Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Suni Hücreler Nasıl Üretilir?

  • 16 Nisan 2021
  • Suni Hücreler Nasıl Üretilir? için yorumlar kapalı
  • 114 kez görüntülendi.

1957’de Dr. Thomas Chang, suni hücre kavramını öneren ilk şahıs olmuştur. Tipik suni hücreler, hücre eşi yapıları olan hücrelerdir ve kendiliğindene faize, metabolizma ve evrim gibi canlı biyolojik hücrelerin en azından bazı özelliklerine sahiptir. Biyolojik bir hücrenin bir veya daha fazla işlevini taklit eden planlanmış partiküllere sahiptirler. Suni hücrelerin esas emeli biyolojik hücrelerin kişiliklerini […]

1957’de Dr. Thomas Chang, suni hücre kavramını öneren ilk şahıs olmuştur. Tipik suni hücreler, hücre eşi yapıları olan hücrelerdir ve kendiliğindene faize, metabolizma ve evrim gibi canlı biyolojik hücrelerin en azından bazı özelliklerine sahiptir. Biyolojik bir hücrenin bir veya daha fazla işlevini taklit eden planlanmış partiküllere sahiptirler. Suni hücrelerin esas emeli biyolojik hücrelerin kişiliklerini incelemek, hücre zindelerini tahlil etmek, biyolojik hücreler yerine potansiyel uygulamalarını belirlemektir.
Yapay Hücreler Nasıl Üretilir?Suni hücrelerin farmasötik, tıbbi, biyolojik ve etrafsal çalışmalarda birkaç uygulaması vardır ve bunlar hayatın orijini kuramının açıklanmasında dayanakçı olabilir. Suni hücrelerin yapımı için kullanılan iki ehemmiyetli usul vardır, bu yaklaşımlar yukarıyadan alta bir yaklaşım ve alttan yukarıya bir yaklaşım biçimindedir.

Suni Hücre Üretmede Yukarıyadan Alta Yaklaşım

Hücresel hayatın esas özellikleri için lüzum dinlenen en az rakamda geni gözetmek veya yalnızca yaşamda kalmak için canlı organizmaların genomunu atamaya direnmektedir. Venter ve meslektaşları, öğrenilen en minik hür yaşayan organizmalar arasında yer alan patojenik bakteri Mycoplasma genitalium’un yalnızca 517 genine sahip olduğu bulunmuştur. Bu minik genom, analistlere minimal hücreler geliştirmeye başlama mevzusunda esin olmuştur. Bilim adamları esansiyel olmayan genleri devirdiklerinde, hücresel hayatı sürdürmek için takribî 256-350 genin lüzumlu olduğunu bulmuşlardır. Gil ve meslektaşları tarafından yapılan daha fazla çalışma, hücresel hayatın esas özelliklerini gözetmek için gereken bu rakamda genin 206 gene indirilebileceğini ortaya koymuştur.
Bununla beraber, bu 206 gen arasında, nükleotidlerin ve amino asitlerin yapımı için lüzumlu olanlar gibi hala çıkarılabilen, gen rakamını takribî 150’ye düşüren bazı genler vardır. Bununla beraber, minimal hücrelerin anlamı da etraf ile ilişkilidir. Bu minimal hücrelerin yaşamda kalması, karşılık gelen bileşiklerin etrafta elde edilebilir olmasını ve hücrelere basitçe girmesini arz ettikleri içindir. Genleri birer birer nakletme süreci sıkıntılı ve faydasızdır. Biyolojik hücrelerin orijinal genlerinin sentetik hücrelerle değiştirilmesi, yukarıyadan alta bir yaklaşımda daha çağdaş ve güç bir usul olarak kabul edilir.
Bazı çalışmalardan, bakteri ve virüsler gibi bazı ilk organizmaların yaradılışında umut verici neticeler edilmiştir. Viyolonsel ve meslektaşları, cDNA poliovirüs genomunun esas kimyevi yapı bloklarından de novo birleşimi ile suni bir enfeksiyöz poliovirüs oluşturdular ve natürel poliovirüsünkiyle karşılaştırılabilir patolojik ve fizyolojik özelliklere sahip poliovirüs oluşturmuşlardır. Virüsler canlı organizmalar olarak kabul edilmese de, bu çalışma genetik bir şablona lüzum dinlemeden, yalnızca kimyevi veya biyokimyasal süreçlerle daha karışık canlı organizmaları birleşimleme potansiyelini göstermiştir.
Yapay Hücreler Nasıl Üretilir?2010 senesinde Gibson ve meslektaşları bilgisayar çalışmasına katlanarak genom dizileri M. mycoides JCVI-syn1.0′ planlamış ve planlanan genomlar orijinal genomdan azıcık farklı olsa da, yeni hücrelerde M. mycoides’in fenotipik kişilikleri bekleniyordu ve kendi başlarını arttırılabilmiştir. Bu çok umut vericidir, ancak hala karışık veya ökaryotik organizmalar yaratmaya yakın olduğumuzu söyleyen bir hayli evham ve mesele bulunmaktadır. Misalin, ökaryotların genomu çok karışıktır ve böyle karışık bir genom oluşturmak güçtür. Bu genom mühendisliğinde büyük bir ilerleme olmasına karşın, yanılgısız bir genom elde etmek çok güçtür.

Suni Hücre Üretmede Alttan Yukarıya Yaklaşım

Alttan yukarıya yaklaşım, yukarıyadan alta yaklaşımda görüldüğü gibi mevcut canlı organizmalardan başlamak yerine bir hücre oluşturmak için biyotik olmayan bileşenlerin bir yığınından birleştirilmesinden katlanır. Bu sebeple, alttan yukarıya strateji yukarıyadan alta yaklaşımdan daha güçtür. Alttan yukarıya usulü, yukarıyadan alta yaklaşımda görülen bazı hataları düzenleyebilir. Misalin, yukarıyadan alta yaklaşım yakıcıdır, bazı istenmeyen ve beklenmedik neticelere ile istenmeyen biyolojik neticelere sahip olabilir. Alttan yukarıya usulünden geliştirilen, istenen işlevleri yapmak için gereken en az bileşen kapsayan sistemler daha basit, daha idarenebilir ve bu sebeple yukarıyadan alta yaklaşımın yetersizliklerinin üstesinden gelebilir. Alttan yukarıya doğru bir usul kullanılarak suni hücrelerin inşası için bilgi taşıyan moleküller, hücre çeperleri ve metabolizma sistemleri dahil üç esas maddeye lüzum vardır. Bilgi taşıyan moleküller Ribo Nükleik Asit veya DNA hücrenin tipini ve işlevini tanımlar. Hücre çeperi, hücresel bileşenler için habitat, harici irtibat için vasıtayı, bir hayli malzeme için bir taşıyıcı, yapışma ve göç gibi muhtelif hücresel süreçleri modüle etmek için bir alan olarak kabul edilir. Son olarak, Metabolizma, hücrelerin değişik bir hayli hayati süreçle beraber gelişmesi, dağılınması ve bilgi aktarması için enerji sağlamaktadır. Yapay Hücreler Nasıl Üretilir?
Suni hücre tasarım sürecindeki esas biyolojik üniteler genlerdir. Hücre biyo teknolojisindeki ilerlemeler, bilim insanlarının bilgisayar takviyeli programların dayanağıyla laboratuvardaki muhtelif genlerle genomları birleşimlemesine fırsat tanımaktadır. Bir vezikül içinde rasyonel birleştirme ve kapsülleme yapıldıktan sonra, bu biçimde DNA program üniteleri suni hücrelerin rolünü ve işlevini yapmak için yazılım olarak kullanılabilir. Destekleyiciler, ribozomlar, düşük molekül ağırlıklı maddeler, muhtelif enzimler ve muhtelif transkripsiyon etkenleri de zorunludur.
Netice olarak; suni hücreler, biyotik olmayan bileşenlerin kurulumu ile sıfırdan başlayan bir alttan yukarıya yaklaşım veya esas olmayan genlerin organizmalardan çıkarıldığı veya sentetik olanların yerini aldığı yukarıyadan alta usulle üretilebilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ