Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Servikal Displazi: Bulguları, Sebepleri, Rehabilitasyonu ve Önlenmesi

  • 28 Nisan 2021
  • Servikal Displazi: Bulguları, Sebepleri, Rehabilitasyonu ve Önlenmesi için yorumlar kapalı
  • 113 kez görüntülendi.

Servikal displazi, rahim ağzında ve etrafında anormal veya kanser evveli oluşan hücrelerin oluşmasıdır. Vajina, rahmin alt kısmı olan rahim ağzına açılır. Servikal displazi bir pap testi smear testi ile tespit edilir ve biyopsi ile teşhis edilir. Hücrelerdeki anormal farklılıklar hafif, orta veya şiddetli olabilir. Servikal displazinin varlığı, bireyin illa rahim ağzı kanseri sahip olduğu anlamına […]

Servikal displazi, rahim ağzında ve etrafında anormal veya kanser evveli oluşan hücrelerin oluşmasıdır. Vajina, rahmin alt kısmı olan rahim ağzına açılır. Servikal displazi bir pap testi smear testi ile tespit edilir ve biyopsi ile teşhis edilir. Hücrelerdeki anormal farklılıklar hafif, orta veya şiddetli olabilir. Servikal displazinin varlığı, bireyin illa rahim ağzı kanseri sahip olduğu anlamına gelmez. Ancak hücreler rehabilitasyon edilmezse kansere yol açabilirler. Bu yazıda servikal displazinin ne olduğu, bulguları, sebepleri ve rehabilitasyon yolları hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Servikal Displazi Nedir?

Servikal Displazi: Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi ve ÖnlenmesiServikal displazi servikste anormal hücrelerin geliştiği prekanseröz bir gidişat olarak belirlenir. Serviks, uterusun alt ucunda vajina ve uterus boşluğunu bağlayan dar kısımdır. Serviks iki kısma ufalar: endocervix ve exocervix. Birincisi uterusdaki sarihliği kapsamakla beraber, ikincisi vajinaya doğru çıkıntı yapmaktadır. Hem iç hem de dış kısımlar farklı tipte hücrelerle kaplıdır ve oluştuğu bölgede birleşebilirler. Çoğu servikal displazi hadisesi burada asıllaşır. Servikal displazi bazen skuamöz intraepitelyal lezyon SIL veya servikal intraepitelyal neoplazi CIN olarak adlandırılır ve farklı safhalarda sınıflandırılır. Bu sınıflandırma şu biçimdedir:
• CIN1, hafif servikal displazi veya düşük dereceli intraepitelyal lezyon LSIL: Dokunun yalnızca ufak bir kısmı anormaldir.
• CIN2 veya CIN3, orta veya şiddetli servikal displazi veya yüksek dereceli intraepitelyal lezyon HSIL: Dokunun daha büyük bir kısmı anormaldir.

Servikal Displazi Bulguları

HPV enfeksiyonları ve hatta erken düzey servikal kanser gibi servikal displazi asemptomatik olma meylindedir. Bu sebeple pelvik tetkiklerinin ve Pap smear testlerinin tasarlandığı zaman yapılması ehemmiyetlidir. Şayet smear testi ve pelvik konyrol neticeleri anormal ise, hekim daha ileri muayene veya bir uzmana sevk edebilir. Şahsi geçmişe bağlı olarak alttaki test ve hakimiyetlere gerek görülebilir.
• Yinelenen bir Pap smear: Gidişatın özelliklerine bağlı olarak, ilk testten bir ila üç sene sonra hakikatleştirilebilir.
• HPV testi: Bu test, yüksek tehlikeli HPV suşu olan enfeksiyonları teşhis eder ve Pap smear’ınız için bir araya gelen aynı misal üzerinde yapılabilir.
• Kolposkopi ve biyopsi: Kolposkopi, serviksi yakından araştırmak için bir geliştirme aygıtı kullanır. Hekim kuşkulu bir şey tespit ederse, muhtemelen biyopsi yaparlar başka bir deyişle test için bir doku misali alırlar.
• Endoservikal örnekleme: Ufak bir fırça veya kürenin, servikal displazi açısından araştırılmak üzere endoserviksinizden hücreleri topladığı ek bir prosedürdür.

Servikal Displazi Sebepleri

Servikal Displazi: Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi ve ÖnlenmesiServikal displazi servikal kanserden evvel kazanç, ancak birinden öbürüne geçiş yavaştır ve uzun seneler süresince asıllaşır. Servikal displazi, insan papilloma virüsü veya HPV olarak öğrenilen yaygın bir cinsel yolla bulaşan enfeksiyondan kaynaklanır. Çoğu gidişatta, bağışıklık sistemi 8 ila 24 ay içinde savaşabilir. Bununla beraber, kalıcı bir HPV enfeksiyonu hücrelerde ve nihayetinde servikal displazide farklılıklara neden olabilir. Surattan fazla HPV cinsi olmasına karşın, serviks kanseri geliştirmekten yalnızca birkaçı mesuldür. Misalin HPV 16, tüm serviks kanseri hadiselerinin takribî yarısının arttaki kabahatlidir. Değişik yüksek tehlikeli suşlar arasında HPV 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66 ve 68 bulunur.

Servikal Displazi Rehabilitasyonu

Servikal displazi rehabilitasyonu mevzubahisi olduğunda ciddiyet baskın etkendir. Hafif displazi veya LSIL konservatif olarak izlenir ve kansere geçmeden kendi başına çözülme meyli gösterir. Öte yandan HSIL veya orta şiddetli displazi genellikle eksizyonel veya ablatif prosedürler biçiminde hücrelerin çıkarılmasını gerektirir. Servikal displazi için eksizyonel rehabilitasyonlar şunları kapsar:
• Döngü elektrocerrahi eksizyonu prosedürü LEEP : Burada, ince bir tel ulusa servikal dokuyu çıkarmak için bir elektrik akımı kullanır.
• Konizasyon veya soğuk bıçak konisi prosedürü CKC: Seçenek olarak, servikal dokunun koni şekilli veya silindirik bir kısmı test için eksize edilir.
Ablatif rehabilitasyonlar, aksine, servikal displazi dokusunu yok eder ve şunları kapsar:
• Lazer rehabilitasyonu: Serviksdeki anormal hücreleri yok etmek için bir ışık demeti kullanılır.
• Kriyoterapi: Ufak bir prob anormal dokuyu dondurmak için akışkan azot veya argon gazı kullanılarak yapılmaktadır.
Bu prosedürler yapıldıktan sonra, senelik takip smear testleri alınmalıdır.

Servikal Displazi Nasıl Önlenir?

Servikal Displazi: Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi ve ÖnlenmesiServikal displazi ve kanserin arttaki ana neden olarak, HPV’nin ne yazık ki bir rehabilitasyonu yoktur. Ancak HPV aşıları sizi muhakkak cinslerin neden olduğu enfeksiyonlardan gözetmeye takviyeci olabilir. HPV aşıları evvelden var olan enfeksiyonları rehabilitasyon edemediğinden, aktifliğini had safhaya çıkarmak için cinsel olarak etkin hale gelmeden evvel alınması önerilir. Yeniden de, 26 yaşından itibaren cinsel olarak etkin erişkinlere uygulanabilir. HPV’ye karşı aşılanan biri bu vaziyeti, hekimi ile görüşmelidir. Servikal displazi veya kanser geliştirme tehlikesini artırabilecek değişik etmenler şunlardır:
• Sigara içmek
• İkinci el dumana maruz kalma
• Birden fazla cinsel partnere sahip olmak
• Birden fazla cinsel partnerle ortak olması
• İmmünsüpresyon rehabilitasyonu
Pap smear ve HPV testleri rutin olarak HPV ve servikal displazi taraması için kullanılır. Pap smear mikroskobik farklılıkları tespit etmek için bir servikal hücre misali almayı kapsarken, bir HPV testi virüsü bu hücrelerin içinde tespit edebilir. Alttaki etmenlere dikkat etmek ehemmiyetlidir:
• Tüm bayanlar servikal kanser taramasına 21 yaşında başlamalıdır.
• 21 ila 29 arasında, her 3 senede bir Pap smear kullanılması önerilir.
• 30 yaşından sonra, neticeler olağan kaldığı sürece her 5 senede bir hem Pap smear hem de HPV testi yaptırılmalıdır.
• 30 ila 65 arasında, her 3 senede bir Pap smear kullanılması önerilir.
Servikal displazi serviksin hücrelerinde düzey 1 serviks kanserine ilerlemeyen anormal farklılıkları ifade etmektedir. Rahim ağzı kanseri genellikle senelerce sürer ve bu farklılıkları teşhis edebilmek tesirli rehabilitasyonun anahtarıdır. Servikal displaziyi olabildiğince erken tespit etmek için kumpaslı smear testi ve ob-gyn hakimiyetleri yaptırmaktan geçmektedir.
Servikal displazi olan bireylerin çoğu erken tanı ve süratli rehabilitasyon ile iyileşirler. Erken teşhis için hekimin önerdiği tarama teklifleri yerine getirilmelidir. Rehabilitasyon edildikten sonra servikal displazi geri dönebilir. Şiddetli servikal displazisi, yüksek tehlikeli HPV’si olan veya vaziyeti rehabilitasyon edilmeyen şahıslarda rahim ağzı kanseri büyüyebilir. Bu surattan dikkatli olmak ve belirtilen periyotlarda hakimiyetleri yaptırmak ehemmiyetlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ