Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Suni Zihin ve Büyük Bilgi Çağı Harcayıcı Tercihini Nasıl Yönlendiriyor?

  • 22 Mart 2021
  • Suni Zihin ve Büyük Bilgi Çağı Harcayıcı Tercihini Nasıl Yönlendiriyor? için yorumlar kapalı
  • 106 kez görüntülendi.

Suni zihin ve bilgi analitiği alanındaki son büyümeler, bazı harcayıcı işlerinin örn. Uslu konutlarda ve kendiliğindene giden otomobillerde otomasyonunu basitleştiriyor ve büyük bilgiye dayalı, mikro niyetli pazarlama uygulamalarının kullanılmasına fırsat sağlıyor. Bunun yanında bu büyümelerin pazarlamacılar, harcayıcılar ve siyaset yapıcılar için bir gerilim yaratabileceği iddia edilmektedir. Bir yandan, harcayıcı tercihlerini daha basit, daha pratik […]

Suni zihin ve bilgi analitiği alanındaki son büyümeler, bazı harcayıcı işlerinin örn. Uslu konutlarda ve kendiliğindene giden otomobillerde otomasyonunu basitleştiriyor ve büyük bilgiye dayalı, mikro niyetli pazarlama uygulamalarının kullanılmasına fırsat sağlıyor. Bunun yanında bu büyümelerin pazarlamacılar, harcayıcılar ve siyaset yapıcılar için bir gerilim yaratabileceği iddia edilmektedir.
Bir yandan, harcayıcı tercihlerini daha basit, daha pratik ve daha faydalı hale getirerek harcayıcının refahına katkıda bulunabilirler. Öbür yandan, harcayıcıların otonomluk duygusunu da baltalayabilirler ve bu duygunun olmaması harcayıcının refahı için hasarlı olabilir. Pazarlama, ekonomi, felsefe, sinirbilim ve psikolojiden değişik perspektiflerden faydalanarak, harcayıcıların tercih yapmadaki otonomluk duygusunun refahlarını nasıl etkilediğini keşfedilmektedir.
Yeni teknolojilerin harcayıcıların tercihlerini hakimiyet altında yakalama algılarını nasıl geliştirebileceğini veya eksiltebileceğini ve bunlardan rastgele birinin harcayıcının refahını nasıl eksiltebileceği incelenmektedir. Buna sabrederek, tercih, refah ve harcayıcı refahı alanındaki sarih araştırma suallerini tanımlıyor ve gelecekteki araştırmalar için yeni yollar sunmaktadır. Yapay Zekâ ve Büyük Veri Çağı Tüketici Seçimini Nasıl Yönlendiriyor?Günümüz harcayıcıları, bu alternatifler hakkında her zamankinden daha fazla alternatif ve daha fazla bilgiyle karşı karşıyadır. Fayda kuramının standart ekonomik perspektifine göre, bu büyüme, harcayıcıların lüzumlarına en uygun alternatifleri bulmalarına ve seçmelerine takviyeci olmalı, arama maliyetlerini düşürmelerine ve tercihlerinden elde ettikleri bereketi artırmalarına izin vermelidir.
Pazarlamacılar, analistler ve siyaset yapıcılar genellikle arama, operasyon ve karar verme maliyetlerini düşürmenin harcayıcıları kuvvetlendirdiğini ve harcayıcı refahını artırdığını zannetmektedir. Misalin, büyük ölçülerde harcayıcı bilgisini karıştıran gelişmiş algoritmalar, çevrimiçi pazarlamacıların sadece doğru mahsul veya hizmeti sunmalarına imkân tanıyarak, harcayıcıları sadece arama maliyetlerinden değil, aynı zamanda harcayıcı tercihinin gerektirdiği tatsız ve güç istisnalaşmalardan da kurtarır.
Misalin, tutumsal amaçlama için büyük bilgi ve suni akıl kullanan Outbrain veya Taboola gibi içerik teklif sistemlerini veya Netflix veya Amazon’unki gibi içerik idare sistemlerini düşünün. Bu cins sistemler, bir şahsın mevcut seçimlerine göre harcamaktan sevinç alacağı içerik önerir ve harcayıcıların ilgilendikleri içeriği gayret tüketmeden keşfetmelerine imkân tanır. Başka bir misal olarak, özerk arabalar misalin, Mobileye ve Google yalnızca güçlü sürüş misyonunu üstlenmekle kalmaz, aynı zamanda değişik sürücülerin seçimlerini ne cins bir rota veya ne cins bir rota için varsayım etmeyi bilebilmeleri de beklenir.
Süratli teknolojik büyümeler, nesnelerin internetinin nasıl olduğunu da değiştirmektedir. İster kullanıcıların sıcaklık seçimlerini bilen termostatlar ör. Google’ın Nest olsunister harcayıcıların belirttiği isteklerini dinleyen makineler olsun hepsi alıcı seçimlerini varsayım etmeye müteveccih çalışmalardır. Ya da alıcının sesle istediğini yerine getiren ses tanıma sistemleri de aynı biçimde onların lüzumlarını ve seçimlerini varsayım etmeyi bilebilen aygıtlardır. ör. Amazon’un Alexa’sı, Google’ın Konut veya Apple’ın Siri’si.
Bu spekülatif analiz yazısında, otomasyon, suni akıl ve bilgiye dayalı pazarlama çağındaki tercihi karakterize edebilecek potansiyel bir paradoksu belirliyoruz bu yazı pazarlama bağlamlarına odaklanırken, bu mevzuların öbür bir hayli alanda ehemmiyetli çıkarımları olduğunu unutulmamalıdır. Bu teknolojilerin refah artırıcı bereketlerinden kimilerinin, harcayıcıların karar verirken aradıkları otonomluk duygusunu zayıflatmaları halinde geri tepebileceğini ve harcayıcı tepkisi oluşturabileceğini ileri sürüyoruz. Harcayıcılar kendi tercihlerini hakimiyet etme becerilerinden yoksun kaldıklarında bu gidişat ortaya çıkabilir. Bu gibi varsayım algoritmaları, harcayıcıların seçimlerini varsayım etmede gitgide daha iyi hale geliyor ve karar verme takviyecileri genellikle harcayıcıların kavrayamayacağı kadar transparandır seçimleri ve kararları nasıl etkileyebilirler.
Özerk makineler uslu arabalar veya konut otomasyon çözümleri gibi, muhakkak karar civarlarından maliyetli harcayıcı girdilerini tamamen ortadan kaldırma fırsatı sunar. Bu makineler, bir harcayıcının tercih yapmak için yatırması gereken gayreti eksiltebilir veya hatta ortadan kaldırabilir. Mevzubahisi harcayıcının yanı gizeme öbür harcayıcılar ve etrafsal bağlamla alakalı büyük ölçüde bilgiden elde edilen neticeler, genellikle harcayıcıların seçimlerine kendilerinin seçtiklerinden daha yakından karşılık gelebilir. Yapay Zekâ ve Büyük Veri Çağı Tüketici Seçimini Nasıl Yönlendiriyor?
Kendiliğindene giden bir araba, bir şahsı istenen yere daha süratli, daha az mücadeleyle ve harcayıcının taşıtı hakimiyet etmesine göre daha tehlikesiz bir biçimde eriştirebilir. Yeniden de harcayıcılar, sürücüsüz arabalar mevzusunda tereddüt görünüyorlar. Daha genel olarak, harcayıcıların tercihlerinde daha eforlu sezmek yerine, tercih yapma kabiliyetlerine ve bu teknolojik farklılığın harcayıcı refahı üzerindeki tesirine daha fazla yabancılaşabilecekleri şartları ele alınmaktadır.
Felsefeden sinirbilime kadar muhtelif perspektiflerden faydalanarak, harcayıcıların tercih ve otonomluk algılarına ait mevcut araştırmalara kısa bir genel bakış sağlıyor, harcayıcıların şu anda karşılaştıkları tercih etraflarındaki bazı eşi görülmemiş farklılıklarla alakalı belirtileri tartışılmakta ve güzergahları tanımlanmaktadır. Bunlar harcayıcılar, idareyiciler ve siyaset yapıcılar için ehemmiyetli olan gelecekteki araştırmalar içindir. Bu dört kısımda ele alınmaktadır.
• İlk olarak, harcayıcıların eylemlerinin ve tercihlerinin otonomluğuna dair yaygın inançlarını inceleyen araştırmalar
• İkinci olarak, harcayıcı otonomluğunun yararları
• Üçüncü kısım, tercihin hangi şartlar altında geri tepebileceğini tanımlar ve harcayıcıların bir otonomluk duygusu seçerek ve sezerek hasar görebilecekleri psikolojik süreçleri ana hatları
• Dördüncüsü harcayıcı tercihinde otonomluğu tecrübeleme lüzumuna ait kavgamızdan ortaya çıkan esas sualler
Tüm bunlar pazarlama ve tüketim teknolojilerinin süratli otomasyonunun bu tecrübeyi ve neticelerini etkileyip etkileyemeyeceği üzerine geniş bir perspektif sağlamaktadır. Bununla alakalı ehemmiyetli bir sual, hudut şartlarının ne olduğu ve hangi gelişmiş veya eksilmiş otonomluk duygusunun pozitif veya negatif tesirlerinin olabileceğidir.
Bu sualleri, otomasyonun harcayıcı refahı üzerindeki tesirlerine dair analistlerin ortaya çıkan kavramsallaştırmalarına kılavuzluk etmek ve geliştirmek için, otonomluğun tesirleri mevzusundaki münazaralardan türetilen genel bir başlangıç çerçevesi ile başlamak gerekir. Uzmanlar harcayıcı refahının ehemmiyetli bir etmenini nasıl etkileyebileceğini dikkatlice düşünmeleri için işletmeleri uyarmaktır; bu harcayıcı tercihinde tecrübeli otonomluk sağlayabilir.

Bibliyografi:
https://doi.org/10.1126/science.aaa1465
https://doi.org/10.1287/mnsc.43.12.1676
https://doi.org/10.1177/0146167208327217

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ