Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Sputnik ve CubeSats

  • 04 Nisan 2021
  • Sputnik ve CubeSats için yorumlar kapalı
  • 75 kez görüntülendi.

Uzay çağının başında tüm uydular ufaktılar ve Sputnik 1 ilk suni Dünya uydusudur. 4 Ekim 1957’de Sovyetler Birliği tarafından Baykonur Kozmodromundan 65 ° meyille eliptik pespaye Dünya yörüngesine LEO fırlatılmıştır. Sputnik 1, 20.005 ve 40.002 MHz’de yayın yapan dört radyo anteni ile takribî 84 kilogram ağırlığında, 58 cm çapında metal bir küredir. Dünya’dan gelen Sputnik […]

Uzay çağının başında tüm uydular ufaktılar ve Sputnik 1 ilk suni Dünya uydusudur. 4 Ekim 1957’de Sovyetler Birliği tarafından Baykonur Kozmodromundan 65 ° meyille eliptik pespaye Dünya yörüngesine LEO fırlatılmıştır. Sputnik 1, 20.005 ve 40.002 MHz’de yayın yapan dört radyo anteni ile takribî 84 kilogram ağırlığında, 58 cm çapında metal bir küredir. Dünya’dan gelen Sputnik 1 sinyallerinin izlenmesi ve araştırılması, üst atmosfer yoğunluğu hakkında bedelli bilgiler ve radyo sinyallerinin dağılması iyonosfer hakkında bilgi sağlamıştır.
Sputnik’in güneş oturumları yoktur, bu sebeple bataryaları bittikten 3 hafta sonra misyonu sona ermiştir. Üçüncüsü Sputnik 1 ve 2’den sonra Explorer 1 ilk ABD uydusudur ve 31 Ocak 1958’de Cape Canaveral, Florida’dan fırlatılmıştır. Explorer 1 205 cm boyunda, 15 cm uzunluğunda ve çap, takribî 14 kilogram ağırlığındadır. Van Allen ışınım kuşaklarını tespit eden ilk uzay taşıtıdır ve Explorer 1’de güneş oturumu yoktur, bu surattan 4 ay sonra bataryalar bitince misyonu sona ermiştir.
Sputnik ve CubeSatsÖncü 1, dördüncü suni Dünya uydusudur ve ABD tarafından 17 Mart 1958’de Cape Canaveral’dan 654’e 3969 kilometre’lik eliptik yörüngeye 34,25 ° meyille fırlatılmıştır. Vanguard 1, 16,5 cm çapında bir alüminyum kürede, sadece 1,47 kilogram ağırlığındadır. Ayrıca toplam elektron içeriğini ölçmek için kullanılan 108 ve 108,03 MHz’de iki işarete efor veren altı güneş hücresine sahip ilk uydudur. Uzay çağının ilk yirmi senesinde her uydunun kendi tasarımı vardır. Standart uzay taşıtı 1970’lerin sonuna kadar neredeyse öğrenilmiyordu. 1980’lerin başlarında, mikro uydular ortaya çıkmış, maliyetleri düşürmek, mevcut teknolojilere odaklanmak ve uygun kalitelere sahip ticari kullanıma hazır COTS bileşenleri kullanmak için radikal olarak değişik bir tasarım yaklaşımını benimsenmiştir.
Dünya gözlemi EO alanında bu, daha az uzay taşıtı ve fırlatma maliyetleri ortak yolculuklar ile daha minik niyet odaklı vazifelere yol açarak, daha kısa tekerrür ziyaret zamanlarına sahip büyük > 100 uydu nano ve mikro uydu takımyıldızlarını muhtemel kılar. Uydu irtibatı alanında, dünya çapında İnternet kapsama alanı, IoT hizmetleri ve cihazdan cihaza M2M bağlantı sağlamak için devasa LEO uyduları takımyıldızlarını yerleştirme tasarıları da bulunmaktadır. Gelişmiş uydular arası bağlantı marifetlerinin LEO-yer, LEO-LEO, LEO-MEO ve LEO-GEO EO sistemlerinin performansını da iyileştireceği hipotez edilmektedir. Tüm bunlar, kullanılmayan yerleşik kaynakları kullanarak misyon performanslarını iyileştirmek için uydular arasında kazan-kazan işbirlikleri kurmayı emeller. Ve uzay segmentinin monolitikten dağıtılmış ve birleşik uydu sistemlerine evrimine yol açmaktadır.

CubeSat Standardı

Güya CubeSat standardı 1999 senesinde Profs tarafından planlanmıştır. Kaliforniya Polytechnic Eyalet Üniversitesi’nden CalPoly Jordi Puig-Suari ve Stanford Üniversitesi’nden Bob Twiggs, yüksek lisans talebelerinin uzayda mantıklı bir vakit içinde noksansız bir uzay taşıtını planlamalarına, uygulamalarına, test etmelerine ve çalıştırmalarına imkân sağlamaktır. CubeSats, büyük uydular gibi tüm esas alt sistemleri kapsayan, ancak COTS bileşenlerini kullanan, 1 U’nun minik uydu katlarıdır. Standardı sadece mekanik harici arayüzleri, başka bir deyişle yörünge konuşlandırıcısına atıfta bulunanları tanımlar. Başlangıçta hiçbir zaman bir standart olması kastedilmemiştir, ancak kolaylığı sebebiyle kısa müddette fiili bir standart haline gelmiştir.
Sputnik ve CubeSatsProf. Twiggs’in 2014’te Spaceflight Now’a verdiği mülakatta söylediği gibi: Her şey bir üniversite eğitim programı uydusu olarak başladığıdır. İnsanların bunu onlar kadar tenkit eteceğini düşünmemiştir fakat çok rakamda pozitif geri bildirim almışlardır. Başka bir şey de NASA ya da rastgele bir askeri organizasyonla ilgilenmemeleridir. Bu surattan hepsi bu havacılık kuruluşlarından rastgele bir fon olmadan finanse etmişlerdir. İlk altı CubeSat, 30 Haziran 2003’te bir Rus Eurockot’ta piyasaya sürülmüştür. Ardından, konseptin üniversite laboratuvarlarında suskunca olgunlaştığı on seneden fazla bir vakit sonra, uzay ajansları olmuştur. Ve CubeSat tabanlı misyon eminliğinin uygun biçimde geliştirilebileceğini göstermiştir. 2013 senesinde, optik görüntüleme veya hava vaziyeti hipotezi için çok düşük yine ziyaret vakitleriyle şu anda 100’den fazla CubeSats takımyıldızı çalıştıran iki işletmenin ilk tanıtımlarıyla ticari Dünya Gözlem sektörüne giriş yaptı.
İlk CubeSat sınırlamalarının çoğu aşılmıştır, aynı devrim telekomünikasyon ve astronomik bilimsel vazifeler alanlarında da asıllaşmaktadır. Mevcut CubeSat Tasarım Spesifikasyonu, 1 U, 1.5 U, 2 U, 3 U ve 3 U + ve 6 U form etmenleri için zarfları tanımlar. 12 U ve 16 U’nun standardizasyonu devam etmektedir, ancak bazı firmalar 27 U’ya kadar standartlar üretmiştir. Öte yandan, PocketQubes ismi verilen ve CubeSat’ın takribî 1 / 8’i ebadında olan daha minik pikosatellitler de standartlaştırılmıştır. Muhtemelen, CubeSat standardının yaygınlaşmasında en ehemmiyetli tesire sahip olan şey, uzay taşıtı ile poli-piko-uydu yörünge konuşlandırıcısı P-POD arasındaki ve dağıtıcı ile roketin kendisi arasındaki arayüzü ayırma marifeti olmuştur. İki değişik POD sınıfı vardır; Biltihapçı tip, köşelerde dört raylı olağan tip, ikincisi ise masalı tiptir.
Bununla beraber, ISIS ve NanoRacks’ın çağdaş konuşlandırıcılarının, orijinal P-POD ile karşılaştırıldığında daha büyük açılabilirlere, daha geniş güneş oturumlarına ve daha ince raylara sahiptir. Misalin, 9 mm’ye kadar artırılmış ekstrüzyon yüksekliği ve 1 U başına 2 kilogram’a kadar olanları vardır. Haziran 2019 haysiyetiyle 64 ülke nanosatellitleri veya CubeSats’i piyasaya sürülmüştür. Fırlatılan toplam nanosatellit rakamı, 1088’i CubeSats olmak üzere 1186’dır. Bunların çoğu 273, Beynelmilel Uzay İstasyonundan 51,6 ° ‘lik bir meyille ~ 400 kilometre yörünge yüksekliğinde ve geri kalanı tipik olarak 500 kilometre güneşle eşzamanlı yörüngede SSO, bir meyille fırlatılmıştır. 97,5 ° 217 CubeSats ve 97,8 ° meyille 580 kilometre yüksekliktedirler 80 CubeSats. Şimdiye kadar yalnızca iki MarCO-1 ve MarCO-2 seyyareler arası misyon hakikatleştirebilmiştir.

CubeSat VaziyetiSputnik ve CubeSats

2013 senesine kadar çoğu CubeSat üniversiteler ve araştırma enstitüleri tarafından başlatılmış ve bunların çoğu 1 U veya 2 U olmuştur. Ancak, 2013 senesinde Planet Labs Inc. ve Spire Evrensel’den ilk 3 U CubeSats Inc. piyasaya sürülmüştür. Bu, EO’da bugünün devriminin başlangıcı olmuştur ve 10 Haziran 2019 haysiyetiyle, bu iki işletme sırasıyla 355 ve 103 CubeSat ile şimdiye kadarki en büyük ticari takımyıldızları başlatmıştır. En fazla yedi CubeSat’ı piyasaya sürüldüğünden, ön tasarıda 3 U CubeSat vardır ve önümüzdeki on sene süresince 1 U, 2 U ve 6 U form etmenleri onu takip edecektir. Bununla beraber, bir sonraki sihrime dalgasının, çok hünerli yükler ile hudutlu yapım ve başlatma maliyetleri arasında doğru balansı sunan 6 U ve 12 U CubeSat’ı esas alması beklenmektedir. Tek bir rokette fırlatılabilen CubeSats rakamının çok yüksek olabileceği unutulmamalıdır. Şu anki rekor, 15 Şubat 2017’de Cartosat-2D ve 103 CubeSats fırlatan Hintli roket PSLV-C37’ye aittir, bunlardan 88’i Planet Labs Inc.’den ve 8’i Spire Evrensel Inc.’dir.

Bibliyografi:
researchgate.net/publication/223954441_Cubesats_Cost-effective_science_and_technology_ emerging_and_developing_nations
digitalcommons.usu.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=4102&context=smallsat
nationalacademies.org/our-work/achieving-science-goals-with-cubesats
geoset.irb.hr/science%20in%20cubesat

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ