Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Savaşlarda Kullanılan 6 Hayvan

  • 25 Mart 2021
  • Savaşlarda Kullanılan 6 Hayvan için yorumlar kapalı
  • 70 kez görüntülendi.

Tarih süresince, insanlar savaşlarda birbirlerini öldürmek için yeni ve yaratıcı yollar bulma mevzusunda müthişleşmiştir. Savaşlar aynı zaman da süratli olmayı da gerektirdiğinden , insanlar mühimmatlıklarını yardım etmek için hayvanları kullanmaya başlamışlardır. Savaşta hayvan kullanmayı ilk olarak Asurlar ve Babiller köpek kullanarak yaptılar. İran Kralı MÖ 525’te Pelus Savaşı’nda Mısırlılara karşı kedileri kullandılar. Ve atlar 20. […]

Tarih süresince, insanlar savaşlarda birbirlerini öldürmek için yeni ve yaratıcı yollar bulma mevzusunda müthişleşmiştir. Savaşlar aynı zaman da süratli olmayı da gerektirdiğinden , insanlar mühimmatlıklarını yardım etmek için hayvanları kullanmaya başlamışlardır. Savaşta hayvan kullanmayı ilk olarak Asurlar ve Babiller köpek kullanarak yaptılar. İran Kralı MÖ 525’te Pelus Savaşı’nda Mısırlılara karşı kedileri kullandılar. Ve atlar 20. Asrın ilk yarısına kadar savaşlarda çok ehemmiyetli roller oynadılar…Savaşlarda Kullanılan 6 Hayvan
– Filler
Hannibal, Italyan Savaşı’nda İtalya’nın işgali sırasında Fil atlılarını aktif bir biçimde kullandı ve Alpler’i geçerken onlarca hayvanı da birliktesi götürdü.
– Yunuslar
1960’larda, bu kavrayışlı hayvanlar, Soğuk Savaş silahları yarışının bir parçası olarak Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği tarafından kayıt altına alındı. Mayınları ve düşman dalgıçlarını tespit etmek için her iki ülkenin deniz güçleri tarafından eğitilen “savaş yunusları” 21. asırda kullanılmaya devam etti. Rusya, Mart 2014’te Ukrayna‘nın otonom Kırım cumhuriyetini işgal edip ilhak ettiğinde, yağmacıların arasına Ukrayna donanmasının askeri yunus programı dahil oldu.
– Fareler
Tarihsel olarak, farelerin militanlara refakatçi olunması çok güzel karşılanmadı. Donanma gemilerinde yağmaya neden oldular, kamplarda hastalıkları yaydılar ve gömülmemiş ölülerin cesetleriyle beslendiler. Birinci Dünya Savaşı sırasında, komutanların cephane stoklarını harcamaları fobisi sebebiyle hendek farelerine karşı ateş etme kaideyi konmuştur. Ancak, 21. asırda, fareler, kara mayınlarının incelenmesinde daha önceki savaş alanlarını taramak için eğitilmişlerdir. Savaşın bu ölümcül viraneleri her sene suratlarca can almaktaydı ancak farelerin eforlu koku duyusu sayesinde elektronik idrak etmede farkedilmeyen madenleri dahi ortaya çıkarttığı anlaşılmıştır.
– ŞempanzelerSavaşlarda Kullanılan 6 Hayvan
şempanzeler uzay yarışı içinde ehemmiyetli bir rol oynamıştır. Sovyetler Birliği orbital köpek ötenazi programının ne kadarını asıllaştırmış olsa da, Amerika Birleşik Devletleri, Merkür astronotlarının Çiğ ile geldiğini, bir suborbital uçuş reelleştiren ve Amerika Birleşik Devletleri uzay programı için bir maskot haline gelen bir şempanzenin yolunu açtı. Çiğ 1983’te, yaşamının geri kalanını esirlik altında geçirdikten sonra can verdi. Kısmi viraneleri New Mexico Alamogordo’daki New Mexico Uzay Tarihi Müzesi’nde yer aldı. Öbür şempanze astronotlar ise misyonlarından sonra tıbbi araştırma laboratuvarlarına kiralandı.
– GüvercinlerSavaşlarda Kullanılan 6 Hayvan
‘’ kanatlı sıçanlar ‘’ olarakta öğrenilen bu hayvanlar Caesar’ın M.Ö. birinci asırda Gaul’u ele geçirmesinden bu yana savaş alanlarında hareket etmektedirler. Batı cephesinde, işlerin çoğu telgraf kablolarının ve insan koşucuların korunmasız olması sebebiyle; suskun olan güvercinler, savaş hatlarına ve bu hatlardan hayati iletiler taşımak için kullanıldılar. Ana güvercin Cher Ami, arkadaş askerlere yanlış yönlendirilmiş bir topçu barajının düştüğü iletisini vererek takribî 200 Amerikalı askerin yaşamını kurtarmıştır. II. Dünya Savaşı sırasında Britanya istihbarat servisi MI5, güvercin aracılığıyla yapılan saklı bağlantı potansiyelini fark etmiş Nazi SS şefi Heinrich Himmler, hakikatinde Alman Milli Güvercin Topluluğu Başkanıydı ve bir devriyeler takımı görevlendirmiştir.
– Yılanlar
Hannibal Roma’da olası olan rastgele bir biçimde greve gitmeye kararlıyken, Prusias’a Roma alıcısı Bergama eyaleti lideri Eumenes II ile olan anlaşmazlığında danışmanlık yaptı. Bithynalılar topraklarda galibiyete erişmek için yeterli insan eforuna sahip değildi, bu surattan Hannibal savaşı denizde devam ettirme kararı aldı. Gidişat çok daha iyi değildi, ama Hannibal eldeki aletlerle çalışmanın ustasıydı. Ve bu sefer sahip olduğu tek şey elindeki yılanlardı. Çok ve çok rakamda yılan. Adamlarını toplayıp onları toprak kaplara koymalarını buyurdu. Sonra, Hannibal, yılan dolu kavanozların dev bir istifiyle sunulduğunda yapabileceği tek manalı şeyi yaptı – onları mancınıklarla düşman amiral gemisine yağmurladı. Biyolojik savaş genellikle üryan gözle görülemeyen organizmalarla yapılır, ama Hannibal ufak hareketlerin bir adamı değildi. Ortaya çıkan “bir geminin üzerindeki yılanlar” senaryosu hipotez edildiği gibi bitti ve Bithynalılar galip geldi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ