Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Şeker ve Anksiyete Arasındaki İlişki

  • 07 Ağustos 2021
  • Şeker ve Anksiyete Arasındaki İlişki için yorumlar kapalı
  • 253 kez görüntülendi.
Şeker ve Anksiyete Arasındaki İlişki

Yaşam stili farklılıkları, evhamın üstesinden gelmenin anahtarlarından biridir ve beslenme kumpası bir insanın yaşam stilinde ehemmiyetli bir rol oynar. Bu surattan bir hayli birey şekerin kaygıya yol açıp açmadığını ve şeker yemeyi kesmenin kaygı semptomlarıyla savaşma potansiyeline sahip olup olmadığını merak etmektedir. Bu yazı, şeker ve anksiyete kaygı bozukluğu arasında bir ilişkinin var olup olmadığını aydınlatmaya […]

Yaşam stili farklılıkları, evhamın üstesinden gelmenin anahtarlarından biridir ve beslenme kumpası bir insanın yaşam stilinde ehemmiyetli bir rol oynar. Bu surattan bir hayli birey şekerin kaygıya yol açıp açmadığını ve şeker yemeyi kesmenin kaygı semptomlarıyla savaşma potansiyeline sahip olup olmadığını merak etmektedir. Bu yazı, şeker ve anksiyete kaygı bozukluğu arasında bir ilişkinin var olup olmadığını aydınlatmaya müteveccihtir.

Perhiz ve Anksiyete

Şeker ve Anksiyete Arasındaki İlişkiBir Hayli sağlık uzmanı, modern batı perhizlerinin sağlıksız şekerler ve yağlarla fazla yüklendiğini söylemektedir. Anksiyete bozukluklarının sadece perhizden kaynaklanması muhtemel değildir. Daha ziyade, cılız bir perhizin ya da beslenme kumpasının bedenin işleyişini değiştirerek, vücudun ve aklın stresle başa çıkmasını güçleştirerek anksiyete bulgularını tetikleyebileceğine veya daha da makûslaştırabileceğine inanılmaktadır. Bu sebeple, anksiyete ile gerçekten savaşmak isteyenlerin evhamlarını tesirli bir biçimde eksiltmek için perhiz farklılıklarının ötesine bakmaları gerekir.

Şeker Anksiyeteye Neden Olur mu?

Çevrimiçi okunan bir hayli yazının aksine, şeker evhama neden olmaz. Anksiyete kaygı, ruhsal bir sağlık meseleyidir ve bir bireyin perhizinin anksiyeteye yol açması çok enderdir. Şekerin yaptığı şey, bedendeki anksiyete kaygı bozukluğu bulgularını daha makûs hale getirebilecek veya kaygı hamlelerini tetikleyen duygulara neden olabilecek farklılıklar yaratmaktır. Anksiyete hamlelerinden muzdarip olunduğunda beden fazla duyarlı olma meylindedir. Anksiyete hücumlarında birey kendini bitkin, sersemlemiş, hasta, vb. sezer. Bu farklılıklardan rastgele biri her fark edildiğinde neticede kaygı ya da anksiyete çoğalır. Şekerin kendisi kesinlikle bu hislere neden olmaz fakat şeker bedendeki muhtelif hisleri uyarır. Glikoz ve glikozla çaba etmek için salgılanan insülin bitkinliğe, flu görmeye ve genel olarak makûs sezmeye neden olabilir. Şeker tüketiminin fazla olması bireyi bir mide sızısı ile baş başa da vazgeçebilir. Bu fiziksel rahatsızlık tecrübeyi anksiyeteyi tetikleyebilir veya daha da makûslaştırabilir. Evhamlı olmayanlar bu semptomların çoğunu fark etmez.

Şeker ve Beyin Arasındaki İletişim

Anksiyete ve bunalım genellikle el ele gider. Bazı insanlar için daha fazla anksiyete, öbürleri için ağırlıklı olarak bunalım olmakla beraber bu iki mesele birbirine çok bağlıdır. Bunalım ve anksiyete meseleleri olan insanlara genellikle serotonin geri alımını önleyen ve daha fazla serotonin sağlayan SSRI Selektif serotonin geri alım inhibitörleri ilaçları verilir. Bu ilaçlar, anksiyete ve bunalımın düşük serotonin seviyelerinden kaynaklandığına inanıldığı zamanlarda geliştirilmiştir. Ancak şimdi serotonin seviyelerini yükselten şeyin şeker olduğu öğrenilmektedir. Anksiyete ile çaba edenler her şeker yediğinde anksiyetenin nörokimyasal tepkinine katkıda bulunur ve meseleyi daha da ileri götürür.
Fazla şeker alımı, kan şekerinin ani çoğalışına, balanssızlıklara ve insülin mukavemetine katkıda bulunur. Kan şekeri düşmediğinde stres hormonu kortizolü özgür vazgeçmekten mesul olan hipotalamik-hipofiz-adrenal dingilinizi HPA dingili atar. Devamlı şeker alınırsa adrenal bezlerin böbreküstü bezlerinin salgıları sebebiyle birey gerçekten durgunlaşmaz ve evham Şeker ve Anksiyete Arasındaki İlişkiduyguları daha da uzayabilir. HPA dingilinin düzgün çalışması için kan şekeri seviyesi hakimiyet altında yakalanmalıdır. Temel olarak şeker ve yüksek glikozlu besinlerden oluşan perhizlerin kaygı uyandırdığı ve düşük şekerli bir perhize geçmenin yalnızca dört hafta sonra endişeyi büyük miktarda eksilttiği gösterilmiştir.

Bağırsak Sıhhatinin Ruh Sıhhati ile İletişimi

Bağırsaklar ve beyin arasında bir iletişimli bulunmaktadır. İki uzuv, rahimdeki aynı fetal dokudan büyür, vagus asabı ve bağırsak-beyin dingili süresince tüm yaşamınız süresince beraber irtibat kurmaya devam eder. Tahlilciler, bağırsaklardaki mikrobiyom işlev bozukluklarından dolayı, “öğrenişsel işlevin sitokin modeli” ile bunalıma ve kaygıya nasıl katkıda bulunduğunu görmeye başlamıştır. Bağırsaklardaki uygun bakteri balansı optimal sağlıktan büyük miktarda mesuldür. İnsanlar yedikleri ve içtikleriyle ya iyi bakterileri ya da makûs bakterileri besler ve şeker Candida gibi mayaların fazla gelişmesi sağlamaktan başka yanı makûs bakterileri beslemeye devam eder. Makûs bakteriler arttığında kronik sistemik iltihaplanmaya inflamasyona yol açan bir balanssızlık oluşur. Sindirim bulguları olmasa da, netlikle sindirim problemleri olabilir. Bunlar yalnızca beyin ve asap sistemi gibi bedenin değişik alanlarında kendini gösterir. Hakikatinde, araştırmalar evham ile başa çıkabilen şahıslarda Bifidobacterium longum ve Lactobacillus helveticus bakteri suşlarının daha düşük seviyelerde olduğunu göstermektedir.

Şeker Anksiyeteyi Nasıl Makûslaştırır?

Şeker ve Anksiyete Arasındaki İlişkiŞeker ve anksiyete şahısları mutsuz eden bir ekiptir. Şeker bir hayli insanın çok yediği bir şeydir, zira bir hayli yerde saklanır ve farkında olmadan da alınır. Bu bir mesele olabilir zira birbirlerine bağlı olduklarından dolayı şeker, anksiyete bulgularını daha da makûs hale getirebilir. Şekerin anksiyeteye katkıda bulunmasının bir yolu, kan şekeri seviyeleri olarak da öğrenilen kan şekeri seviyeleriyle alakalıdır. Arıtılmış şeker veya suni olarak işlenmiş şeker seçeneklerini yediğimiz veya içtiğimizde, bedenimizde hakikatleşen temel süreç şudur:
*Beden, bu kolay karbonhidratları zahmetsizce ve süratle hazmeder.
*Beden kolay karbonhidratları süratli bir biçimde yakar ve bir enerji patlaması yaşanır.
*Bu asıllaştığında, kan şekeri seviyesi süratle düştüğü için bir çökme yaşanır.
*Çökmeye genellikle anksiyete semptomları özellikle titreme, süratli kalp atışı, kalp çarpıntısı ve terleme gibi fiziksel anksiyete semptomları eşlik eder.
*Genellikle bunlardan kurtulmak veya belli bir gıda ya da meşrubata istek dinlendiği için arıtılmış şekerler bakımından zengin olan daha fazla gıda harcanır.
*Döngü kendini tekerrür eder.
Kan şekerindeki ani yükselme ve alçalmalar beyin için güçtür ve anksiyete bulgularına yol açar. Şeker ve anksiyete saldırıları arasında bir iletişim daha vardır. Bu döngüde, kan şekerinin yükselip alçalması sırasında beyin kortizol ve adrenalin gibi hormonları özgür vazgeçerek stresi gidermeye çalışır. Bu hormonların özgür vazgeçilmesi, anksiyete bulgularını daha da makûslaştırabilir ve yeni bir anksiyete oluşmasına veya anksiyete hücumlarına katkıda bulunabilir. Gerçekten de, kan şekeri ve anksiyete arasındaki ilişki eforludur.
Şeker ve kaygı anksiyete arasında ek bir iletişim daha vardır. Çok fazla şeker harcandığında, beyin kaynaklı nörotropik etken BDNF ismi verilen bir proteinin ölçüyü eksilir. BDNF anksiyete, panik ve stres tepkinlerini eksiltmede ehemmiyetli bir rol oynar, bu sebeple bir beceriksizlik bu şartları daha da makûslaştırabilir.

Şeker ve Anksiyete Araştırmaları

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar yukarıyadaki fikirleri doğrulamaktadır. 2008 senesinde yapılan bir çalışma, bol ölçüde şeker yedirilen ve daha sonra bundan yoksun vazgeçilen farelerin artan kaygıya yol açan bir dopamin balanssızlığına sahip olduğunu ortaya Şeker ve Anksiyete Arasındaki İlişkikoymuştur. 2009’da yayınlanan bir başka araştırma, uzun süreli şeker kullanımının belleği bozduğunu ve kaygı ile çaba etme maharetini eksilttiğini bunun nasıl reelleştiğine dair mekanizmaların bilinmez olmasına karşın bulmuştur. Bu çalışmalar, şekerin evham ile baş etme becerisini etkileyebileceğini göstermektedir.

Şeker Anksiyetesinin Bulguları
Şeker bazı fiziksel anksiyete bulgularını taklit etme meylindedir. Bu, glikozun dağılınmasıyla ortaya çıkan ani enerji imaliyle alakalıdır. Çoğu insan için, bu yalnızca ehemmiyetli ölçüde şeker tüketiminden sonra ortaya çıkar, ancak bireylerin ne yediğine ve ne kadar sık yediğine bağlı olarak şekerin bedeni fazla uyarma ve endişeyi makûslaştırma tehlikeyi çoğalır. Bu bulgular anksiyete sebebi değildir ama zati anksiyete varsa yaşanan gerginlik anksiyeteyi daha da makûslaştırabilir.

Anksiyete ve Şekerle Alakalı Ne Yapılmalı?

En kolay çözüm daha sağlıklı bir beslenme kumpası oluşturmaktır. Anksiyeteyi önlemek için daha az şeker ve daha besleyici yiyecekler yemek gerekir. Emel bu olsa da, parçalara bakmak ve şekeri yavaş yavaş eksiltmek için bir tasarı oluşturmakta fayda vardır. Bu biçimde, ilerlemeyi sabote edebilecek yoğun isteklerin önüne geçilebilir. Şekerleri beslenme kumpasından kademeli olarak kaldırmayı ve anksiyeteyi önlemek için daha sağlıklı besinler ilave etmeyi kapsayan bir tasarıda, şekeri kaldırmak için yalnızca bir veya iki şekerli gıda cinsi seçilebilir. Anksiyete bulgularını daha da makûslaştırabilecek şekerli gıdaların alttaki gibi listelenmesi nelerin çıkarılabileceğinin öğrenilmesine takviyeci olabilir:
*Gazlı meşrubatlar perhiz meşrubatlar dahil
*Meyve suyu sodadan daha fazla yiyecek vardır ama yeniden de çok fazla şeker kapsar
*Kafeinli, şekerli meşrubatlar
*Arıtılmış unlarla yapılan ekmekler
*Bütün hububatlı olmayan makarnalar
*Beyaz un ile yapılan ekmekler
*Gerçekten, kepekli hububatlarla yapılmayan rastgele bir karbonhidrat
*Top kek, çörek, turta, kurabiye, şekerleme, dondurma vb. besinler
Kolili bir besinin içindekiler kısmındaki bir adın sonunda “-oz” eki olan her şey bir şekerdir fruktoz, sukraloz, vb.. Bu nedenle satın alınırken yafta okuma alışkanlığı edinilmelidir. Agave nektarı ya da şurubu natürel olsa da makûs bir şeker olarak kabul edilir. Bal sağlık için daha iyidir ama yeniden de şekerlidir, bu surattan miktarlı olmak ehemmiyetlidir. Ayrıca, şeker ve anksiyete arasında ispatlanmış bir iletişim olmasına karşın, herkes birbirinden değişiktir. Bir bireyi büyük miktarda etkileyen şey bir başkasını etkilemeyebilir. Anksiyete krizi ile alakalı bulguları fark eden şahıslar hemen şeker oranı yüksek olan yiyeceklerden uzak durmalıdır. Şeker yerine protein içeriği yüksek olan yiyeceklere ağırlık verilmeli ve su içilmelidir.

Sağlıklı Beslenme

Şeker ve Anksiyete Arasındaki İlişkiSağlıklı bir beslenme kumpası, genellikle panik ve anksiyete hücumlarına yol açan şeker ve insülin balanssızlık semptomlarının daha az olmasını sağlayacaktır.
Daha sağlıklı bir perhiz, bedenin stresle maharetini de geliştirir ve potansiyel olarak, egzersiz yapmak veya yaşam stilini başka biçimlerde değiştirmek için kullanılabilecek daha fazla enerji sağlar.
Daha sağlıklı bir perhiz:
*İşlenmiş yiyecekler makarna, beyaz ekmek, mikrodalga yemek kapsamaz.
*Sebzeler bakımından zengindir ve orta ölçüde meyve yemeyi natürel şeker kapsayan *Değişik renkteki besinleri havuç, yaban mersini, lahana, çilek ,
*Şekeri az veya hiç olmayan gıdaları,
*Protein, lif, magnezyum gibi mineraller ve yağ asitleri yüksek olan gıdaları kapsar.
Arıtılmış şekerlerin eksiltilmesi genel sağlık için ehemmiyetlidir. Beden ne kadar sağlıklı olursa, genel olarak o kadar iyi sezilir ve anksiyeteyi idaremek o kadar kolay olur.
Sıhhatin hangi noktada olduğu daha iyi anlaşıldığında, anksiyeteyi kaygı bozukluğunu yatıştırmanın bir sonraki adımı onu şekerle beslemekten bırakmaktır. Anksiyetesi olanlar Şeker ve Anksiyete Arasındaki İlişkiperhizlerindeki şeker ölçüsünü eksiltmelidir. Bu, bir hayli insanda oldukça fark yaratır. Yeniden de herkesin değişik olduğu unutulmamalıdır, bu sebeple şahsi cevaplar değişir. Evvel şekerli bir şey seçilmeli sonra yavaş yavaş anksiyeteye neden olan, tetikleyen, makûslaştıran öbür şekerli yiyecekler kademeli olarak ortadan kaldırılmalıdır. Şeker yerine natürel tatlandırıcılar kullanılarak tatlı yeme isteğini tatmin edilmesi usluca olacaktır. Ham bal, antioksidan içeriği yüksek olduğu için iyi bir alternatiftir. Sakkaroz sükroz veya çay şekeri yerine bal yemenin anksiyeteyi eksiltebileceği gösterilmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ