Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Sincaplar Nhakikat Hayvanlardır?

  • 06 Temmuz 2021
  • Sincaplar Nhakikat Hayvanlardır? için yorumlar kapalı
  • 188 kez görüntülendi.
Sincaplar Nhakikat Hayvanlardır?

Pek çok değişik sincap cinsi vardır. Ormanlık ve çalılık bölgelerde yaşayan sincaplar, bazen insanlar ile aynı alanları paylaşarak gıda topladıkları ve çevreleri arındıkları da görülebilir. Evcilleştirilmeye eğilimli olan bu kemirgen canlılarla insanlar arasında bir etkileşim vardır. Sincaplar ve insanlar arasındaki bu etkileşim, bu sevimli hayvanların bir hayli tasvirine yol açmıştır, ancak asıl yaşamdaki sincaplar ve insanlar […]

Pek çok değişik sincap cinsi vardır. Ormanlık ve çalılık bölgelerde yaşayan sincaplar, bazen insanlar ile aynı alanları paylaşarak gıda topladıkları ve çevreleri arındıkları da görülebilir. Evcilleştirilmeye eğilimli olan bu kemirgen canlılarla insanlar arasında bir etkileşim vardır. Sincaplar ve insanlar arasındaki bu etkileşim, bu sevimli hayvanların bir hayli tasvirine yol açmıştır, ancak asıl yaşamdaki sincaplar ve insanlar bir araya geldiğinde problemler ortaya çıkabilir.
Hayvanlar âleminin en şirin canlıları arasında anılan bu canlılar, büyük ve kocaman gözleriyle çok alaka sürüklemektedirler. Şişkin rengarek tüyleri, uzun kuyruklarının yanı gizeme vücutlarının alt kısmı pürüzsüz tanımlanacak beyaz cinslere sahiptir. Sincaplar, sincap familyasının Sciuirade memelilerin azalarıdır ve 25 sincap cinsi vardır. Renkleri griden kızıl kahverengiye kadar değişir ve sarih, koyu renklerde dokunuşan çizgileri bulunur. En ufak sincap cinsi yalnızca 17.7 cm uzunluğunda ve 25,3 gr ağırlığında olup en büyük sincap 28 cm uzunluğunda ve takribî 455 gr’dır. Tüm sincapların büyük yanak keseleri bulunur ve yüksek perdeli ıslık ve cıvıltıları kullanarak bağlantı kurarlar. Sincap cinslerinin çoğu, Kuzey Amerika, Kanada‘dan Meksika‘ya kadar bulunmasına rağmen orta Rusya’dan Çin ve Japonya‘ya kadar dokunuşan Asya cinsleri vardır. Doğu sincapı, Mississippi Nehri’nin doğusundaki bölgeye dominanttır ve birkaç sincap cinsi, Mississippi’nin batısında yaşamaktadırlar. Bu canlılar, muhtelif civarlarda yaşayabilir, ancak genellikle çalılık veya ormanların kenarlarında bulunur. Sincaplar ayrıca konutların arka bahçelerinde bulunabilir ve hatta şehir parklarında yaşayabilirler.
Sincaplar, büyük yanak keselerinde taşıdıkları besinleri gizleyebilecekleri yerlerde yaşamayı seçim ederler. Yaşayabilecekleri yerlere çalılar ve kütüklerin yanı gizeme sincapların yerden kazdığı yuvalar da dâhildir. Bu canlılar tohumları, fındıkları, meyveleri bazen de böcekleri ve kuşları yiyerek beslenirler. Kentsel civarlarda yaşayan sincaplar ayrıca patates cipsi, kraker, bisküvi ve ekmek gibi insan besinlerini de yiyebilirler. Genellikle yalnızca çiftleşme sırasında öbür bir sincapla toplanan bu canlılar öbür zamanlarda tek başına yaşayan canlılardır. Otçul canlılar arasında yer alan sincaplardan dişiler yetişkin olduğunda bir kere de 5 yavru doğrurabilir ve bu bereketlilik ömrü boyunca sürebilir.
Sincaplar Nasıl Hayvanlardır?Bu minik hayvanların öbür her canlıda olduğu gibi etraf üzerinde pozitif tesirleri vardır. Besinleri toplayıp depolayarak yaşadıkları ekosistemler boyunca tohum ve mantar sporları dağıtarak yeni gelişmeyi teşvik ederler. Ayrıca etobur hayvanlar için bir gıda kaynağı da sağlarlar. Sevimli olan bu canlılar, ne yazık ki özellikle insanlar onlarla etkileşime girdiği zamanlarda hastalıkları da iletebilirler. Sincap ısırmaları, sızılı olmaktan başka, bakteriyel enfeksiyonlara yol açabilir. Ayrıca ekim yapılan bahçeleri kazarak, tohum ve nebat soğanlarını yiyerek bu tarlalara hasar verebilirler. Ancak günümüzde sincapları ekilen soğanlardan ve tohumlardan uzak tutmanın kolay pek çok yöntemleri bulunmaktadır.
Bu hayvanlar, eğlence alanında popüler hayvanlardır. Sincaplar konusunda bir hayli çizgi flim ve animasyon filmleri çekilmiş olup bu filmler yediden yetmiş yediye alaka görmüştür. Gördükleri alakadan dolayı bu filmlerin serileri çekilmiştir. Disney’in çizgi film sincapları “Chip ‘n Dale” bir hayli canlandırılmış kısa filmin yıldızı ve çocuk televizyon dizisinin kahramanı olmuşlardır. Alvin ve Sincaplar isimli animasyon filmlerindeki üç sincabı öğrenmeyen yoktur.  Sincapların ömrü; insanlar ya da yırtıcı hayvanlar tarafından avlanmadıkları takdirde takribî olarak sürece 6-8 yıldır. İnsanlarla iç içe yaşamaya adapta olmuş bu canlılar, gıda bulamadıklarında yaşamda kalmak için kendi kendilerine adaptasyon süreci başlatabilirler. Bu süreçle aynı zamanda potansiyel avcılarından da korunmak için hareketler sergileyebilirler. Sincapların yaşamda kalmak için yaptığı adaptasyon sürecine kısaca bir bakalım.

Sincapların Yaşamda Kalma UygulamalarıSincaplar Nasıl Hayvanlardır?

Değişik habitatları göz önüne alındığında, sincaplar, kışın ve besinlerin az olduğu zamanlarda yaşamda kalmak için insanların yaşam alanlarına adapte oldukları gibi değişik adaptasyon uygulamalarına müracaat etmektedirler. Bu süreçte sincaplar, çevrede gıda taşımak için özel olarak uyarlanmış iç yanak torbalarını kullanırlar ve kış uykusuna uyurlar. Sincap kış uykusu azıcık yanıltıcıdır; çünkü bu asıl bir kış uykusu değildir. Bu kış uykusunun asıl olarak atfedilmemesinin nedeni ise bu süreçte zaman zaman yattıkları yeraltında yanak torbalarından gizlediği yemekleri yemesinden dolayıdır.

Hazırda Bekletme Gidişatı

Kış mevsiminde sincaplar, solunum ve kalp atışlarını eksilterek, kendilerini ayılar gibi kış uykusundaki hayvanların yaşadığı gidişata benzer bir gidişatına sokarlar. Bu biçimde yaparak yiyecek kıtlığı dönemlerinde dahi yaşamda kalabilirler. Bu vaziyette, sincap yalnızca depolanmış besinlerini yemek için ara gizeme uyanmak zorunda kalır. Solunum hızını dakikada 60 nefesden 20 nefese kadar düşürebilen sincaplar, bu müddet zarfında daha düşük bir genel beden sıcaklığına sahiptirler. Normal beden sıcaklıkları olan 100 fahrenayt yani 37,7 dereceden 45 fahrenayt yani 7,2 dereceye kadar düşürebilirler. Dış hava sıcaklıkları çoğaldıkça sincap gizlenme pozisyonundan ve kış uykusundan çıkar. Girdiği bu vaziyetten kolayca çıkabilir ve daha düşük sıcaklıklar geldiğinde tekerrür aynı pozisyona geçebilir.

Sincap Çığlıkları

Sincaplar, çığlığı genellikle riskli vaziyetlerde karşısındakini ürkütmek, kaçırmak için uyarmada kullanılırlar. Ancak dişi sincaplar tarafından kullanıldığında bu çığlıklar bir çiftleşme çağrısı olarak kullanılır ve iki katına çıkar. Bu çığlıklar, saniyenin çok ufak bir kısmı kadar uzun sürer ve çığlığın cinsine bakıldığı zaman; risk anında kuş sesine benzer bir ses çıkartırlar.

Ağaca Tırmanmak

Sincaplar, genellikle kara sincapları olarak adlandırılır ve sincap familyasıyla karşılaştırıldığında zamanlarının çoğunu ağaç yerine yaşam alanlarının zemininde gıda toplayarak geçirirler. Bununla beraber, Sincaplar Nasıl Hayvanlardır?gıda kıtlığı yaşanıyorsa, gıda toplamak ve yemek için ağaçların üst bölümlerine adapte olurlar. Sincaplar çok yetenekli dağcılardır ve pençeleri, iğne gibi incedir. Bu yapısı sayesinde rahatça ve süratli biçimde tırmanırlar, besinlerini kolayca anlarlar. Bu yapılarından dolayı sincaplar bir ağaçtan zorunlu besinleri alabilir ve orada bulduğu besinlere, meyve ve böceklere rahatça erişebilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ