Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Sembolizm Nedir?

  • 03 Temmuz 2021
  • Sembolizm Nedir? için yorumlar kapalı
  • 150 kez görüntülendi.
Sembolizm Nedir?

Sembolizm; ismi reelcilikle anılan tüm akımlara karşı büyük bir tepki kalitesindedir. 19. asırda Fransada ortaya çıkan sembolizm başka bir deyişle sembolcülük akımı edebiyat sanatının yanı gizeme müzik ve fotoğrafta da kendisini göstermiştir. Fransız İhtilâli sonrası oluşan aydınlanma çağı, serbestlik etrafı sanatı da etkilemiştir.

Sembolizm; ismi reelcilikle anılan tüm akımlara karşı büyük bir tepki kalitesindedir. 19. asırda Fransada ortaya çıkan sembolizm başka bir deyişle sembolcülük akımı edebiyat sanatının yanı gizeme müzik ve fotoğrafta da kendisini göstermiştir. Fransız İhtilâli sonrası oluşan aydınlanma çağı, serbestlik etrafı sanatı da etkilemiştir. Sanatçılar bu yarıyılda yapıtlarında usu ön tasarıya alarak hareket etmişlerdir. Somuta karşı büyük bir yöneliş bu yarıyılın en büyük özelliklerinden biridir. Bu biçimde sanatta alana gelen asılcılık, pozitivizm fikirlerinin insanın ruh dünyasını sınırlandığını söyleyen sembolik sanatçılar, bu gidişatı yalanlayarak insanın iç dünyasına, hislerine yönelmişlerdir.

Sembolistlere göre dış dünya her insan tarafından değişik idrak edilmektedir. İşte sembolizmde bu idrak edilişin ifade edilme biçimidir. Dış dünya ve insan duyguları sembolist sanatçılar tarafından sembolik deyimlerle verilmektedir. Sembolizm, kendisini şiirde aşırıca göstermiş ve bir şiir akımı halini almıştır. Bu gidişatın sebebi olarak fertlerin hislerini anlatması hususunda en tesirli cinsin şiir olması gösterilebilir. Sembolizmin prensipleri Fransız şair Stéphane Mallarmé tarafından oluşturulmuştur. Ancak edebiyat dünyasında Charles Baudelairein adı sembolizm ile aynılaşmıştır. Yazdığı sembolik şiirler ülkemiz dâhil tüm dünya şairlerini etkilemiştir.

Sembolist Akımın Karakteristik Özellikleri

3912_ahmet_hasim_merdiven

* Sembolizmde musiki büyük bir ehemmiyete sahiptir. Şiiri suskun bir şarkı olarak belirleyen sembolistler bu fikir ile şiirde miktar ve kafiye gibi şekilsel hudutları yok sayarlar. Şiirdeki uyumun ancak ve ancak özle şekil arasındaki muhteşem bir sentaks ile asıllaşacağını düşünen sembolistler, özgür nazım şekillerini seçim etmişlerdir.

* Şiiri fikirleri açıklama vasıtayı olarak görmeyen sembolist şairler; “” Sanat sanat içindir”” kavrayışına sahiptiler. Bu kavrayışın da bir neticeyi olarak sembolist sanatçılar cemiyetsel meselelerden, siyasi fikirlerden uzak durmuşlardır.

* Sembolistler kendilerinden evvelki tüm şiir görüşlerine karşı çıkmaktadırlar. Mecazlarla dolu bir anlatım stiline sahip olan sembolik şairler, oldukça kapalı bir üslup ile hareket etmektedirler.

* Sembolist şiirlerde değişik bir atmosfer mevzubahisidir. Sembolik şiirlerde yalnızlık ve mutsuzluk, tabiattaki bazı sembollerle verilmektedir. Şiirlerde büyük bir aydınlık yerine yarı aydınlık tasvirler, gün batımları yer almaktadır. Bu ruh hali ve daha bir hayli tasvir, sembolik şairler tarafından kapalı bir anlatım şekli ile okuyucuya sunulmuştur.

Sembolist Şairler3912_charles_baudelaire__kotuluk_cicekleri

* Charles Baudelaire
* Stéphane Mallermé
* Paul Verlaine
* Arthur Rimbaud
* Paul Valery

Türk Edebiyatında Sembolizm

Ahlakı akımların bir hayliyi edebiyatımıza Tanzimat Edebiyatı ile giriş yapmıştır. Ancak sembolizm ise Edebiyat-ı Cedide yarıyılında kendisini göstermiştir. Edebiyat-ı Cedîde ruhuna son derece uygun olan sembolizmin ilk şair ve yazar Cenap Şahabettin’dir. Ancak Cenap Şahabetti’nin hem sembolizme hem de parnasizme uygun şiirleri bulunmaktadır. Sembolizmin edebiyatımızdaki en büyük temsilcisi Ahmet Haşim’dir. Sembolizmin tüm özelliklerini şiirlerinde bulunduran Ahmet Haşim şiirlerinin yanı gizeme düz yazılarıyla da Türk Edebiyatı’nın en ehemmiyetli adlarından biri olarak görülmektedir. Bu iki adın yanı gizeme Ahmet Hamdi Tanpınar ve Cahit Sıtkı Tarancı da sembolizme ait kaliteler ile bazı şiirler kaleme almışlardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ