Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Solunum Sistemi Hastalıkları ve Rehabilitasyon Usulleri

  • 04 Temmuz 2021
  • Solunum Sistemi Hastalıkları ve Rehabilitasyon Usulleri için yorumlar kapalı
  • 131 kez görüntülendi.
Solunum Sistemi Hastalıkları ve Rehabilitasyon Usulleri

Solunum sistemini veya rastgele bir parçası ile alakalı olan hastalıklara solunum sistemi hastalıkları ya da solunum yolu hastalıkları denir. Bu sistemde bir veya birden fazla uzuv iyi çalışmadığı zaman nefes darlığına veya başka hastalıklara sebep olabilir. Bedenin solunum sistemi btümörün, sinüsler, ağız, boğaz yutak, gırtlak, nefes borusu ve akciğerleri kapsar. Üst solunum yolu enfeksiyonları, btümörün, […]

Solunum sistemini veya rastgele bir parçası ile alakalı olan hastalıklara solunum sistemi hastalıkları ya da solunum yolu hastalıkları denir. Bu sistemde bir veya birden fazla uzuv iyi çalışmadığı zaman nefes darlığına veya başka hastalıklara sebep olabilir. Bedenin solunum sistemi btümörün, sinüsler, ağız, boğaz yutak, gırtlak, nefes borusu ve akciğerleri kapsar. Üst solunum yolu enfeksiyonları, btümörün, sinüsler ve boğaz dahil olmak üzere bedende daha yukarıyada olan solunum yolu kısımlarını tesirlerken, alt solunum yolu enfeksiyonları solunum yolları ve akciğerleri tesirler.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu

Üst solunum yolu enfeksiyonu cinsleri arasında soğuk algınlığı, grip, tonsilit bademcik iltihabı, larenjit ve sinüs enfeksiyonu bulunur. Semptomlarından en yaygın olanı ise öksürüktür. Bu enfeksiyonunun diğer semptomları tıkalı veya akan btümörün, boğaz ağrısı, aksırma, kas ağrıları ve baş ağrısı olabilir.

Alt Solunum Enfeksiyonu

Daha düşük solunum yolu enfeksiyonu bronşit, zatürre, solunum sinsit virüsü RSV, şiddetli grip veya tüberkülozdan kaynaklanabilir. Semptomları, mukus balgam üretebilen, nefes darlığıyla, göğüste sıkışma ve nefes alıp verirken hırıltıya neden olabilecek şiddetli bir öksürük kapsar.

Boğmaca: Bordetella pertussis bakterisinin neden olduğu boğmaca, nefes almayı güçleştirerek hakimiyet edilemez, şiddetli öksürük ile karakterize olan solunum yolu hastalığıdır. Boğmaca yüksek derecede berişici bir enfeksiyondur. Öksürükten sonra derin bir nefes alan hastadan ince ıslık stili ses çıkar, buna boğmaca denir. Derin nefes alma sürecinde “boğmaca” sesi çıkarır.
Erken boğmaca semptomları soğuk algınlığına benzer; aksırma, btümörün akıntısı, btümörün tıkanıklığı, ateş, diğer soğuk algınlığı semptomları ve hafif bir öksürükle başlar. 1-2 hafta sonra boğmaca soğuk algınlığı semptomları iyileşir ancak öksürük makûslaşır ve haftalarca sürebilir. Erişkinler de dahil olmak üzere herkes boğmaca alabilir, ancak özellikle bebeklerde boğmaca öksürük şiddetli ve hatta yaşamı tehdit edici olabilir.
Boğmaca öksürüğü berişicidir ve kolay dağılır. Boğmaca bakterileri genellikle öksürük, hapşırık veya solunum alanını paylaşarak dağılır. Bu hastalığın beriştiği insanlar, öksürük başladıktan sonra iki hafta sürecinde hastalığı başkasına bulaştırabilir. Boğmaca pertussis aşısı hem erişkinler hem de çocuklar için önerilir. Bu aşı, bebek ve diğer hastalarda boğmaca enfeksiyonunun dağılmasını önlemeye destekçi olur. Aşıları, 2 aylıkken başlayabilir ve erken ergenlik yarıyılında zorunlu dozlar kuvvetlendirici çekimler gerekir.
Domuz Gribi H1N1: Domuz gribi H1N1, Influenza-A virüsünün neden olduğu solunum sistemi hastalığıdır. Virüsün genetiği, o virüsün insan, kedi, köpek, maymun vb. canlılarda belirli bir cinsin içinde yaşamasına izin verir. Domuz gribi ismini alır, zira domuz gribine neden olan Influenza-A virüsleri H1N1v virüsleri domuzları enfekte olan virüslere genetik benzerlikler gösterir. Belirtileri arasında rastgele bir mevsimsel gripte olduğu gibi, ateş, öksürük, boğaz ağrısı, genel olarak rahatsızlık hissi halsizlik, baş ağrısı, üşüme, kas ağrısı ve eklem ağrısı olabilir. Ayrıca belirtiler arasında kusma ve ishal de görülebilir.
[domuz gribi]Solunum Sistemi Hastalıkları ve Tedavi YöntemleriBu hastalık, pişmiş domuz eti mahsulleri yiyerek dağılmaz. Bu grip cinsinin, domuzlardan insanlara dağılması muhtemel olmakla birlikte, ancak bu cins bir dağılma domuz ahırları ve hayvancılık yapılan alanlar gibi yerlerdeki insanlar arasında yaygındır. Genellikle, domuz gribi aksırırken, öksürürken veya öpüşürken şahıstan bireye dağılır. H1N1 gribi tipik olarak ilk viral enfeksiyonun 1 ila 7 günü arasında berişicidir.
Domuz gribi aşısı bir kezlik enjeksiyon veya bir btümörün spreyi olarak hazırlanır. Bir atış olarak, domuz gribi aşısı “öldürülmüş virüs” aşısıdır. Bir btümörün spreyi olarak H1N1 virüs aşısı, zayıflatılmış zayıflatılmış bir “canlı virüs” aşısıdır. Her vaziyette, aşısı hastaları virüsün ufak bir dozuna maruz bırakarak çalışır, bu da bedenin domuz gribine karşı kendi bağışıklığını geliştirmesine destekçi olur. Altı aydan sonra domuz gribi aşısı almaya başlanabilir.
Kuş Gribi Avian – H5N1: Kuş gribi diğer ismiyle Avian; influenza-A virüsünün yol açtığı bir hastalıktır. Bu virüsderi kaynaklanan insan hastalıklarının çoğu, kuşları enfekte ettiği virüslere genetik benzerlik gösterdiği için bu ismi almışlardır. Bu hastalığın sebebi olan virüsler; LPAI düşük patojenik kuş gribi, H7N9 ve HPAI yüksek patojenik kuş gribi H5N1 varyantlarından kaynaklanmıştır. Bu hastalığa tutulan insanlar sıklıkla hasta kuşlarla ve dışkılarıyla yakından temas halindedirler veya kuş gribine tutulan virüslerle enfekte olmuş başkalarıyla doğrudan temas halindedirler.
Bu hastalığın belirtileri ateş, öksürük, nefes almada güçlük, ishal, baş ağrısı, beden ağrıları, bilinç bulanıklığı, boğaz ağrısı ve btümörün akıntısıdır. Kuş gribi yaşamı tehdit edici olabilir. H7N9 ile enfekte olanların takribî %40’ı ve H5N1 varyantı ile enfekte olmuş bireylerin %50’si komplikasyonlardan can vermektedir.
Kuş gribi rehabilitasyonsinde antiviral ilaçlar genellikle reçete edilir ve belirtileriyle başa çıkmada destekçi olabilir. Şiddetli enfeksiyonlar genellikle mekanik solunum desteği ve oksijen uygulaması gibi destekleyici rehabilitasyonları olan yoğun bakım ünitesinde hastaneye yatış gerektirir. Bu grip cinsini Solunum Sistemi Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleriönlemenin en iyi yolu, kirlenmiş kümes hayvan çiftlikleri, büyük kuş konutları veya kümes hayvanlarıyla maruz kalma kaynaklarından sakınmaktır. Salgını gidişatında, H5N1 aşısı sağlık bakanlığından alınabilir. Genellikle bir mevsim gribi aşısı olarak önerilmemektedir.

El Ayak ve Ağız Hastalığı Enterovirus

Çocuk felci olmayan enterovirüs, senede 10 ile 15 milyon enfeksiyona neden olan çok yaygın bir virüs grubunu ifade eder. Dünyada el, ayak ve ağız hastalıklarında büyük salgınlara neden olan enterovirüs 71 gibi birçok çocuk felci olmayan enterovirüsler vardır. Ancak tipik olarak bu virüs ile enfekte olmuş çoğu insan, soğuk algınlığından daha fazla bir şey yaşamaz. Herkes, şahıstan bireye temas yoluyla iletilen enterovirüsü alabilir. Semptomları göstermesi en mümkün olanlar bebekler, çocuklar ve gençlerdir.
Enterovirüs semptomları; soğuk algınlığı semptomlarına benzer ve ateş, btümörün akıntısı, aksırma, öksürük, cilt döküntüleri, ağız kabarcıkları, beden ve kas ağrılarıdır. Birçok enterovirüs tipinden takribî yarısının bir döküntü oluşturduğu bilinmektedir. Bu semptomlarından etkilenen insanlar nefes almakta zorlanabilir ve göğüste hırıltı yaşarlar.
Bu hastalığın beriştiği birçok hasta, çocuk hekimleri tarafından rehabilitasyon edilebilir. Komplikasyonlar ortaya çıkarsa, enfeksiyon hastalıkları uzmanları, kritik bakım uzmanları, kardiyologlar veya akciğer uzmanları rehabilitasyon için çağrılabilir. Çocuk felci olmayan enterovirüsler için halihazırda antiviral ilaçlar mevcut değildir.

Çocuklarda Grip

Mevsimsel grip influenza A veya B virüslerinin neden olduğu akut solunum yolu hastalığıdır ve çocuklar, yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıflamış olanlar için risklidir. Grip berişicidir, enfekte bir şahıs öksürdüğünde, aksırdığında veya konuşurken damlacıklardan dağılır. Çocuklar grip virüsünü yedi günden daha uzun süre geçirebilirler ve berişici olan bazı bireyler bu grip belirtisi göstermeyebilir.
Pediatrik grip belirtileri; virüs bedene girdikten bir ile dört gün sonra başlar. Grip belirtileri ateş, üşüme, öksürük, boğaz ağrısı, btümörün akıntısı veya tıkanmış btümörün, kas veya beden ağrıları, baş ağrıları ve bitkinliği kapsar. Çocuklarda grip belirtileri ayrıca kusma ve ishal olabilir.
Grip ve mide gribini birbirine karıştırmamak gerekir. Grip belirtileri, özellikle çocuklarda kusma ve ishal içerebilse de bu, kesinlikle bir çocuğun “mide gribi” olduğu anlamına gelmez. Bu gribi, bir virüsün bağırsak enfeksiyonundan, tipik olarak rotavirüs veya norovirüsderi kaynaklanır. Başka bir deyişle, mide gribi aslında gripten tamamen değişik bir hastalıktır.
Solunum Sistemi Hastalıkları ve Tedavi YöntemleriGrip, çocuklarda tipik grip semptomlarına göre daha uzun sürer. Ateş ve kas ağrıları genellikle iki ila dört gün sonra kaybolur, ancak öksürük ve halsizlik gibi belirtileri bir ila iki hafta veya daha uzun süre devam edebilir. Hastalık Hakimiyet Merkezleri CDC, çocuk grip komplikasyonları sebebiyle her sene 5 yaşın altındaki takribî 20.000 çocuğun hastanede kaldığını varsayım ediyor. Grip semptomlarından kaynaklanan ciddi komplikasyonlar en çok 2 yaşın altındaki çocuklarda görülür.
6 aylık ve sonraki yarıyıldaki herkes, mevsimsel grip virüsü ve grip enfeksiyonlarının dağılmasını önlemek için senelik olarak grip aşısı yaptırmalıdır. Grip aşıları, enfeksiyon olmadan bağışıklık tepkisini tetikleyen aktif olmayan ölü virüsler kapsar. Bu, bedenin grip antikorları üretmesine destekçi olarak daha fazla enfeksiyonu önler. Bir btümörün spreyi aşısı, 2-49 yaş arası insanlarda kullanım için onaylanmıştır.
CDC, herkesin muhtemel olan en kısa sürede veya en azından ekim ayında grip aşısının tesirli olması 2 hafta kadar sürdüğünde grip gözetmeleri gerektiğini önerir. Aşılamanın ötesinde, uzmanlar çocukları gripten hastalanırsa konutta yakalamayı önerir. Ellerin sık sık sabun ve suyla, mevcut olduğunda ve olmasa da içki bazlı bir ovma ile yıkanması gerektiği, gripten hasta olan çocuklarla besin kapları, tabaklar, yatak örtüleri ve giysileri paylaşmaktan kaçınılmasını tavsiye ederler. Grip virüslerinin dağılmasını önlemek için oyuncaklar ve reyin alanları gibi sıkça değilen yüzeylerin pakliği ve dezenfektesine özen gösterilmelidir.

Erişkinlerde Grip

Erişkinlerde mevsimsel grip, A veya B virüslerinden de kaynaklanır. Grip semptomları hafif ila şiddetli olabilir. Erişkinlerde grip semptomları genellikle çocuklarda olduğu gibidir: ateş, üşüme, öksürük, boğaz ağrısı, btümörün akıntısı veya tıkalı btümörün, kas veya beden ağrıları, baş ağrıları ve bitkinlik. Kusma ve ishal erişkinlerde grip belirtileri arasında sayılabilir, ancak bu çocuklarda daha yaygındır.
Erişkinlerdeki komplikasyonları; bakteriyel pnömoni, kulak enfeksiyonu, sinüs enfeksiyonu, dehidratasyon ve konjestif kalp yetmezliği, astım veya diyabet gibi kronik tıbbi gidişatların kötüleşmesini içerebilir. Hastalık Hakimiyet Merkezleri CDC, grip şiddetine bağlı olarak, belirli bir mevsimde grip virüsünün ciddiyetine bağlı olarak her sene 200.000 şahsın grip Solunum Sistemi Hastalıkları ve Tedavi Yöntemlerikomplikasyonları ve vefatları sebebiyle hastanede kaldığı varsayım ediliyor. Yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıflamış olanlar grip komplikasyonları için en fazla risk altındadır.

Grip Rehabilitasyonsi

Grip rehabilitasyonsi, hangi grip semptomlarının mevcut olduğuna bağlıdır. Dekonjestanlar, nazal veya sinüs tıkanıklığı grip semptomları için çalışır. Antihistaminikler btümörün akıntısı, doğum sonrası damla veya kaşıntılı, sulanan göz için bereketli olabilir.
Ara sıra bir öksürük akciğerleri arınmaya destekçi olurken sürekli bir öksürük, sıklıkla dekonjestanlar, antihistaminikler, analjezikler/antipiretikler, ağrı kesiciler ve öksürük önleyicilerden oluşan kombinasyonlar kapsayan muhtelif öksürük ilaçları ile rehabilitasyon edilebilir. Grip belirtilerini rahatlatmak için hangi bileşimin en iyi olacağını seçmek için hekime ya da eczaneye danışılması gerekmektedir. Ateş ve beden ağrıları rehabilitasyonsinde kullanılan reçetesiz satılan grip ilaçları eczanelerde bulunmaktadır.
Her sene grip mevsiminde, değişik grip virüsleri değişik zamanlarda dağılır. Genellikle grip mevsimi ekim ayının başlarında başlar ve mayıs ayının sonlarında biter. Grip enfeksiyonları genellikle ocak ya da sonrasında zirve yapar. Mevsimsel grip aşısı yaptırmak gribi önlemenin en iyi yoludur. Tüm erişkinler her grip mevsiminde grip aşısı yaptırmalıdır. Aşıdan iki hafta sonra bedende gripden korunmak için antikorların büyümesi gerekir. Bazı insanların sağlık şartları grip aşısı için uygun olmayabilir. Aşı yaptırmadan evvel; bir şahsın yaşı, sağlık hikayesü ve alerjileri yumurta alerjisi dahil dikkate alınmalıdır.

Pnömani Zatürre

Zatürre, akciğerlerin bakteri veya virüs enfeksiyonudur. Belirtileri arasında ateş, üşüme, nefes darlığı, balgam çıkaran öksürük ve göğüs ağrısını vardır. Zatürre genellikle konutta antibiyotiklerle başarılı bir biçimde rehabilitasyon edilebilir, ancak bazı olaylar hastanede uyumayı gerektirebilir ve vefatla sonuçlanabilir. Zatürreye neden olan bazı yaygın berişici virüslere karşı aşılar mevcuttur.
Bu hastalık; akciğerlerdeki hava keselerinin bir enfeksiyonudur ve bakteri, virüs veya seyrek mantarlardan kaynaklanır. Çoğu pnömoni vakasına bakteri neden olur, en sık S treptococcus pnömonisi pnömokokal hastalık, ancak viral pnömoni çocuklarda daha yaygındır. Akciğerler loblardan oluşur ve bu lobların üçü sağ iki tanesi soldadır. Zatürre, akciğerlerin sadece bir lobunu etkileyebilir veya tamamında yaygın olarak görülebilir. Hastalık, etkilenen akciğer alanı ve enfeksiyon sebebi ile sınıflandırılabilir. Herkes pnömoni geliştirebilir, ancak bazı gruplar daha büyük risk altındadır. Risk altında olan grupları şu biçimde sıralayabiliriz;
• Özellikle erken doğan bebekler başta olmak üzere bebekler ve ufak çocuklar
• Soğuk algınlığı veya grip gibi son zamanlarda viral bir enfeksiyon geçirmiş olan bireyler
• Sigara içenler
• Astım, bronşit veya bronşektazi gibi kronik akciğer şartları olan bireyler,
• Bastırılmış bağışıklık sistemi olan insanlar
• Fazla içki alanlar
• Hastanedeki hastalar
• İnme, beyin sarsıntısı veya diğer beyin hasarlarını takiben yutma veya öksürme problemleri yaşayanlar
• 65 yaş ve üstü olanlar
Bir şahıs, zatürreye neden olan organizmaları kapsayan ufak damlacıkları Solunum Sistemi Hastalıkları ve Tedavi Yöntemlerisoluduğunda pnömoni gelişebilir. Ağız, btümörün ve boğazda basmakalıp olarak bulunan bakteri veya virüsler akciğerlere girdiğinde de oluşabilir.
Viral pnömoni birkaç gün içinde usulca büyüme meylindedir, oysa bakteriyel pnömoni genellikle bir günde süratli bir biçimde büyür. Zatürre büyüyen çoğu insan, başlangıçta baş ağrısı, kas ağrıları ve ateş gibi semptomlar üreten soğuk algınlığı veya grip gibi viral bir enfeksiyon geçirir. Pnömani büyürse, semptomlar genelde şunlardır:
• Yüksek ateş
• Titreme
• Nefes darlığı
• Artan solunum sürati
• Renksiz veya kanlı balgam balgam üretebilecek makûslaşan bir öksürük
• Akciğerleri kaplayan çeperin iltihaplanmasından kaynaklanan keskin göğüs ağrıları
Bebeklerde ve çocuklarda semptomlar daha az spesifik olabilir ve göğüs enfeksiyonu belirtileri göstermeyebilir. Genellikle yüksek ateşleri olur, çok rahatsız ve halsiz hale kazançlar. Ayrıca hengameli veya ıslık sesine benzer nefes alabilir, beslenmede güçlük çekebilir ve nefes alıp vermede hırıltılı bir ses çıkartabilirler. Ayrıca cilt, dudaklar ve tırnak yataklarının esmer veya mavimsi olması da olasıdır. Bu, akciğerlerin bedene yeterince oksijen veremediğinin bir işaretidir. Bu vaziyette şipşak tıbbi takviye istemek çok ehemmiyetlidir.
Zatürrenin teşhisinde olduğundan şüpheleniliyorsa şipşak tıbbi takviye almak ehemmiyetlidir; böylece doğru tanı konulabilir ve uygun rehabilitasyon sağlanabilir. Hekim tıbbi hikaye alacak ve fizik tetkik yapacaktır. Tetkik sırasında hekim göğüs kafesini steteskopla dinler. Akciğerlerin belirli bir bvefatındaki, hırıltılı solunum ve nefes darlığı zatürreye işaret edebilir. Teşhisi doğrulamak için genellikle göğüs röntgeni çekilir. Röntgen, zatürre tarafından etkilenen akciğer bölgesini gösterecektir. Kan testleri de yapılabilir ve balgamdan bir misal test için laboratuvara gönderilebilir.
Çoğu zatürre vakası konutta rehabilitasyon edilebilir. Bununla birlikte bebekler, çocuklar ve ağır zatürree hastalarının rehabilitasyon için hastaneye yatırılması gerekebilir. Ayrıca, bir dereceye kadar bakteriyel enfeksiyon olabileceğinden viral pnömoniden şüphelenilse bile, zatürre genellikle antibiyotiklerle rehabilitasyon edilir. Kullanılan antibiyotik cinsi ve verilme biçimi pnömoninin ciddiyeti ve sebebi ile belirlenir. Konutta rehabilitasyonsi muhtemel seviyede olan zatürre için, rehabilitasyon genellikle şunları kapsar:
• Ağızdan tablet veya sıvı olarak verilen antibiyotikler
• Ağrı giderici ilaçlar
• Ateşi eksiltmek için ateş düşürücü
• İstirahat
Hastanede rehabilitasyon gerekliyse, rehabilitasyon genellikle şunları kapsar:
• İntravenöz olarak verilen antibiyotikler damar içine damlama yoluyla
• Bedenin lüzumu olan oksijeni almasını sağlamak için oksijen rehabilitasyonsi
• Dehidratasyonu düzenlemek için İntravenöz sıvılar şahıs yemek yiyip içmek için çok iyi değilse
• Balgamın akciğerlerden temizlenmesine destekçi olmak için fizyoterapi
Zatürree tamamen iyileşmek için birkaç hafta sürebilir. Balgam akciğerlerden arınılana kadar öksürük bir süre devam edebilir. Bu hastalıktan kurtulma sürecinin bir parçasıdır. Bitkinlik ve egzersize daha az tolerans gösterilebilir. Öksürük makûslaşırse veya iyileşme birkaç haftadan uzun sürüyorsa, daha fazla değerlendirme için hastanın hekime görünmesi ehemmiyetlidir. Sigara içenler, akciğerlerin tamamen arınıldığını doğrulamak için altı hafta sonra bir göğüs röntgeni çekilmelidir.
Zatürreye tutulma riskini eksiltmek için alttaki adımlar atılabilir:
• Bağışıklık sistemlerini kuvvetlendirmeye destekçi olmak için bebeği emzirmek tercihen dört aydan fazla
• Sigarayı bırakmak ve sigara içilmeyen bir konut sağlamak
• Evin sıcak tutulması ve iyi havalandırmak
• Aşılama, pnömokok hastalığına karşı, özellikle boğmaca Hib Haemophilus influenza tip b ve grip aşısı vurunmak
• Kumpaslı ve kapsamlı el yıkamak
• Soğuk algınlığı, grip veya diğer enfeksiyonları olan bireylerle muhtemel olduğunda temastan sakınmak.
Pnömokokal hastalığa karşı aşılar her zaman zatürreyi engellemeyebilir, ancak zatürree enfeksiyonunun ortaya çıkması gidişatında ciddi komplikasyonları önleyebilir.

Bronşit

Solunum Sistemi Hastalıkları ve Tedavi YöntemleriBronşit, bronşların akciğerlerdeki hava geçişleri iltihaplandığı bir vaziyettir. Sigara içmek kronik bronşitin en sık sebebidir, ancak toz, alerjenler ve toksik gazlar da bronşiti tetikleyebilir. Solunan patojenlere ek olarak, virüsler veya bakteriler akut bronşitlerin en sık görülen sebepleridir. Bu hastalığın semptomları arasında sürekli öksürük, balgam mukus, nefes darlığı, göğüs tıkanıklığı, üşüme, beden ağrıları ve hırıltı sayılabilir. Ateş seyrek görülen bir bronşit belirtisidir ve ortaya çıktığında çoğunlukla düşük derecelidir. Akut bronşitte, semptomlar beş günden fazla ve üç haftaya kadar sürer. Belirtileri; ardışık iki sene boyunca senenin en az üç ayı boyunca devam ederse, hastalık kronik bronşit olarak kabul edilir.
Bronşit belirtileri virüs, bakteri veya alerjenler tarafından ortaya çıkabileceğinden, “Bronşit berişici mi?” sorusunun cevabı akut bronşiti olan çoğu şahıs virüs veya bakteri tarafından enfekte olmuşsa berişicidir. Berişici bronşit semptomları eksildikçe, bronşiti olan bireylerin berişici olma olasılığı daha düşüktür.
Akut bronşit rehabilitasyonsi, bol ölçüde sıvı içmek, dinlenmek, sigara ve dumanından uzak durmaktan oluşur. Kronik bronşit rehabilitasyonsi, pnömokok aşısı, bronkodilatörler, senelik grip aşısı, veya inhale edilebilir steroidler içerebilir. Birçok akut bronşit vakası gripten kaynaklandığı için, senelik bir grip aşısı bronşite karşı da korunmaya destekçi olabilir. Altta uyuyan sebeplerinin dağılmasından sakınmak için, sigara dumanından sakınmak, elleri sık yıkamak ayrıca berişeceğine düşünülüyorsa mektepte, işte ve kalabalığa cerrahi maske takmak önlemede bereketli olabilir.

Soğuk Algınlığı

Adenovirüsler soğuk algınlığının en sık sebebidir. Bu virüs ile enfekte olan insanlar, belirtiler ortaya çıkmadan birkaç gün evvel berişici hale kazanç ve tüm belirtiler geçene kadar berişici kalırlar. Toplamda, soğuk algınlığı ile enfekte olanlar takribî iki hafta boyunca hastalığı beriştirir. Diğer insanların cildi de dahil olmak üzere virüslü damlacıkların beriştiği yüzeylere değerek ve ardından ağzına, burnuna veya gözlere değerek dağılır. Bu virüs, enfekte bir şahıs öksürdüğünde veya aksırdığında salınan soğuk virüsü kapsayan ufak sıvı damlacıklarının solunması yoluyla da yayılabilir.
Soğuk algınlığı semptomları arasında boğaz ağrısı, bronşit, btümörün akıntısı veya tıkalı btümörün, ishal, göz kızarıklığı konjonktivit ve ateş sayılabilir. Adenovirüs enfeksiyonu pnömoniye neden olabilir. Ne kadar sürdüğüne gelince, semptomların çoğu takribî bir hafta sürer. Ancak, soğuk algınlığı semptomları iki hafta kadar sürebilir, özel bir rehabilitasyon yoktur. Antibiyotikler virüse karşı işe haylaz ve fazla kullanılmamalıdır. Bu sebeple, soğuk algınlığı rehabilitasyonsinde soğuk algınlığı semptomlarının giderilmesi hedeflenmektedir. Rehabilitasyon şunları içerebilir:
Ateş, boğaz ağrısı ve baş ağrısını rehabilitasyon etmek için ağrı kesiciler kullanılması önerilirken Reye sendromu riski sebebiyle çocuklar ve gençler asla aspirin almamalıdır. Btümörün spreyleri erişkinler tarafından beş güne kadar kullanılabilirken uzun süreli kullanım semptomların artmasına neden olabilir. Altı yaşından ufak çocuklar, damla veya spreyi hekim tavsiyesiyle kullanmalıdır.
Öksürük şurupları soğuk algınlığı semptomlarının hafifletilmesinde destekçi olabilir. Sağlık bakanlığına göre 4 yaşından ufak çocuklara, asla reçetesiz öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları verilmemelidir. En önemlisi, bol ölçüde sıvı alımı yapılmalıdır. Bu, hastaları nemli meblağ ve başka bir enfeksiyonun yerleşmesini önlemeye destekçi olurken, yeterli dinlenme, enfeksiyonla gayrette tesirlidir. Soğuk algınlığı, enfeksiyonun bir sonucu olduğundan, takribî 250 değişik virüs bu rahatsızlığa neden olabilir. Bilim adamları, olası tüm soğuk algınlığı enfeksiyonlarına karşı korunmak için henüz bir aşı geliştirememiştir.
Sorumlu virüslerin dağılmasının hakimiyeti, en tesirli temkine biçimidir. Soğuk algınlığının önlenmesine destekçi olmak için ellerin sabun ve suyla ya da içki bazlı bir ovma ile yıkanması, mutfak ve banyo tezgahını ve çocuk oyuncaklarını dezenfekte edilmesi, aksırırken veya öksürürken tek seferlik mendil kullanılıp çöpe atılması hastalığı önlemede tesirli tedbirlerdir. Ayrıca besin, bardak, tabak paylaşımı yapılmamalı ve bu hastalığı yaşayanlarla yakın temastan sakınılmalıdır. Hasta çocuklar için hijyen kaideleri uygulanmalarına çok dikkat edilmelidir. Sağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak, nitelikli uyku ve stresi idaremek, soğuk algınlığının önlenmesine destekçi olabilir.

SARS Şiddetli akut solunum sendromu

Şiddetli akut solunum sendromu SARS, koronavirüs SARS-CoV’un neden olduğu ciddi bir viral solunum yolu enfeksiyonudur. SARS virüsü salgını 2003 senesinde Çin’de başlamış dünya çapında dağılmadan evvel, 8.000’den fazla şahsın vefatına sebep olmuştur. SARS virüsü esas olarak şahıstan bireye temas yoluyla dağılır. 2004’deri bu yana, bilinen bu hastalığın virüs vakası bildirilmemiştir. SARS semptomları ateş, öksürük, üşüme, kas ağrısı, nefes darlığı, baş ağrısı ve diyaredir. ishaldir. Hastalarının çoğu pnömoni zatüre geliştirmeye devam eder.
Sars hastalığı mağdurları, genellikle oksijen ve muhtemelen mekanik havalandırma desteğine lüzum dinlerler. Şu anda bu hastalığın rehabilitasyonsine Solunum Sistemi Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleridestekçi olacak hiçbir ilaç bulunmamaktadır. Sars enfeksiyonu teşhisi konulursa şipşak yerel, devlet müesseselerine bildirilmelidir. Çinli ve ABD’li bilim adamları bir SARS aşısı oluşturmak için çalışıyorlar, ancak rehabilitasyonlara karşı test etmek için faal hastalık olmaması araştırmaları güçleştirmektedir. Araştırma, SARS enfeksiyonu ve rehabilitasyonsi için gelecekteki teşhis taşıtları olarak taahhüt eden monoklonal antikorlara direnmektedir.
Önerilen SARS temkine ihtiyatları arasında, sabun ve sıcak su ile ellerin yıkanması veya içki bazlı bir el ovması, enfekte bir şahsın beden sıvıları veya dışkısı ile teması halinde tek kullanımlık eldivenler giyilmesi ve kullanılan bu eldivenlerin şipşak atılması gerekmektedir. Ayrıca; cerrahi maske takılması, şahıssel eşyalardan havlu, çarşaf, elbiselerin sıcak su ve sabun ile dezenfekte edilmesi tavsiye edilir. Hastalık enfekte bir şahsın ter, tükürük, sümük, kusma, dışkı veya idrarla temas etmiş olabilecek tüm konut yüzeylerinin dezenfekte edilmesi önerilir.

Orta Doğu Solunum Sendromu MERS

Orta Doğu solunum sendromu koronavirüs MERS-CoV’dan kaynaklanır. Orta Doğu solunum sendromu ilk olarak 2012’de Suudi Arabistan‘da rapor edildi ve virüsün orijinal kaynağı bilinmemektedir ancak deveden geldiğinden şüphelenilmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde sadece iki hastanın testleri MERS açısından pozitif çıkmıştır. Her ikisi de sağlık alanında çalıştıkları ve yakın zamanda Suudi Arabistan’da bulundukları tespit edilmiştir.
Orta Doğu solunum sendromunun belirtileri arasında titreme veya üşüme, boğaz ağrısı, öksürük bazen kanla öksürme, nefes almada güçlük, kusma, karın ağrısı, ishal ve kas ağrıları ile birlikte 100.4 ° F’nin 38 ° C üzerinde Solunum Sistemi Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleriateş vardır. Bu sendromun rehabilitasyonsinde MERS-CoV enfeksiyonu için önerilen spesifik bir antiviral rehabilitasyon yoktur. Alakalı semptomların rehabilitasyonsine destekçi olmak için diğer tıbbi bakım formları mevcut olabilir. SARS’ta olduğu gibi, MERS hastaları genellikle oksijen desteği ve olası mekanik ventilasyon gerektirir. Bir MERS-CoV enfeksiyonu teşhisi konulursa şipşak yerel, devlet müesseselerine bildirilmelidir.
Orta Doğu Solunum Sendromu MERS için şu anda bir aşı veya rehabilitasyon bulunmamaktadır. Diğer solunum yolu hastalıkları için de aynı gözetici tedbirler MERS enfeksiyonu için de geçerlidir: Ellerin yıkanması veya içki bazlı bir dezenfektan kullanılarak ovulması, öksürürken veya aksırırken burnun ve ağızın örtülmesi gerekmektedir. Gözlere, btümörüne ve ağıza yıkanmamış ellerle dokunulmaması, öpmekten, besin veya meşrubatları hasta insanlarla paylaşmaktan kaçınılması ve kapı kolları, banyo tezgahı gibi lekeli yüzeylerin arınılıp ve dezenfekte edilmesi önerilmektedir.

Solunum yolu hastalıkları, kış yarıyıllarında daha yoğun görülmekle birlikte, üzerinde hassas olarak durulması gereken bir mevzudur. Basit hijyen kaideleri ile birçoğunun önlenmesi sağlanabilirken, rehabilitasyon edilmediği gidişatlar da ise daha ağır hastalıklara yol açmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ