Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Sibirya Kurdu Köpeklerinin Eğitim Biçimi ve Bakımı

  • 11 Ocak 2022
  • Sibirya Kurdu Köpeklerinin Eğitim Biçimi ve Bakımı için yorumlar kapalı
  • 79 kez görüntülendi.
Sibirya Kurdu Köpeklerinin Eğitim Biçimi ve Bakımı

Sibirya kurudu köpek tüm dünyada rövanş da olan bir köpek cinsidir. Bu tür köpeklerin gövdesinin alt kısmında ve suratı beyaz renk tüydür. Değişik kısımları ise grimsi, gümüş veya siyaha dönen renklerden oluşmakta.Sibirya kurdu köpeklerin göz rengi çoğunlukla mavi olur, ama kırma bir biçimde çiftleşme olursa kahverengi gözlere sahip olabiliyorlar. Bazı köpekler de göz rengi sarih […]

Sibirya Kurdu Köpeklerinin Eğitim Şekli ve BakımıSibirya kurudu köpek tüm dünyada rövanş da olan bir köpek cinsidir. Bu tür köpeklerin gövdesinin alt kısmında ve suratı beyaz renk tüydür. Değişik kısımları ise grimsi, gümüş veya siyaha dönen renklerden oluşmakta.Sibirya kurdu köpeklerin göz rengi çoğunlukla mavi olur, ama kırma bir biçimde çiftleşme olursa kahverengi gözlere sahip olabiliyorlar. Bazı köpekler de göz rengi sarih mavi ya da buz mavisi olduğunda bakış sebebiyle ürkütücü bir görünüme sahip olduğundan insanlar korkarak yanaşmakta. Bu ürkütücü görüntüsünün altında sakin bir mizaç ve sevecen bir köpek bulunmakta. Büyük ve kocaman patilere sahiptir. Buzlu alanlara ve zemine daha basmasına dayanakçı oluyor. Sibirya kurdu köpeği dik kulaklara sahiptir. Sık, kalın tüylere sahip olmakla birlikte oldukça pamuksu bir tüylere sahiptir. Bu tür köpekler 60 derece soğuya dayanıklı köpeklerdir. Vasati yaşam müddetleri 11- 13 sene kadardır. Kilo olarak değerlendirildiğinde büyüme döneminde erkek Sibirya kurdu köpeği 20-27 kilo arasında değişkenlik gösterirken, dişi Sibirya kurdu köpekler ise 16-25 kilo arasında değişkenlik göstermekte. Köpek türleri arasında en güçlü ve güçlü bir gövde sahiplerdir.

Sibirya Kurdu Köpeklerinin Eğitim Şekli ve BakımıSibirya Kurdu Köpeğin Özelliği
Sibirya kurdu köpeğin en ehemmiyetli özelliği aile köpeği olmasıdır. Görüntüsü orta boy bir köpek ve çok çalışkan bir köpektir. Sibirya kurdu köpeğin şatafatlı görüntüsünün bakımı oldukça kolaydır. Yapılması gereken tek şey köpeğin tüylerinin kumpaslı olarak taranmasıdır. Bu tür köpekler iyi eğitilip sosyalleştirildiklerinde çocuklar ve köpekler ile oldukça iyi geçinirler. Sibirya kurdu köpekleri grup psikolojisi ile anılmakta. Bu tür köpekleri kaideleri bağlı bir köpek haline getirme olukça güç. Onları iyi bir eğitimden geçirecek kaideleri iyi bir biçimde öğretebilecek kendine güvenen inatçı biri olmalıdır. Zira Sibirya kuru köpekleri çok zeki ve bir o kadar da inatçıdır. Bu tür köpeklerin eğitimine ufaklıktan başlanmalı ve sabırla eğitimini bitirmelidir. İyi bir eğitim almaları için köpeklerinde mutlu olduklarına emin olun. Evine ve ailesine oldukça sadık ve çok sevecen bir köpektir. Özellikle çocuklarla oynamayı çok hoşlanırlar. Sibirya kurdu köpeği netlikle bir bekçi veya çoban köpeği değildir. Bu tür köpekler sıcak etrafları hoşlanmaz genelde serin etraflarda yaşamayı hoşlanırlar. Yalnız kalmaktan hiç sevmezler ve yalnız kaldıklarına havlamak yerine ulumayı seçim ederler. Apartmanda yaşayabilir ama çevreyi kapalı müstakil konutlarda daha rahat ve oldukça sıhhatli bir biçimde yaşarlar.

Sibirya Kurdu Köpeği Pakliği
Köpekler içinde bakımı en kolay olan bir köpek türüdür. Sibirya kurdu köpeğini genellikle yıl bir kere yıkanır ve sene süresince pak kalabilir. Kendi kendini arınma özelliğine sahip bir köpektir. Bu tür köpekler çift tabakalı tüylerden oldukları için hafta iki kere kumpaslı olarak taranmalıdır. Yaz mevsimlerinde fazla sıcaklarda tüy dökülmesi olabilir. Bu yarıyıllarda günde 1 kere tüyler taranmalıdır. Böylece tüy dökülmesi çok olmaz. Tırnakları ayda bir kere kesilmeli. Sibirya kurdu köpekleri çok hareketli olduklarında ayak bakımına özen gösterilmeli. Köpeğiniz kulağına hasar vermeden, kulak pakliğini de kumpaslı olarak yapılmalı. Belirli aralıklar ile uzayan tüylerini kesilmeli. Uzamış olan tırnaklarının kendisine hasar vermemesi için sık sık kesilmeli.
Sibirya Kurdu Köpeğin Faize Süreci
Bu tür köpeklerin 70 günlük bir sürecin hemen ardından doğum yapar. Eğer çiftleşen dişi hamile kalışı ilk kez ise 1 veya 2 yavru dünyaya getirildiği öğrenilir. Birden fazla hamilelik yaşayan Sibirya kurdu köpekler 12 ile 14 yavruyu doğum yapabilirler.

Yazar: Nagihan Albayrak

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ