Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

SSL Nedir? Nasıl Çalışır?

  • 27 Nisan 2021
  • SSL Nedir? Nasıl Çalışır? için yorumlar kapalı
  • 78 kez görüntülendi.

“Secure Sockets Layer” kısaltması olarak adlandırılan SSL ,Sunucu ile istemci arasındaki bağlantının şifrelenmiş biçimde yapılabilmesine ihtimal veren standartlaşmış bir teknolojidir. En yaygın kullanım biçimi, web civarında, Sunucu ile tarayıcıInternet Explorer gibi.. arasındaki bağlantının şifrenlenmesi biçimindedir. SSL, standart bir algoritmadır.Milyonlarca web sitesinde tehlikesiz bilgi irtibatı için kullanılmaktadır. SSL işlevin çalışabilmesi için sunucu tarafında bir anahtar ve […]

SSL Nedir? Nasıl Çalışır?

“Secure Sockets Layer” kısaltması olarak adlandırılan SSL ,Sunucu ile istemci arasındaki bağlantının şifrelenmiş biçimde yapılabilmesine ihtimal veren standartlaşmış bir teknolojidir.
En yaygın kullanım biçimi, web civarında, Sunucu ile tarayıcıInternet Explorer gibi.. arasındaki bağlantının şifrenlenmesi biçimindedir.
SSL, standart bir algoritmadır.Milyonlarca web sitesinde tehlikesiz bilgi irtibatı için kullanılmaktadır.
SSL işlevin çalışabilmesi için sunucu tarafında bir anahtar ve istemci tarafında çalışacak bir sertifikaya gereksinim duyulmaktadır.Üzellikleri
– İletilerin şifrelenmesi ve deşifre edilmesindeki güvenlik ve saklılığı sağlar
– İletiyi yollayanın ve iletiyi alanın doğru yerler olduğunu garanti eder
– İletilen belgelerin tarih ve zamanını doğrular
– Evrak arşivi oluşturulmasını basitleştirir

Sertifikasyon Müesseseyi
Dijital sertifikaların verilmesi ve idarenmesini asıllaştıran müessesedir. Dijital sertifikalar bu müesseselerin saklı anahtarını imza atılır.

SSL Nasıl Çalışır ?

SSL Public Key/Private Key ismi verilen anahtarların kullanımına dayalı bir şifreleme usulü…
SSL çalışma anlamını şöyle açıklayalım:
SSL şifrelemesinde 2 adet anahtar kullanılır. Bu anahtarlar, dijital olarak kodlanmış yazılımdan başka bir şey değil!… Ve bir anahtarın kilitlediği bilgiyi, yalnızca değişiği açabiliyor.
Anahtarlarınızı yarattıktan sonra ki bu operasyon tamamen otomatiktir, yapmanız gereken özel bir şey yoktur., anahtarlardan biri private key sizde kalır. Öteki anahtar public key ise, iletişim kurmak istediğiniz şahıslara sevk edilir.
Size dışarıdan ileti yollamak isteyen birey, public key ile yollamak istediği iletiyi güvence altına alır ve sizi yollar. Artık o bilgi, size erişirken yolda alıkonsa dahi, parolanın çözülebilmesi için sizde kalan private key gerekecektir. Kullanılan SSL usulünün karışıklığına göre 40 bit, 128 bit parola birinin eline geçse dahi, bu bilginin çözülmesi çok ileri tekniklerle bile çok uzun zaman alacaktır.
Netice olarak SSL iki bilgisayar arasındaki bilginin öteki şahıslar tarafından görüntülenmeden, doğrudan bağlantıda olan iki bilgisayar arasında ve tehlikesiz bir biçimde iletilmesini sağlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ