Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Sırça Çeşitleri ve Kullanım Alanları

  • 03 Kasım 2021
  • Sırça Çeşitleri ve Kullanım Alanları için yorumlar kapalı
  • 113 kez görüntülendi.
Sırça Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Sırça, alkali ve toprak alkali metal oksitleri ile diğer bazı metal oksitlerin çözülmesinden oluşur. Sırçalar sentezinde periyodik tablodaki bir çok elementi bulundurmaktadır. Bu sebeple kimyevi sentezleri bakımından oldukça spektrum gösterirler. Spektrumun bir neticeyi olarak; sırçanın rengi, ışığı kırma, sertlik gibi özellikleri değişir ve bu vaziyet değişik emeller için uygun özellikle sırçalar üretilmesine imkân sağlar. İşte […]

Cam Çeşitleri ve Kullanım AlanlarıSırça, alkali ve toprak alkali metal oksitleri ile diğer bazı metal oksitlerin çözülmesinden oluşur. Sırçalar sentezinde periyodik tablodaki bir çok elementi bulundurmaktadır. Bu sebeple kimyevi sentezleri bakımından oldukça spektrum gösterirler. Spektrumun bir neticeyi olarak; sırçanın rengi, ışığı kırma, sertlik gibi özellikleri değişir ve bu vaziyet değişik emeller için uygun özellikle sırçalar üretilmesine imkân sağlar. İşte karşınızda sırça çeşitleri ve kullanım alanları hakkında bilgiler.

1. Sodakalsik Sırçayı: İlk keşfedilen sırça cinsi olan sodakalsik sırçayı, dünyada üretilen sırçaların %90’ını oluşturmaktadır. Yapısında %5 oranında CaO bulunmaktadır. Maliyetinin ucuz olmasının sebebi, basitçe yumuşatılabilir olmasıdır. Bu sebeple, bir çok alanda seçim edilen bir malzemedir. En ehemmiyetli kullanım alanı, pencerelerdir. Romalılar’dan beri kullanılan sodakalsik sırçayı, renksiz cinsiyle görünür ışığı çok iyi geçirdiği için yaygın olarak kullanılır. Sodakalsik sırça, sıradan elektrik ampülleri ile fluoresan ampüllerin imalinde de sıklıkla kullanılmaktadır.

Sodakalsik sırçaların negatif özelliği, yüksek ısıl genleşme özelliğinden dolayı, sıcaklık metamorfozlarına karşı mukavemetsiz olmasıdır. Başka Bir Deyişle ısıtıldıklarında sırçanın hacmi çok fazla çoğalarak, kırılabilmektedir.

Cam Çeşitleri ve Kullanım Alanları2. Mermi Sırçayı Kristal Sırça: Sodakalsik sırçasında bulunan kireç CaO yerine PbO kullanılarak mermi sırçayı elde edilir. Kirece göre PbO, sırçanın yumuşama sıcaklığını daha fazla düşürdüğünden, mermi sırçalarının işlenebilme özelliği fazladır. Bu sebeple, sırçanın içerisinde %24 oranında PbO bulunduran sırçalar, kristal sırça olarak adlandırılır.

Sırçalarda PbO kullanımının bir diğer özelliği de, hasarlı ışınları yansıtabilmesidir. Bu sebeple bileşiminde %65 oranında PbO bulunduran sırçalar, ışınım perdeleme sırçaları; %80 ve üstü oranında PbO bulunduran sırçalar, gama ve x ışınlarından korunma sırçaları olarak adlandırılmaktadır.

3. Borosilikat Sırçayı: Ağ örgülü bir yapı oluşturma özelliğine sahip SiO2 ile, bor oksitlerinin bir arada kullanıldığı sırçalara borosilikat sırçayı denilmektedir. Borosilikat sırçalar yüksek yumuşama noktasına sahip olduğundan sıcaklık metamorfozlarına karşı dayanıklıdır. Bu sebeple ısıl sırça olarak da öğrenilirler.

Ana bileşen olarak kullanılan bor oksitlerinin özelliği, asidik, alkalik çözeltilere ve organik maddelere karşı dayanıklıklarının yüksek olmasıdır. Bu sebeple, laboratuvarlarda kullanılan termometre, beherglas gibi sırça malzemeler borosilikat sırçalardan yapılmaktadır.

Cam Çeşitleri ve Kullanım Alanları4. Alüminosilikat Sırça: Bileşiminde %20’den fazla alümin bulunmasının yanı gizeme, az ölçüde bor, bir ölçü kireç ve mayezi ile çok az ölçüde alkali bulunmaktadır.. İçerisinde bulunan alkali ölçüyü az olduğundan dolayı eritilmesi ve işlenmesi güçtür. Yumuşama noktasının yüksek olması nedeniyle, yanma tüpleri ve alevle temas eden her türlü parçanın imalinde kullanılır.
5. Silis Sırçayı: Bu sırça çeşidi %96 oranında silis kapsamaktadır. Presleme ve üfleme usulleriyle şekillendirilen bu sırçaların dilatasyon katsayısı düşüktür. Silis sırçayı, çok transparan olması nedeniyle, UV ışınları iletkenliği oldukça fazladır. Bu sebeple, UV lambaları ile mikrop öldürücü lambaların imalinde kullanılır. Isıl şoklara karşı dayanıklılığı azami olan sırça çeşididir. Maliyetleri çok yüksek olduğundan günlük yaşamda pek fazla kullanım alanına sahip değildir.

Yazar: Dilara Yeten

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ