Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Slovakya

  • 30 Eylül 2021
  • Slovakya için yorumlar kapalı
  • 29 kez görüntülendi.
Slovakya

Slovakya, konum olarak Orta Avrupa’da bulunan bir ülkedir. Polonya’nın güneyinde yer almaktadır.

5849_slovakya_b Slovakya, konum olarak Orta Avrupa’da bulunan bir ülkedir. Polonya’nın güneyinde yer almaktadır. İsminden de anlaşılacağı üzere, eski Çekoslovakya Devleti’nin bir parçası olarak ayakta kalmıştır.

Slovakya, 48.845 kilometre? yüzölçümüne sahip bir toprak parçasından oluşmaktadır. Hudut komşuları Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya ve Ukrayna ülkeleridir. Bu bağlamda, toplam 1.355 kilometre uzunluğunda bir karasal hududu vardır. Slovakya’nın herhangi bir denize kıyısı yoktur. Slovakya iklimi, genel anlamda ılıman iklim tipindedir. Karasal iklimden de izler taşıyan bu topraklarda, yazlar daha ılık, kışlar ise soğuk, bulutlu ve nemli yaşanmaktadır. Bölgeden bölgeye iklim değişiklikleri de, ülke çapında görülebilmektedir.

5849_bratislavaslovakiaÜlkenin orta bölgeleri ve kuzeyinde dağlar yer alırken, güney bölgelerde pespaye araziler bulunmaktadır. Slovakya’nın en pespaye noktası Bodrok Nehri’dir ve rakımı 94 metre yüksekliğindedir. Rakım olarak ülkenin zirve noktası ise, Gerlachovsky Stit’in en tepesidir ve bu yükseklik 2.655 metredir. Dağlık arazi yapısı ile bilinen bir ülke olan Slovakya, özellikle ülkenin yarısına yakınını kaplayan Karpatlar ile namlıdır. Karpatlar sıradağlarının arasında ise, Tatra Dağları’nın yüksek zirveleri de bulunmaktadır. Kuzeyde, Ülkenin Polonya hududuna yakın yerlerinde, zirveler ile birlikte çok rakamda göl ve vadiler de bulunmaktadır. Tuna, Vah ve Hron nehirleri, Slovakya’nın ve Orta Avrupa’nın en önemli nehirlerinden birkaçıdır. Tisa Nehri ise, ülkenin bazı kısımlarında Macaristan hududunu belirlemektedir.

5849_slovakia-bratislava-2Tarihsel anlamda ise, birçok vakaya konut sahipliği yapmış olan Slovakya toprakları, geçmiş yarıyıllardan kuruluşuna kadar önemli yaşanmışlıklara şahit olmuştur. Avusturya – Macaristan İmparatorluğu’nun I. Dünya Savaşı sonrasında devrilmesi ile, Slovakya toprakları, Bohemya, Moravya, Silezya ve Karpat Rutenya ile birleşerek, Çekoslavakya ismi ile uzun yarıyıl şan salacak bir ülke haline dönüşmüştür. Bu birleşim, 1918 senesinde gerçekleşmiştir. Siyasi anlamda oldukça önemli olan II. Dünya Savaşı ise, Slovakya’nın da kaderini belirlemiştir. Savaşın başlamasının ardından Slovakya, Nazi Almanyası ile uyuşarak Çekoslovakya’dan dağılmıştır. 9 Mayıs 1945 tarihinde ise, Sovyet ve Amerikan birliklerinin takviyeleri ile işgal sona erdirilmiş ve Çekoslavakya tekerrür birleşmiştir. Yönetimin 1948 senesinden itibaren komünist idarecilerin eline geçmesi ile, 41 sene gibi bir süreliğine Çekoslovakya Doğu Bloku ülkeleri arasında yerini almıştır.

5 Ocak 1968 tarihinde yönetimi alan Alexander Dubcek, siyasi bir liberalleşme yarıyılinin de ilk adımlarını atmıştır. Prag Baharı ismi ile literatürde yerini alan bu hadiseler silsilesi, ülkenin Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ve Varşova Anlaşmayı müttefiklerince işgal edilmesine neden olmuştur. 1989 senesinin Kasım ayında yaşanan Çekoslovakya Kadife Devrimi, kansız bir devrim özelliği ile birlikte, ülkenin kapitalizm kavrayışına dahil olmasına mahal vermiştir.

En nihayetinde, 1 Ocak 1993 tarihinde, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya isimleri ile iki ülkeye ufalayan topraklar, savaşsız şekilde son halini almıştır. Bu tarihten itibaren her iki ülkede de ekonomik anlamda köklü değişiklikler yapılmıştır. Slovakya 29 Mart 2004 tarihinde NATO’ya dahil olmuş, 1 Mayıs 2004 tarihinde ise Avrupa Birliği’ne abone haline gelmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ