Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Steffi Graf Kimdir?

  • 06 Ekim 2021
  • Steffi Graf Kimdir? için yorumlar kapalı
  • 132 kez görüntülendi.
Steffi Graf Kimdir?

Steffi Graf Kimdir?

Stefanie Maria ”Steffi” Graf, 14 Haziran 1969’da Almanya‘nın Mannheim şehrinde dünyaya gelmiştir. 1982 senesinde profesyonel kariyerine başlayan Steffi Graf, 1999 senesine dek faal olarak tenis oynamıştır. Kariyeri süresince bütün 107 turnuvada mutlu sona erişerek kırılması oldukça efor bir rekora imza atan Alman tenisçi, 22 defa da Grand Slam kaldırarak bu alanda büyük sükse yapmıştır. Steffi Graff elde ettiği 22 Grand Slam galibiyetiyle, tüm zamanların en çok Grand Slam kazanan tenisçisi, Margaret Court’un ardından en zaferli ikinci tenisçisi olmuştur. Court 24 kere Grand Slam galibiyeti elde ederken, Graf 22’de kalmıştır. Yeniden de Court, Graff ve Navratilova, kadın tenisinin gelmiş geçmiş en iyi üçlüsü olarak ifade edilmektedir.

Steffi_Graf_für_RexonaBunun yanı gizeme Steffi Graf, istatistiksel anlamda dünyanın en zaferli tenisçisi konumundadır. Kadınlar ve erkekler tenisi ayrımı yapılsa bile bu unvanını gözetebilen Steffi Graf, toplam 107 majör kupayla bu alanda rakipsiz bir konumdadır. 1988 senesinde Steffi Graf, 1 takvim seneyi içersinde tertip edilen tam Grand Slam organizasyonlarında mutlu neticeye erişerek, bunu başaran kadın ya da erkek ayrımı olmaksızın ilk tenisçi olmuştur. Bu 1 takvim senesinde 4 Grand Slam dışında ayrıca Yaz Olimpiyatları’nda da neticeye erişen ve altın madalya kaldıran Graf, dünyanın en iyisi olarak lanse edilmiştir. Dünya daha önceki 1 numarası olan Stefi Graf 40 yaşına dek faal olarak profesyonel tenis hayatına devam etmiştir. Kariyeri süresince 107 turnuva kazanan Graf, 167 turnuva galibiyeti bulunan Martina Navratilova ve 157 turnuva başarısına sahip Chris Evert’ın ardından 3. sırada yer almaktadır.

Steffi Graf Kimdir?

13 yaşında başka bir ifadeyle 1982’de profesyonel olan Steffi Graf, ilk Grand Slam başarısını, 1987 senesinde Fransa Sarih Tenis Turnuvası’nı kazanarak elde etmiştir. Henüz 18 yaşında olmasına karşın oldukça zaferli bir sezon geçiren Graff, 1988’de ise, Avustralya Sarih Tenis Turnuvası, Fransa Sarih Tenis Turnuvası, Wimbledon ve Amerika Sarih Tenis Turnuvası’nın yanı gizeme Yaz Olimpiyatları’nda da başarıya erişince, kırılması oldukça efor bir rekora imza atmıştır. Bu sayede 1988’de tertip edilen tam Grand Slam’leri kazanan Steffi Graf, daha 19 yaşında dünyanın en iyisi olarak lanse edilmeye başlanmıştır.

Kariyerinde 4 kere Avustralya Sarih Tenis Turnuvası, 6 kere Fransa Sarih Tenis Turnuvası, 7 kere Wimbledon, 5 defa da Amerika Sarih Tenis Turnuvası kazanan Steffi Graf, en son Grand Slam’ini 1999 senesinde kazanarak kortlara veda etti. 17 senelik profesyonel tenis kariyerinde, toplam 107 turnuva kazanırken %88.67’lik zafer yüzdesi elde eden Steffi Graf, bu alanda Martina Navratilova’nın ardından en zaferli kadın sporcu olmayı muvaffak olmuştur. Kariyeri süresince toplam 21.891.306$ kazanan Graf, günümüzde bu zaferlere erişmiş olsaydı hasılatının takribî olarak 450 milyon dolar ortamında olacağı hipotez edilmektedir. 2001’de yaşamını Amerikalı meslektaşı olan Andre Agassi ile birleştiren Steffi Graf, bu konutluluğundan 2 de çocuk sahibi olmuştur.

Yazar:R. Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ