Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Semana Bakış

  • 18 Nisan 2021
  • Semana Bakış için yorumlar kapalı
  • 225 kez görüntülendi.

Geceleri semanın görünümü tabiatın en harikulade manzaralarından biridir. Rakamsız yıldız kadifemsi karanlıkta parlarken, seyyareler yıldızlar arasını dolaşır ve uzun kuyruklu yıldızlar yanaşıp uzaklaşırlar. Geceleri semanı araştıran bilim dalı olan Astronomi, ayrıca en daha önceki bilim dallarından biridir.

Gökyüzüne BakışGeceleri semanın görünümü tabiatın en harikulade manzaralarından biridir. Rakamsız yıldız kadifemsi karanlıkta parlarken, seyyareler yıldızlar arasını dolaşır ve uzun kuyruklu yıldızlar yanaşıp uzaklaşırlar. Geceleri semanı araştıran bilim dalı olan Astronomi, ayrıca en daha önceki bilim dallarından biridir.

Semanda Ne Göreöğreniriz?
Geceleri, semanda üryan gözle bir hayli şey görebilmemize karşın, dürbünleri ve teleskopları kullanarak semanda çok daha fazla şeyi görebiliriz. Üryan gözle baktığımızda ay çok ufak görünür ve çok az özelliği seçilebilir. Dürbünler ve teleskoplarla hem daha büyük görünür hem de yüzeyindeki kraterler daha rahat gözlemlenebilir.

Kısa Bilgi: İlk teleskopu 1608 senesinde Hans Lippershey isimli bir Hollandalı geliştirdi. Ama teleskopu geceleri semanı gözlemlemek emeliyle kullanan ilk birey Galileo adlı bir İtalyan’dı. Galileo ilk gözlemini 1609-10 senesinde yaptı. Jüpiter’in uydularını, Ay’daki kraterleri ve güneşteki kirleri izledi. Galileo’nun teleskopu oldukça minikti. Sonraki makineler, anten teleskoplar olarak öğrenilen takribî 50 metre uzunluğundaki teleskoplardı.

Gökyüzüne Bakışİnsanların Yıldızları Analizi
İnsanlar yıldızları, milyonlarca yıldır kolluyorlar fakat yıldızlarla alakalı ilk ciddi çalışmalar, muhtemelen günümüzden takribî 5 bin sene evvel başlamıştır. Ortadoğu’daki ilk medenilikler, yaptıkları gözlemlerin kayıtlarına vazgeçmişlerdir. Babiller akılda gözlemcilerdi, Mısırlılar da. Mısırlılar yaptıkları piramitler emin ekip yıldızlar ya da yıldız kumpaslarına göre dizilmişlerdir. MÖ 2.800 senelerinde İngiltere’de yapılan Stonehenge büyük ihtimalle bir gözlemeviydi. Taşlar, Güneş’in ve Ay’ın farklı mevsimlerindeki konumlarını gösterecek şekilde yerleştirilmişlerdi. Antik Çinli ve Mayalı astronomlar arkalarında gözlemleriyle alakalı doğru ve bütün kayıtlar bırakmışlardır.

Radyo Teleskoplar
Yıldızlar ışığın yanı gizeme, radyo dalgaları da yayarlar. Astronomlar gökbilimci, bu radyo dalgalarını toplayacak teleskoplar geliştirdiler. Radyo teleskoplar, ışık teleskopları gibi değildirler. Çoğunluğu, semanın her tarafına doğru çevrilip, eğilebilen çok büyük metal çanaklardır. Çanaklar radyo dalgalarını veya sinyallerini toplayıp, onları bir antene yönlendirirler. Sinyaller bir müşteriye, daha sonra da sinyalleri görüntüye çevirecek bir bilgisayara sevk edilir.

Astronomlar
Astronomlar yıldızları gözlemevlerinde gözlemlerler. Gözlemevlerindeki büyük kubbeler, kavisli aynalar kullanarak yıldızlardan gelen ışığı yansıtan iri teleskoplara konut sahipliği yapar. Bazı aynaların büyüklüğü 10 metreye erişir. Günümüz astronomları, bu teleskopları genellikle yıldızlara bakmak emeliyle kullanmazlar. Bu aygıtları dev resim cihazları olarak kullanarak fotoğraf sürüklerler. Günümüz gözlemevlerinin çoğu, atmosferin kalın kısımlarının üstünde, havanın daha pak ve duru olduğu dağlara kurulur.

Uzay Teleskopları
Son senelerde yapılan ehemmiyetli bulguların bir kısmı, uzay teleskopları tarafından hakikatleştirildi. Uzaydaki teleskoplar semanı, dünyada olduğundan daha net görüntüleyebilirler. Ayrıca uzay teleskopları, atmosferden geçemeyen X ışınları gibi görünmeyen ışınları da toplayabilirler.

Yazar: Furkan KAYACAN

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ