Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Şogi Nedir?

  • 04 Temmuz 2021
  • Şogi Nedir? için yorumlar kapalı
  • 131 kez görüntülendi.
Şogi Nedir?

Şogi, bir Japon satranç oyunudur. Genelde insanların bildiği satranç oyunundan daha güçtür, yeniden bir tahta üzerinde oynanılır. 2 şahsiyet bir reyindir, öteki satrançtan ayıran en ehemmiyetli özelliği rakibin taşlarını aldığınızda kullanabilme hakkına sahip oluyorsunuz başka bir deyişle rakibi kendi taşıyla vuruyorsunuz.

Şogi Nedir?Şogi, bir Japon satranç oyunudur. Genelde insanların bildiği satranç oyunundan daha güçtür, yeniden bir tahta üzerinde oynanılır. 2 şahsiyet bir reyindir, öteki satrançtan ayıran en ehemmiyetli özelliği rakibin taşlarını aldığınızda kullanabilme hakkına sahip oluyorsunuz başka bir deyişle rakibi kendi taşıyla vuruyorsunuz. 9×9 = 81 lik bir kare tahta üzerinde oynanır. Taşları aynı renk ve aynı ebattadır 20 tanedir, üzerinde biçimlerin değişik olması ve değişik doğrultulara doğru olması taşları ayırt etmenize destek ediyor.

Şogi Nedir?Tek farkı bu değil tabi ki, beynin değişik kısımlarını da kullanarak oyunun oynandığını ve akılda oyuncuların artık beynin bir hayli kısmına ilerleyebildiklerini söylüyorlar.

Japon satranç oyununda beynin ‘ dörtgen lopçuk’ denilen kısımla beraber, ‘kaudat nükleus’ ismi verilen kısmında kullanıldığını belirten Japonlar, beynin saklı kısımlarına bu reyin sayesinde, bu oyunda ustalaşanların ulaşabildiğini söylüyorlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ