Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Surat Nakli Nedir? Nasıl Yapılır?

  • 27 Nisan 2021
  • Surat Nakli Nedir? Nasıl Yapılır? için yorumlar kapalı
  • 154 kez görüntülendi.

Surat ve saçlı ten hem fonksiyonel hem de estetik olarak ehemmiyetli bir ünite. Baş ve boyun bölgesinde yanıklar, ateşli silah yaralanmaları, trafik kazaları ve yabani hayvan veya insan hücumları neticeyi oluşan doku ve görünüm bozulmaları ya da urların çıkarılmasından kaynaklanan bozukluklar, ten, ten altı yağ dokusu ve adalelerin tek tek noksanlığı biçiminde olabileceği gibi her […]

yüz

Surat ve saçlı ten hem fonksiyonel hem de estetik olarak ehemmiyetli bir ünite. Baş ve boyun bölgesinde yanıklar, ateşli silah yaralanmaları, trafik kazaları ve yabani hayvan veya insan hücumları neticeyi oluşan doku ve görünüm bozulmaları ya da urların çıkarılmasından kaynaklanan bozukluklar, ten, ten altı yağ dokusu ve adalelerin tek tek noksanlığı biçiminde olabileceği gibi her biçiminde de olabilir.

Bazen buna burun ve kulak gibi ayrı bir birim de ilave edilebilir. Bu açıdan bakıldığında pek çok plastik cerrahın bu harekâtın yapılması için lüzumlu teknik kabiliyetlere sahip olduğu düşünülebilir. Ancak çok ender yapılan bu operasyon oldukça sık yapılan el ve parmak nakillerinden çok değişiktir. Karaciğer ve kalp nakillerinde olduğu gibi ayrı bir eğitim ve teknik teçhizat gerektirir.

Surat naklinden evvel damar iletişimlerine uygun yamanın bu yamaya greft sınıyor tercihi, işlevsel tamlık için adaleler, tükürük bezleri ve asapların nasıl transfer edileceği, beyin vefatı reelleşmiş vericiden greftin ne zaman ve nasıl çıkarılacağı gibi suallerin cevaplanması gerekir.

3462_art.face.transplant.clinic

Yama yapılacak ten ve vericiden alınan greftin de hem kan grubu hem de cinsiyet açısından geçimli olması gerekli. Natürel birde vericinin ailesinin acısını daha da çoğaldırmamak için çıkarma operasyonunun nasıl yapılacağı ehemmiyetli. Bunun içinde ilk yapılacak operasyon vericiye açılacak trakeotomi soluk borusuna açılacak delikle solunumun buradan sağlanması ve ardından suratın maskesinin çıkarılması. Böylece greft alındıktan sonra hasta yakınlarının yüzde kabul edilebilir bir biçim görmesi sağlanmış olur.

Kalbi atan vericiden öteki uzuvlar çıkarılmadan evvel surat çıkarılır. Aynı anda bir öteki takımda akdikeninin hazırlıklarına başlar. Vericiden suratın çıkarılması takribî 4 saat sürer ve ardından çıkarılan suratın müşteriye uygunluğu da ölçülüp hakimiyet edildikten sonra reçineden yapılan maske yerleştirilerek vericinin operasyonu bitirilir. Müşterideki teknik operasyonlar takribî 10-12 saat kadar devam eder. Damarlar ve asaplar uçuca ağızlaştırılır. Burun kemikleri ve adaleler yerli yerine yerleştirilerek tespit edilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ