Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Şirketlerde Kumpas ve Nizamın Ehemmiyeti ve 5S Tekniği

  • 30 Eylül 2021
  • Şirketlerde Kumpas ve Nizamın Ehemmiyeti ve 5S Tekniği için yorumlar kapalı
  • 38 kez görüntülendi.
Şirketlerde Kumpas ve Nizamın Ehemmiyeti ve 5S Tekniği

İster minik bir büro, ister büyük bir fabrika olsun; kar maksimizasyonu en büyüklemesi sağlamak istenen her yerde, bir kumpas ve nizamın olması koşuldur.

5313_5sİster minik bir büro, ister büyük bir fabrika olsun; kar maksimizasyonu en büyüklemesi sağlamak istenen her yerde, bir kumpas ve nizamın olması koşuldur. Sanayilerde kullanılan barkodlama, faal raf kullanımı gibi 5S tabanlı usuller, aranan materyalin hemen bulunması, ya da yapımda kullanılacak çiğ maddenin anında imal hattına alınması ile doğrudan alakalıdır.

İş dünyasında kumpas ve nizamdan bahsederken, 5S tekniğinden de dem vurmak gerekir. 5S tekniği, 5 ana adımdan oluşan, gayesi “çalışma civarının organizasyonunu sağlayabilmek ve israflardan sakınma mevzusunda takviyeci olabilmek” olan, oldukça kolay bir usuldür. Tam yine yapılandırma çalışmalarının ve yalınlaştırma projelerinin temelinde, mevzubahisi 5S tekniği uyumaktadır. Değişik bir tanımla 5S, nitelikli çalışma civarı yaratabilmek ve bu civardaki kumpasın aralıksızını sağlayabilmek için kullanılan usuldür.

5S, orijinali japonca olan 5 ana adımdan oluşur. Bu adımlar;

– Seiri Sınıflandır
– Seiton Sırala / Kumpasla
– Seiso Sil / Pakle
– Seiketsu Standartlaştır
– Shitsuke Sahiplen / Sistemi Koru

Bu teknik ve bağlı olan adımlar, imal kısmında ya da büro ve ambar gibi daha kumpaslı durması gereken tüm alanlarda uygulanabilir haldedir. Misalin, bir stok alanında, bu teknik dayanağıyla hem kumpas sağlanır, hem zamandan hasılat elde edilir, hem de ekstra tüketmeler ve israflar önlendiği için genel karlılık oranları artırılır. Zira, tüm bu anlatılan pozitif geri dönümler, reelinde çok öğrenilen keşmekeşliklerin çözülmesi ile elde edilir ve temel olarak, kumpassızlığın içinde elde var olanın öğrenilememesi ve bilinse de erişilememesi meselelerinin yaşanması gibi vaziyetlerin ortadan kaldırılmasıyla muhtemel olabilmektedir.

5313_5s_1

Firmaların temel meselelerinden biri, kullanılan binlerce çeşit aksesuarın, stok adedinin bütün olarak öğrenilememesidir. Her kullanım sonrası yine sayımın muhtemel olmadığı düşünüldüğünde, alakalı departman kendini tehlikeye atmayarak reelinde elinde var olan aksesuardan tekerrür sipariş verir. Gelen aksesuarlardan gereksinim olan kadarı kullanıldıktan sonra, belirli bir adet takibi ve kumpası olmaması nedeniyle, aynı operasyonlar bir döngü biçiminde devam eder. Netice olarak, belki de ilerleyen yarıyılda yaşanacak bir sipariş başkalaşımının ardından, elde kalan binlerce fazla aksesuar çöpe atılmak zorunda kalınır. Bu da, firmayı, reelinde çok kolay önlenebilecek bir israftan dolayı hasar ettirir.

5S tekniği, sanki aynı kendi odanızı toparlar gibi, şirketlerde de kolayca uygulanabilir. Misalin, odanızdaki gömlekleri askılara asıp dolaba yerleştirmenize eş biçimde, ambarınızdaki aynı mahsulleri de tek bir rafta toplayabilirsiniz. Nasıl ki pantolonlarınız ile şortlarınızı üst üste değil de değişik değişik yerlerde stoklamaktaysanız, büronuzdaki A4 kağıtlar ile A3 kağıtları da fraklı kap ve raflarda muhafaza edebilirsiniz. İlk başta yapacağınız sınıflandırma, bu adımı takip eden tertip etme operasyonları ve ardından yapılacak uygun bir paklik operasyonu, reelinde 5S tekniğinin en kolay adımlarıdır. Güç olan kısım ise, azıcık da çalılşanların anlayışı ve yeni sisteme olan muhtemel mukavemetleri sebebiyle, aşılamak istediğiniz standartlaştırma ve sistemi koruma adımlarıdır.

Bir çok işletme, son 2 adımı aralıksız hale getirememekte, böylece 5S tekniği yarıda kalmaktadır. İlk yapılan paklik ve kumpas operasyonları, idareyici ve çalışanlara bir arzuyla popülasyon etse de, takip eden günlerde ve yahut haftalarda, motivasyonun kaybolması ve arzunun geçmesi sonrası, karmaşıklıklar baş göstermektedir.

Oysa, rekabet anlamında oldukça sıkı bir pazarın içinde yer alan işletmelerin, kar edebilmeleri açısından iki kritik anlayışı olan zaman ve para kavramları, çoğu zaman kumpas ve nizam ile doğrudan alakalıdır. Sahip olduğu çiğ maddeyi ay da kullandığı materyali bilen bir departman, bu materyale erişme ve bütün zamanında bu materyali operasyona alma mevzusunda kasvet yaşamayacağı için, rakiplerinin önünde yarışa başlayacaktır. Aynı zamanda, yeniden bu disiplin ile tekerrür tekerrür elindeki materyalden sipariş geçmeyecek, siparişin termini için zaman kaybetmeyecek, aşırıdan ödeme yapmamış olacak ve şirketin dinamizmini de farkında olmadan artıracaktır.

Özet olarak, 5S tekniğinin şirkete kazandırdıklarını maddeler halinde yazmak istersek;

– İsraf görünür hale geleceği için yok edilmesi kolaylaşacaktır.
– Her türlü yarı mamul, çiğ madde, zorunlu aksesuar ve donanım üzerinde, bireylerin hakimiyeti çoğalacaktır.
– Beyaz ya da mavi yakalı ayrımı olmaksızın, şirkette herkesin çalışmaya katılması sebebiyle, moral ve motivasyon yüksek olacaktır.
– Afaki siparişler geçilmeyecek ve böylece ekstar ödemeler yapılmayacaktır.
– Pak ve kumpaslı etraf sebebiyle toz vb. hasarlı maddeler ortadan kalkacağı için çalışanlar daha sıhhatli bir etrafta bulunmuş olacaktır.
– Barkodlama, yafta uygulaması gibi zinde usullere zemin hazırlanmış olacağı için, müesseseselleşme ve şirketin gelişmesi anlamında gereken adımlar atılmış olacaktır.
– İmal alanındaki ayarlama set up müddetleri kısalacaktır.
– Nitelik kıymetleri çoğalacaktır.
– Çalışma alanı nizamlı olduğu için iş güvenliğine katkı sağlanacaktır.

Yazar:Baran Akçok

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ