Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Seo ve İnsan İlişkilendirmesi

  • 30 Ekim 2021
  • Seo ve İnsan İlişkilendirmesi için yorumlar kapalı
  • 96 kez görüntülendi.
Seo ve İnsan İlişkilendirmesi

Seo terimini internetten pazarlama felsefesi yaygınlaştıkça dinlemeye başladık. Arama sitelerinde üst sıralarda olmanızı sağlayan kriterler topluluğu diyebilirim. Kriterler dememin sebebi bir noktaya bağımlı olmamasıdır. Sitenizi optimize etmek demek bir hayli etmeni düşünerek hareket etmektir. Sıradan Öğrenilen Seo Kavramı Genellikle seo ismine öğrenilen bir ekip bilgiler var. En çok öğrenilen biçimi şudur: Site kalıcı iletişim ayarlarını permalink […]

Seo ve İnsan İlişkilendirmesiSeo terimini internetten pazarlama felsefesi yaygınlaştıkça dinlemeye başladık. Arama sitelerinde üst sıralarda olmanızı sağlayan kriterler topluluğu diyebilirim. Kriterler dememin sebebi bir noktaya bağımlı olmamasıdır. Sitenizi optimize etmek demek bir hayli etmeni düşünerek hareket etmektir.

Sıradan Öğrenilen Seo Kavramı
Genellikle seo ismine öğrenilen bir ekip bilgiler var. En çok öğrenilen biçimi şudur: Site kalıcı iletişim ayarlarını permalink .html uzantısı ile görünecek biçimde ayarlamak. İşin reeli ise bu değil tabi ki. Bu yaptığınız ayarlamaya SEF Url Search engine friendly urlsınıyor. Arama motorlarının beğeneceğihoşlanacağı adres yapısı. Genel ve yanlış bir bilgiyi de kısaca vermek istedim.

Bu yazıda seo nedir,seo yanlışları,seo dersleri gibi mevzulara değinmeyeceğiz. Yukarıyada yalnızca bilgi emelli bir giriş yaptık. Reel mevzumuz: Seo ve İnsan İlişkilendirmesi.

Sitemizi bir tam olarak düşünelim. Bir site bir insan olsun. Seo dediğimiz efor bu sitenin kalbidir. Sitemizi insanların da görmesini sağlamak,arama motorlarında tanınmak bu kalp sayesinde olacak.
Gövdemizin içindeki pankreas,karaciğer,akciğer uzuvlarına ” Site İçi Seo ” ilişkilendirmesini yapıyoruz. Yabancı forumlarda On Page Seo olarak öğrenilir. Kollarımız ve bacaklarımızla da Site Dışı Seo ilişkilendirmesini yapıyoruz. Bu kavram da yabancılarda Off Page Seo olarak öğrenilir.

Ellerimizi, ayaklarımızı idareyen beynimizdir. Sitenin kalbi seo ,idareyicisi başka bir deyişle beyni de sizlersiniz. Nasıl idarerseniz o biçimde düzgün hareketler yapar, doğru yollara süratli adımlarla erişebilirsiniz. İnsanın anatomisi bir hayli şeye bu biçimde uyarlanabilir. Bir insanı nasıl elleri ayakları olmadan düşünemezsek Seo’da da iç ve dış çalışmaları ayrı düşünemeyiz.

Site içi link ağını iyi kurmamız kan dolaşımını bedende iyi ayarlamanız demektir. Kanı bedene pompalayan ise bildiğiniz gibi kalptir. Site içi link ağı bu sebeple çok ehemmiyetli. Arama motorlarından sitelerinden gelen örümcek dediğimiz botlar bu aralıksız ağ sayesinde tam sayfalarınızı görür ve dizinine kaydolur.
Anasayfanızda h1 yaftalarının hiyerarşisini çok iyi kurmalısınız. H1 en ehemmiyetli başlığınız demektir. Bunu ana kategori ve alt kategorileri gibi düşünebilirsiniz. Odaklandığınız konunuz h1 yaftayı ile anasayfada 1 kez belirtilmeli. Bu alandaki değişik hizmet ve mevzuların başlıkları da derecelendirmesine göre h2,h3,h4 biçiminde devam etmeli

Seo ve İnsan İlişkilendirmesi

Seo ve İnsan İlişkilendirmesiSitenizin kodlaması başka bir deyişle insan bedeninin pakliği iyi yapılmalıdır. İçinizin dışa yansıması diyebiliriz buna. Üzerinizde afaki hiçbir şey olmadan sizi her insana aynı biçimde gösteren bir paklikten bahsediyoruz. Başka Bir Deyişle sitenizin başka tarayıcılardainternet explorer,firefox,opera,safari,google chrome her ziyaretçiye aynı biçimde gözükmesidir. Buna da çok önemsemelisiniz. Pak kodlama ve hoş bir tasarım insanların güzeline gider. İlk tanışma her ilişkide ehemmiyetlidir. İlk izlenimi iyi verirseniz tekerrür ziyaretçilerinizle karşılaşabilirsiniz. Sadık ziyaretçileri site içi seo ve tasarımınızla sağlayabilirisniz.

Ehemmiyetli yerlerde vurgu yaparken kalın yazmalısınız. Tümceleri vurgularken ise altı çizili yapmak en doğrusu olacaktır. Alıntı yaptığınız metinleri italik olarak göstermeniz de bereketli bir harekettir. Sitenin beyni siz olduğunuza göre site içi seo çalışmasını yaparken kendi sınama yanılmalarınızla da buna güzergah vereceksiniz.

Site dışı seo çalışmaları başka sitelerle köprü kurmanıza bağlı. Başka Bir Deyişle bir insanın değişik bir insanın elini yakalaması ,değmesi gibidir. Site dışı seo çalışmalarında kendi odaklandığınız mevzuya yakın siteler seçmeli ve onlardan link alırken XFN tekniğini kullanmalısınız.

Seo ve İnsan İlişkilendirmesi

XFN teknği nedir?
İki site arasında nasıl bir ilişki olduğunu gösteren mikroformat diyebiliriz. Link aldığınız site size aitse “me”, esin verici buluyorsanız “muse” gibi mikroformatları kullanmalısınız.

Misal kulalnım : bilgi ansiklopedisi

Değişik ilişkilendirme formatlarını inceleyerek bulmanızı istiyorum. Bilgi incelenerek çok daha iyi bilinir. Bu teknikle insanlar arasında köprü kurmanız sitenizi çok daha bedelli kılacaktır.

Site dışı seo yaparken yanlış insanlarla ilişki kurarsanız bu da size makûs bir biçimde yansıyacaktır. Eli yanan bir insan gibi…

Site dışı seonun bir kısmını da sosyal ağlarla irtibatınız oluşturmakta. Sosyal ağ denildiğinde yalnızca Facebook olarak idrak etmemenizi öneri ederim. İnsan topluluklarının olduğu her yer sosyal bir ağdır. Çok faal forum ve video siteleri de bu biçimde düşünülebilir.

Site içi ve site dışı seo çalışmalarını doğru yaptığınız o insanın suratında hoş bir tebessümme olacaktır. :

Bu şu anlama kazanç: Size gelen konuklarınız çoğalış göstermekte ve nitelikli ziyaretler almaya başladınız.

Bu yazımda teknikten çok anlamı vermek istedim. İnsan ilişkilendirmesini yapmamdaki emel; arama motorları içerisinde özellikle Google’ın arama algoritmasını insanın düşünme yetisine göre ayarlamaya çalışmasıdır. Türkiye’de en çok kullanılan arama sitesi Google olduğu ve arama neticelerinde insan gibi düşünmeye çok yanaştığı için yaptığımız seo çalışmaları Google’a müteveccih olacaktır. Google’a göre yaptığınız optimizasyon değişik arama motorlarının algoritmalarını geliştirdiğinde onlarda da geçerli olacaktır.

Yazar: Mehmet Emre Baş

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ