Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

SMF CSS Tertip Etmeleri İle Tema İmali

  • 20 Kasım 2021
  • SMF CSS Tertip Etmeleri İle Tema İmali için yorumlar kapalı
  • 90 kez görüntülendi.
SMF CSS Tertip Etmeleri İle Tema İmali

Merhabalar. Simple Machines Forum sisteminde sitenizin görünüşünü tesir eden en ehemmiyetli dosya, tema klasörünün içinde bulunan, style.css dosyasıdır. Bu css dosyası ile forumunuzun görünümünde bir çok farklılık yapabilir,kendi özgün temanızı oluşturabilirsini. Şimdi bu dosyayı nasıl tertip edeceğimizi göreceğiz. Css dosyamızı tertip etmek için gereksinimimiz olan teçhizat sadece Notepad programı. Ayrıca renk kodlarını gösteren bir kartelanız da olursa […]

smf

Merhabalar.

Simple Machines Forum sisteminde sitenizin görünüşünü tesir eden en ehemmiyetli dosya, tema klasörünün içinde bulunan, style.css dosyasıdır.

Bu css dosyası ile forumunuzun görünümünde bir çok farklılık yapabilir,kendi özgün temanızı oluşturabilirsini.

Şimdi bu dosyayı nasıl tertip edeceğimizi göreceğiz. Css dosyamızı tertip etmek için gereksinimimiz olan teçhizat sadece Notepad programı. Ayrıca renk kodlarını gösteren bir kartelanız da olursa daha hoş olur.

Şimdi Notepad ile style.css dosyasını açalım. Ben anlatımı default tema üzerinden yaptım. Genelde bu tüm temalarda aynıdır. O surattan telaşlanmanıza gerek yok.

Kodlarımız şu biçimdedir;

/* Bayağı, standard links. */

a:link

color: #476C8E;

text-decoration: none;

a:visited

color: #476C8E;

text-decoration: none;

a:hover

text-decoration: underline;

Burada a:link biçiminde belirtilen kodumuz sitemizdeki tüm faal linklerin rengini belirtir. Bunu sevincimize göre düzenleyebiliriz.

a:visited kodu ise sitemizdeki ziyaret edilmiş olan linklerin rengini belirtir.

A:hover ise faal linkin üzerine mouse ile gelindiğinde ortaya çıkacak olan atraksiyonu belirtir. Burada underlinealtını çiz komutu kullanılmış. Siz bunu;

None,Overline vb. biçiminde değiştirebilirsiniz.

Şimdi forumumuzun navigasyon menüsünün rengi ile oynayalım. Yeniden style.css dosyasını açalım. Default temada kodlarımız şu biçimdedir;

/* Navigation links – for the link tree. */

.nav, .nav:link, .nav:visited

color: #000000;

text-decoration: none;

a.nav:hover

color: #cc3333;

text-decoration: underline;

Burada nav:link faal navigasyon linkini ifade ederken, nav:visited kodu ise daha evvelden ziyaret edilmiş olan navigasyon linkini ifade eder. a.nav:hover ise mouse ile navigasyon linki üzerine gelindiğinde çıkacak rengi ifade eder.

Şimdi forumun arka tasarıyı ve genişliği ile oynamayı gösterelim.

/* The main body of the entire forum. */

body

background-color: #E5E5E8;

margin: 0px;

padding: 12px 30px 4px 30px;

Background-color bedelini istediğimiz bir renk yapabiliriz. Forumun genişliği için padding bedelleri ile oynamamız gerekir.

Temaların style.css dosyaları araştırıldığında,buna eş kodlar bulunacaktır. Bu kodları tertip ettiğimizde kendi temanızı oluşturabilirsiniz.

a:link,a:visited,a:hover kodlarının anlamı bir çok style objesinde geçerlidir. Bunlardan yararlanarak temanızı geliştirebilirsiniz.

Kolay gelsin..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ