyu idaremek ve sıhhatli bir toprak oluşturmak ve gözetmek gibi emin natürel sistemleri sağlamak anlamına kazanç. Yeni tarım teknolojileri etrafsal sürdürülebilirlik ile artan üretkenliği olası kılmaktadır.

Sürdürülebilir Tarım Uygulamaları Nelerdir?Agroekoloji Nedir?

Agroekoloji, çiftliklerin bir ekosistem gibi çalıştırılması bilimidir. Tabiatı bozmadan, çiftliklerin muhtelif ekolojik prensipleri kullanarak idarenmesi, kârlılığı eksiltmeden ekosistemi gözetebilir. Agroekologlar, natürel, sosyal ve beşeri varlıklarla beraber, nasıl, ne zaman ve hangi teknolojiyi kullanabileceklerini değerlendirirler. Agroekoloji, agroekosistemleri incelerken, mevzuya veya bölgeye özgü bir yaklaşım önermektedir ve bir tarımsal sistemin galibiyeti ve azami refahı için, evrensel bir yöntem veya reçete olmadığının farkındadır. Bu sebeple, agroekoloji, böcek öldürücülerin yerine natürel düşmanların kullanılması veya monokültür yerine polikültür kullanılması gibi bazı uygulamalarla belirlenemez.

Agroekologlar, tarımsal sistemlerin dört özelliğiyle alakalı suallere cevap bulmaya çalışır: Bunlar üretkenlik, karar, sürdürülebilirlik ve adaletliliktir. Bu özelliklerin yalnızca biri veya bir kısmı ile alakalı disiplinlerin aksine, agroekologlar dört özelliğin birbirine bağlı olduğunu ve bir tarımsal sistemin galibiyetinin dağılmaz birer parçası olduklarını düşünmektedir. Agroekologlar, bu dört özelliği, tarımsal uygulamaların kırsal topluluklar üzerindeki tesirlerini, imal usulleri veya çiftçilik uygulamalarını tanımlayan kültürel etmenleri, yeni büyüyen ekonomik etmenleri kavramak için sosyal bilimleri kullanmanın yanı gizeme, toprağın özelliklerini ve nebat böcek etkileşimlerini kavramak için natürel bilimleri kullanan disiplinler arası bir mercekle araştırmaktadır.

Sürdürülebilir Tarım Uygulamaları Nelerdir?Sürdürülebilir Tarım Uygulamaları Nelerdir?

1 Mutasyonlu ya da Beraber Ekim:

Bir Hayli büyümekte olan ülkede yaygın bir uygulama olan monokültür, artan yabani otların ve toprağın üretkenliğinin eksilmesine yol açan başlıca nedendir. Farklı nebat cinslerinin ekilmesi, çiftlikler için daha verimli olmaktadır. Mutasyonlu ekilen nebatlar, geliştirilmiş böcek ve yabancı ot hakimiyeti ile daha sıhhatli topraklara destekçi olur. Nebat spektrumu uygulamalarının kimileri arasında, çok senelik nebat rotasyonu ve beraber ekim aynı çiftlikte farklı nebat çeşitlerinin beraber dikimi bulunmaktadır.

2 Aynı Üründe Spektrum:

Çok rakamda nebat cinsi dikmek ehemmiyetli bir sürdürülebilir çiftçilik usulüyse de, yalnızca belli bir nebat için pazarı olan çiftçiler için doğru alternatif değildir. Bu sebeple, ana ürünşanı değiştirmek yerine, bir çiftçi aynı nebatın değişik çeşitlerini ekebilir. Aynı nebatın farklı çeşitlerini yetiştirmek, genetik açıdan farklı oldukları için ürünü daha güçlü hale getirir. Mahsul spektrumu, mahsulleri hasarlılardan ve belli bir ürünü seçen hastalıklardan da korur.

3 Örtücü Nebatların Dikimi:

Toprağın üryan kaldığı sezon dışı yarıyıllarda, tüylü fiğ veya yonca gibi örtücü nebatlar dikmek faydalı olabilir. Örtücü nebatlar, toprağın gıdalarını yenileyerek, toprak aşınmasını önleyerek, ve yabani otların gelişmesini yasaklayıp, gelecekte herbisitlere olan lüzumu eksilterek toprağın sıhhatini geliştirir ve korur.

Sürdürülebilir Tarım Uygulamaları Nelerdir?4 Toprak İşlemesiz Tarım:

Ananesel çiftçilik usulleriyle toprağı sürme, yabani ot problemlerini önler ve toprağı ekime hazırlar. Ancak toprak kaybına da neden olur. Bu sebeple ekimden evvel tarlayı sürmek yerine, eksiltilmiş toprak operasyona veya toprak işlemesiz tarım yöntemlerine müracaat etilebilir. Tohumların doğrudan sürülmemiş toprakla buluşması aşınmayı önlerken, toprağın niteliğini de çoğaldırır.

5 Entegre Hasarlı İdare Usullerinin Uygulanması:

Pestisitler, böcek idaresine destekçi olurlar ve mahsulün kalitesini iyileştirirler, ama belli bir pestisitin fazla ölçüde kullanılması hasarlıların direnç kazanmasına neden olur. Bu sebeple, böcek ilacı kullanımı eksiltilerek, muhtelif biyolojik ve mekanik böcek hakimiyet usulleri kullanılabilir. Bazı nebatlar, muhtelif böcekleri ve kuşları cezbeder. Bu ufak hayvanlardan kimileri de nebatlara hasar verenleri önler. Hasarlıları hakimiyet altına almak için arazilere zarkanatlılar ve uğur böceği gibi muhtelif faydalı böcekler salınabilir. Çiftliğin etrafına dikilecek ağaçlar ise böceklerle beslenen kuşları sürükler ve böcek popülasyonunu hakimiyet eder.

Sürdürülebilir Tarım Uygulamaları Nelerdir?6 Nebatların ve Hayvanların Entegrasyonu:

Endüstriyel tarım, hayvancılığı ve nebat imalini birbirinden ayırmaktadır. Hayvanları ekinlerden uzak yakalamak, nebatları hayvanlar tarafından harcanmaya karşı gözetmekle beraber, hayvanlarla nebatsal ürünlerin usluca entegrasyonunun daha bereketli ve hasılatlı bir çiftçilik için müthiş bir çözüm olabileceğini gösteren deliller vardır. Yayıldırma da ürün rotasyonunun müthiş bir yoludur. Hayvanlar, farklı nebatları harcamaları için çiftlikteki farklı alanlarda yayıldırılabilirler. Yayıldırma yönetimi, sığırlara geniş bir yelpazede beslenme imkânı sağlar. Hayvanların hareketi toprak için de bereketlidir, zira ağırlıklarıyla bastıkları yerlerin sıkışmasına destekçi olup aşınmayı eksiltirken, geride vazgeçtikleri dışkılar da toprağın gübrelenmesini sağlamaktadır.

7 Tarımsal Ormancılık Uygulamaları:

Çiftliklerde, ağaç ve çalıların yetiştirilmesi, nebatlara, su kaynaklarına ve hayvanlara korunma ve gölge sağlanmasına destekçi olur. Ağaçlar ve çalılar, potansiyel olarak çiftçiye ek bir kazanç oluştururken, toprak aşınmasını da önler. Su kaynaklarının etrafına ağaç dikmek, kuru mevsimlerde buğulaşmayla su kaybını eksiltir.

8 Tüm Bölgenin ve Sistemlerin Yönetimi:

Sürdürülebilir tarım, tarımın düşük yoğunluklu olarak yapıldığı alanları ve nebat yetiştirilmeyen arazileri de çiftliğin bir parçası olarak görür. Dikili olmayan alanların oynadığı rol, yüzey sularıyla akıp giden gıda kaybını eksiltmek, toprak aşınmasını hakimiyet etmek ve polinatörleri desteklemek açısından ehemmiyetlidir.

Sürdürülebilir Tarımın Faydaları

Tarımdaki kârlılığın had safhaya çıkarılmak istenmesi neticesinde, toprağın fazla kullanılmasının gelecekteki yapımı nasıl etkileyeceği iyi düşünülmelidir. Bu sebeple, sürdürülebilir tarım usullerine yatırım yapmak, toprağı hırpalamadan üretkenliğin çoğalmasına destekçi olabilir. Sürdürülebilir tarım, gelecek jenerasyonların aynı etraf avantajlarından faydalanacağından emin olarak, mevcut popülasyon için besin temin etmeyi kastediyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ