Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Steve Jobs Kimdir?

  • 28 Ekim 2021
  • Steve Jobs Kimdir? için yorumlar kapalı
  • 27 kez görüntülendi.
Steve Jobs Kimdir?

4759_steveSteve Jobs; 24 Şubat 1955 senesinde Amerika’nın Wisconsin eyaletinde dünyaya geldi. Kaliforniyalı Paul Jobs ve Clara Jobs-Hakobian çifti tarafından evlat edinildi. Öz kız kardeşi ise, ünlü roman yazarı Mona Simpson’dır. Asıl ismi Steven Paul Jobs’dır.

1974 senesinde Kaliforniyada “Homebrew Computer Club” isimli bilgisayar kulübü buluşmalarına, Steve Wozniak ile katılmaya başladı. Wozniak ile dünyaca ünlü Atari Inc.de iş bularak reyin tasarımcısı olarak çalışmaya başladı. Çok kısa süre zarfında Jobs ve Wozniak iş yaşamına atıldılar. Pahalı uzun mesafe görüşmelerini parasız yapabilme imkanı sağlıyan “Blue Box” isimli mahsulü üretmeye başladılar. 1976 senesinde Jobs ailesi, garajında Apple Computer Co. isimli günümüzün en iyi teknoloji şirketlerinden birinin temellerini attılar. İlk mahsulleri “Apple I’”i 666 dolara piyasaya sürdüler. 1977 senesinde ise, “Apple II” piyasaya çıktı. Apple II konut piyasasında büyük galibiyet elde etti ve yerini sağlamlaştırdı. 1980 senesinde ise Apple Computer ulusa talep edildi. Yine 1980 senesinde “Apple III” piyasaya sunuldu fakat Apple II’nin yerini alamadı. Apple çok büyük bir süratle gelişmeye devam ederken, yönetimde deneyimli, şirketin genişlemesini sağlayabilecek profesyonel bir yönetici arayışına girdi. Bu sarihlerini Steve Jobsun ünlü şirket Pepsinin CEOsu olan John Scullyi ayartması ile kapattılar. Aynı sene “Apple Lisa” piyasaya sunuldu. Teknolojik olarak gelişmiş olmasına karşın, ticari olarak beklenen zaferi sağlıyamadı. 1984 senesinde “Macintosh” piyasaya sunuldu. Apple Lisa’nın aksine, Macintosh ticari zaferi sağlayan ilk GUI bilgisayar oldu. Macintoshun galibiyetsı Appleın Apple IInin yerine Maci sürmesi ile devam etmiş ve günümüze kadar gelmiştir.

4759_ssteve

Appledan 1985 senesinde bir münakaşa sonucu bölmüştür. Steve Jobs Apple’dan parçaladıktan sonra başka bir teknoloji şirketi kurdu, NeXT Computer. NeXT Computer, Apple Lisa gibi teknolojik olarak çok gelişmiş; fakat sadece bilimsel çalışma alanlarında zaferli ve tanınmış olmuştur. Steve Jobs 18 Mart 1991’de Laurene Powell ile evlenerek dünya konutine girdi. Üç çocuğu oldu. Steve Jobs vejetaryendi. Fakat balık yerdi.

Pixar: Ünlü animasyon şirketi olan Pixar’ı, Edwin Catmull ile 1986 senesinde Kaliforniyada kurdular. Şirket 10 sene sonra Acemi Story Oyuncak Hikayesi isimli animasyon filmi ile patlama yapmıştır. Şirketin birçok filmi mükâfatlara layık görülmüştür. Bunlardan kimileri ise, Bir Böceğin HayatıA Bug’s Life, 1999’da Oyuncak Hikayesi 2Acemi Story 2, Skonutimli CanavarlarMonsters, Inc., 2003’de Kayıp Balık NemoFinding Nemo ve 2004 senesinde Mucizevi AileThe Incredibles’dır. 2006 senesinde Cars, iki dalda Oscar’a aday gösterilmiş, 2007 senesinde de Ratatouille, en iyi animasyon dalında Oscar kazanmıştır.

4759_jobs1996 senesine gelindiğinde Apple şirketi Steve Jobsu geri getirebilmek için NeXT şirketini 429 milyon dolar karşılığında satın aldı. 1997 senesinde Steve Jobs şirketin geçici CEOsu seçildi. NeXTin satın alınması sonucu iki şirketin teknolojileri birleştirildi. Steve Jobsun yönetiminde Apple iMaci piyasaya sundu. Satışlarda patlama yaşandı ve günümüzde de iMac Apple şirketinin ünlü mahsulleri arasında yer almaktadır. Steve Jobs şirketin sadece kişisel bilgisayar mahsulü ile kısıtlı kalmasını istemedi ve iPodu piyasaya sundu. iPod sayesinde binlerce mp3 formatında şarkıyı minik bir cihaz olan iPoda sığdırdı. Daha sonra iTunesu da kurarak çevrimiçi müzik dükkanı kurdu. Sık Sık çalışanlarını yenilikçi düşünmeye itici ve cesaretlendirici ilham tümceleri kurarak motive ederdi. Muhteşem ikna etme ve pazarlama yeteneğine sahiptir. Öte yandan düzensiz ve çok hırslı bir yönetici olduğundan sıkça söz edilir. Apple şirketinde CEO olarak senelik sadece 1 dolar karşılığında senelerce çalıştı. Buda onu Guiness Dünya Rekorları listesinde “En Düşük Ücretle Çalışan CEO” ünvanını kazandırdı. Şirket kar etmeye başladığında geçici CEOluk ünvanındaki “geçici” kısmı kaldırıldı ve şirketin asıl CEOsu oldu. 1 dolara çalışmaya devam etsede Apple şirketi ona pek de ucuz olmayan hediyeler vermeye devam etti. Misal olarak: 1999 senesinde 90 milyon dolar değerinde özel bir jet ve şirketin sınırlı hisselerinden 30 milyon dolarlık bir hisse.

Appledaki görevinden, 25 Ağustos 2011 senesinde ciddi sağlık sorunları sebebiyle ufaladı. Yerine CEO olarak Tim Cook geçti. Vefatına kadar Apple Computerda yönetim heyeti başkanı olarak devam etti. 31 Temmuz 2004’de Jobs, pankreasında bulunan kanser urunu aldırtmak için ameliyat oldu. Steve Jobs’da bulunan kanser tipinde kemoterapi veya radyasyon terapisine ihtiyaç dinlenmedi. Steve Jobs 2004’te kanser tedavisi görmeye başladı. 2009 senesinde ise karaciğer nakli yapıldı. 5 Ekim 2011 tarihinde Steve Jobs aile aboneleri başucundayken ve sükunet içinde yaşama gözlerini yumdu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ