Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Skrotal Travma , Testis Travması Nedir?

  • 12 Mayıs 2021
  • Skrotal Travma , Testis Travması Nedir? için yorumlar kapalı
  • 4 kez görüntülendi.
Skrotal Travma , Testis Travması Nedir?

Testis, erkek bedeninin dışında bulunan iki torba biçiminde olan faize uzvudur. Dış tarafta bulunan testisler skrotum torbası olarak adlandırılan keselerin içlerinde bulunur. Testis travması ne gibi vaziyetlerde alana kazanç ? Testise gelen rastgele bir darbe, ateşli silah mermiyi, kesici alet yarığı, bir cismin çarpması gibi nedenlerden oluşan fazla sızıya, biçim bozuklukları vb. neden olan fazla […]

Skrotal Travma , Testis Travması Nedir?Testis, erkek bedeninin dışında bulunan iki torba biçiminde olan faize uzvudur. Dış tarafta bulunan testisler skrotum torbası olarak adlandırılan keselerin içlerinde bulunur.

Testis travması ne gibi vaziyetlerde alana kazanç ?

Testise gelen rastgele bir darbe, ateşli silah mermiyi, kesici alet yarığı, bir cismin çarpması gibi nedenlerden oluşan fazla sızıya, biçim bozuklukları vb. neden olan fazla darbelerdeki şok sancısına testis travması denmektedir.

Testis, bedende bulunan öbür uzuvlar gibi kemiklerle veya sert ve kalın bir tenle korunmamaktadır, yapısı oldukça incedir, kesenin içerisinde bulunan testisler çok ince bir ten ile korunmaktadır ki bu korunma sayılmaz. Belirli bir akışkan içinde olması onu darbeye daha dayanıklı hale getirse de yeniden de çok fazla tesirli değildir. Bu sebeple en minik bir darbede dahi zarar alırlar ve acıya neden olurlar.

Erkeklerin faize uzvu olan testis mübalağalı bir darbede zarar aldığında erkeğin soyunu sürdürme özelliğini elinden alabilir.
Bu denenle bu cins meselelerin başlarına gelmemeleri için fazla dikkat etmelilerdir.

Testis travmasından korunmak için testise gelecek darbeler önlenmelidir. Darbe alınabilecek hareketlerde bulunulmamalıdır. Bir erkek gözüyle görebildiği ani darbeleri reflekslerini yasaklayabilir fakat göremediği darbeler için dikkatli olmalıdır, aksi taktirde faize uzvunu kaybeder, soyunu sürdüremeyebilir.

Testislerime Darbe Aldım, Bir Mesele Olur Mu?

Genellikle erkekler testislerine bir darbe aldıklarında telaşlanabilirler. Ki bu telaş ve sıkıntılılık bilinçaltımıza ve genimize kodlu olan soyunu devam ettirme isteğinden ileri gelmektedir. Şayet; Morluk, fazla kızarıklık,
Testiste biçim bozulması,
1 saati geçen testis ağrıması,
İşerken kan gelmesi vb. gibi neticeler gözlemlemiyorsanız, aldığınız darbe çok büyük zarara neden olmamış olabilir içiniz rahat olsun.

Ancak her olasılığa karşı, şayet sızıdan rahatsızsanız ve uzun vakit geçmediğini düşünüyorsanız veya yukarıyadaki bulguları gözlemlediyseniz, acilen bir sağlık kuruluşuna müracaat etiniz. Kendiniz gidemeyecekseniz hemen ambulansı arayınız veya yakınlarınızdan takviye isteyiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ