Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Sıhhatli Bir Cilt için Neler Harcanmalıdır?

  • 04 Temmuz 2021
  • Sıhhatli Bir Cilt için Neler Harcanmalıdır? için yorumlar kapalı
  • 128 kez görüntülendi.
Sıhhatli Bir Cilt için Neler Harcanmalıdır?

Bedenimizin dünya ile olan ilk iletişimi tenimiz aracıyla hakikatleşiyor. Son derece kompleks ve harikulade bir yapıya sahip olan tenimiz bir milimetre kalınlığında ve tabakalardan oluşmak üzere iki ayrılmaya sahip. Bunlar alt ve üst tendir. Üst ten de kendi içerisinde üç katmandan alana kazanç ve bunun en üst düzeyi ölü hücrelerden alana gelmiştir. Ortada ise tenimize […]

Sağlıklı Bir Cilt için Neler Tüketilmelidir?Bedenimizin dünya ile olan ilk iletişimi tenimiz aracıyla hakikatleşiyor. Son derece kompleks ve harikulade bir yapıya sahip olan tenimiz bir milimetre kalınlığında ve tabakalardan oluşmak üzere iki ayrılmaya sahip. Bunlar alt ve üst tendir. Üst ten de kendi içerisinde üç katmandan alana kazanç ve bunun en üst düzeyi ölü hücrelerden alana gelmiştir. Ortada ise tenimize rengini veren hücreler yer almakta. En alt katmanda ise kesintisiz yenilenen hücrelere sahip bir yapıdadır.

Bu kadar harikulade bir biçimde yaratılmış olan tenimiz elbette ki iç ve dış faktörler olmak üzere bir hayli şeyden etkilenir. Gün içinde maruz kaldığımız güneş ışığı, şehirsel tesirler, darbeler cildimize hasar verirken iç faktörler olarak da geçirdiğimiz hastalıklar, harcadığımız gıdalar ve aldığımız su ölçüyü cildimize tesir etmektedir. Harcadığımız yiyeceklerden çok fazla etkilenen cildimiz için neler harcamalıyız. Özellikle mevsim geçişlerinin yaşandığı veya soğuk mevsimlerde bulunduğumuz zamanlarda gün boyu etkin bir biçimde çalışan cildimize hangi besinler iyi kazanç?

Su Harcayın

Günümüzde televizyonlarda, radyolarda, bilim kitap ve mecmualarında altı çizilerek vurgulanan en ehemmiyetli harcanması gereken unsur olarak su gösterilir. Bedenimizin büyük bir kısmının sudan alana geldiğini hepimiz öğreniyoruz. Su bedenimizi teşkil eden hücrelerimize gıda ve oksijen taşınmasına destekçi olur. Böbreklerimizin zehirli maddelerden temizletilmesinde üst düzey vazife yapan suyun hayati ehemmiyeti yadsınamaz. Bedenimizin sıcaklık seviyesini dengeleyen su kan tazyikimizin hakimiyet altında yakalanmasında faal rol oynar. Peki suyun ten için, cildimiz için ehemmiyeti nedir? Günlük olarak yeteri ölçüde harcanan su cildimizin nem seviyesine iyi kazanç. Uzmanlar pürüzsüz, kuru olmayan ve parlak bir cilt için bol bol su harcanmasını nasihat eder.

Yumurta

Sağlıklı Bir Cilt için Neler Tüketilmelidir?Bir adet yumurta içeriğindeki protein oranıyla bedenimizin günlük lüzumu olan protein ölçüsünün takribî olarak %11’ini karşılıyor ve iyi kolesterole yararlı geldiği için harcanması nasihat olunuyor. Bununla beraber sahip olduğu Omega 3’deri dolayı bedenimiz tarafından üretilmeyen yararlı yağ asitleri bu vesileyle alınmış olur. Yumurtanın cilde olan verimi elbette ki yadırganamaz. Yeteri kadar harcanan yumurta cilt kuruluğunu önler fakat bunun aksine sıradandan fazla harcanan bir yumurta alerjiye sebebiyet verebilir ve ciltte döküntülere neden olabilir.

Zeytinyağı

Bugün bir hayli cilt bakım mahsulünde kullanılan Zeytinyağı cilt sıhhati denilince ilk akla gelen maddelerden. Saf olarak harcanan bir zeytinyağı tenimiz için oldukça sıhhatli bir mahsuldür. Asırlar süresince Akdeniz milletlerinin cilt sıhhati için kullandıkları zeytinyağı cildimizi parlaklaştırır, ıslatır ve besler. Halis zeytinyağını harcadığınız yiyeceklerde kullanabileceğiniz gibi surat maskelerinde dolaysız olarak da kullanabilirsiniz.

Ceviz

Ceviz kuru yemiş olarak da harcanabileceği gibi kendisinden üretilen yağdan da istifade edilebilir. Biçiminden dolayı beyne benzediği için beyne çok yararlı olduğu söylenen ceviz filhakika da bedenimiz için, özellikle zekâsal yapımız için çok ehemmiyetli bir gıda. Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren cevizin cildi olan verimi nedir? Ceviz hem dolaysız olarak harcanınca hem de kendisinden üretilen yağın bedene uygulanmasıyla beraber buruşukluklara iyi gelmektedir. İçeriğindeki aminoasit ve vitaminler sayesinde cilt onarımında tesirli olan ceviz mantar yaradılışının da önüne geçebiliyor. Egzama ve sedef hastalıklarıyla gayrette verimi yadırganamaz olan ceviz ve ceviz yağı cilt sıhhati için en ehemmiyetli gıdalar arasında.

Kefir

Sağlıklı Bir Cilt için Neler Tüketilmelidir?Kafkaslardan çıkma bir gıda olan kefir adı yeni yeni dinlenen ve tüm dünyaya dağılan bir gıda maddesi.Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren kefir, alerjik hastalıklar, egzama, bronşit, astım, uykusuzluk gibi rahatsızlıklarda kullanılmakla beraber bedene uygulandığında buruşukluk, cilt kirleri, cilt kuruluğuna iyi geliyor.

Turuncu Meyveler

Turuncu meyveler A vitamini güzergahından oldukça zengindir. Cildimizi kırıştırmaya sebebiyet verebilecek olan hür radikalleri içeriğindeki antioksidanlar aracıyla yok edebilecek olan turuncu meyveler özellikle kış aylarında çokça harcanabilir.

Tüm bu besinlerin yanında tabiattaki tam yiyeceklerin cilde elbette ki verimi vardır. Günlük yeterince su tüketimiyle birlikte kumpaslı olarak sebze ve meyve tüketimi cildimizi her yaşta dinç yakalayacaktır.

Yazar:Hasan Demİrcİ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ