Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Solunum Yetmezliği Ve Damar Tıkanıklıkları

  • 13 Kasım 2021
  • Solunum Yetmezliği Ve Damar Tıkanıklıkları için yorumlar kapalı
  • 93 kez görüntülendi.
Solunum Yetmezliği Ve Damar Tıkanıklıkları

Solunum yetmezliği olarak bildiğimiz bu hastalık akciğerin inlenme düzeyinde lüzumlu olan gaz başkalaşımını yapamamasından kaynaklanır. Solunum yetmezliği tek bir sebebe bağlı değildir. Bir Hayli sebebe bağlı olarak tetiklenebilecek bir hastalıktır.Soluk darlığı sebebi ile solunum yetmezliği sürükleyen hasta yeterli hava akışını sağlayamadığı için akciğerine yeterli havayı da pompalayamaz gidişata kazanç. Solunum beceriksizliği bazı panik hücum hastalarında ileri […]

Solunum Yetmezliği Ve Damar TıkanıklıklarıSolunum yetmezliği olarak bildiğimiz bu hastalık akciğerin inlenme düzeyinde lüzumlu olan gaz başkalaşımını yapamamasından kaynaklanır. Solunum yetmezliği tek bir sebebe bağlı değildir. Bir Hayli sebebe bağlı olarak tetiklenebilecek bir hastalıktır.Soluk darlığı sebebi ile solunum yetmezliği sürükleyen hasta yeterli hava akışını sağlayamadığı için akciğerine yeterli havayı da pompalayamaz gidişata kazanç.

Solunum beceriksizliği bazı panik hücum hastalarında ileri derecede yaşanır. Bunun sebebi akciğerlerdeki problemler değil panik saldırının yaşattığı bir vaziyettir. Bu sebeple solunum kasveti yaşayanların lüzumlu hakimiyetleri yaptırarak kasvetin neden kaynaklandığının tanısını koydurtması gerekir.

Solunum yetmezliği yaşanmasına neden olan etkenler arasında kan tazyiki bedelleri vardır. Kan tazyiki bedelleri ikiye ufalar. İlki atardamarlardaki oksijen seviyesi öbürü ise atardamarlardaki karbonhidrat basıncıdır.Yani solunum kasveti sürükleyen hastada atardamarlardaki oksijen seviyesi düşer.

Solunum yetmezliği bronş ve bronşçuklardaki bazı sebeplerden neticesinde de yaşanır.Solunum yetmezliğini tetikleyen nedenler arasında bronşit astım hastalığı olanlar alerjik hastalığı olanlar vardır. Lekeli hava solunumu eforlaştıran faktörler arasında bulunur. Sigara içiminden kaynaklanan koah hastalığı soluk darlığı yaşayanlarda en çok görünen hastalıktır. Soğuk havalarda soluk darlığı yaşanmasına neden olur. Bazı ilaçlarında yan tesirleri soluk darlığı yaratabilir.

Soluk darlığının rehabilitasyonu soluk darlığına neden olan gidişatın tespiti sonrasında soluk açıcı ilaçlar bronş genişleticiler ve soluk egzersizleri sayesinde rehabilitasyon edilir. Kalp hastalığından kaynaklanan soluk darlığı problemleri de yeniden ilaç uygulamaları ile rehabilitasyon edilir.Damar tıkanıklıklarının oluşma sebepleri arasında sağlıksız beslenme genetik etkenler sigara içki kullanımı fazla yağlı gıdalar gut hastalığı ve şeker hastalıkları gibi faktörler suratından yaşanan ciddi sağlık problemleri yaşatabilen meselelerdir.
Damar tıkanıklıkları zaman içerisinde bedende biriken yağ ve değişik kimyevilerin damarlara zarar vermesi ile başlar. Kimyevilerin kan dolaşımındaki negatif tesirleri hücrelerin damarların iç yüzeylerine yapışmalarını sağlar. Bu süreç içerisinde plak yaradılışları damarların tıkanmasına ve esnek yapısının kaybolmasına yol açar ve zarar verir. İlerleyen damar tıkanmaları doku ve uzuvlara giden kan dolaşımını negatif tesirler. Giden kan ölçüsünde düşüş görülür.

Damar tıkanıklıkları bedenimizde kalp damar tıkanıklığı beyin damarlarının tıkanması bacak damarlarında oluşan tıkanmalar ve böbrek damarlarında görülür.Böbreklerde oluşan damar tıkanıklıkları zaman içerisinde böbreği çalışamaz hale getirebilir.Böbrek beceriksizliği yaşanır.Kalp damarlarında oluşan tıkanmalar göğüs sızıları ritim bozukluğu ile kendini gösteriri.Tedbir alınmaz ise kalp krizi tehlikeyi vardır.Bacaklarda oluşan damar tıkanmaları hastaya sızılı bir süreç yaşatır.Kişi yürüyemez gidişata kazanç.Deride koyulaşma ve kalınlaşma olur.Beyin damarlarında oluşan tıkanmalarda görmede konuşmada ve bellekte problemler oluşur. Şuur kaybı yaşanabilir. Kol ve bacaklarda adale eforu kaybı ve hissizlik oluşur.
Damar tıkanıklıkların yaşatabileceği hastalıklardan korunmak için özenli bir yaşam stili edinmeniz gerekir.Rehabilitasyon hekiminizin önereceği ilaç perhiz rehabilitasyonları ile sualin çözümü düzeyinde gereken yapılacaktır.Ancak çok ilerlemiş hadiselerde cerrahi müdahale kaçınılmaz olacaktır.

Yazar:Enes Eker

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ