Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Satürn Seyyareinin Halkaları ve Özellikleri

  • 22 Nisan 2021
  • Satürn Seyyareinin Halkaları ve Özellikleri için yorumlar kapalı
  • 103 kez görüntülendi.

Geçmişten günümüzü içerisine alan süreçte, uzay her zaman ilerleyen bilim dalları arasında yer almayı öğrenmiştir. Bunun en büyük sebeplerinden birisi ise, uzayın özelliklerinin ve derinliklerinin büyük merak mevzusu olmasıdır.

4959_saturnhalkalari.widecGeçmişten günümüzü içerisine alan süreçte, uzay her zaman ilerleyen bilim dalları arasında yer almayı öğrenmiştir. Bunun en büyük sebeplerinden birisi ise, uzayın özelliklerinin ve derinliklerinin büyük merak mevzusu olmasıdır.

Yapılan uzay araştırmaları sonucunda da, özellikle Dünya’nın da abonesi bulunduğu Güneş Sisteminde yer alan seyyareler ve diğer gök cisimleri hakkında ayrıntılı ve de acayip bilgilere erişilmiştir. Satürn seyyaresini saran ulusalar da, bu bilgilerden birisidir. Satürn seyyaresini saran ulusalar, tarihsel süreç içerisinde ilk kere “Christiaan Huygens” isimli bilim adamı 1655 senesinde gözlemleyerek keşfetmiştir. Bu bulguda, bilim adamı Satürn seyyaresini basık ve de ince bir yapıda halkanın sardığını gözlemlemiştir. 1655 senesinde halkalarla alakalı edinilen ilk bilgiler, yerini daha teknolojik teleskoplarla yapılan gözlemler neticesinde daha ayrıntılı bilgilere vazgeçmiştir. Yeni araştırmalar neticesinde, Satürn seyyaresine ait halkaların iç içe geçmiş olduğu anlaşılmıştır.

4959_saturnSatürn halkaları olarak öğrenilen iç içe geçmiş ulusalar sistemine, yeryüzünden bakıldığı takdirde değişik zamanlarda ortaya değişik neticeler çıkabilmektedir. Bu vaziyetin gerçek sebebi ise, Satürn seyyarenin Güneş çevresindeki hareketidir. Bu hareket neticesinde, halkaların görünümünde farklılık olmaktadır. Bu seyyare, Güneş etrafında dönerken seyyarenin dönme aksı ve de ekvator düzlemi ismi verilen düzlemin uzaydaki hareketi aralıksız aynı biçimde kalmaktadır. Bu sebepten dolayı, 1 Satürn yılınca ulusalar tam sene süresince aynı biçimde kalır. Ve de bu ulusalar yeryüzünden farklı açılarla görülür. Zaman içinde görüntülerin açılarının değişmesi bu biçimde açıklanmaktadır.

4959_saturn-halkalari

Senenin bazı yarıyıllarında bu seyyarenin kuzey kutbu, Yeryüzüne doğru yönelim almış vaziyette olabilmektedir. Bu zamanlarda Satürn halkaları Dünya üzerinden üst taraftan gözükmektedirler. Satürn, Güneş etrafında hareketini yarıladığı zaman, gidişat bütün tersi olur seyyarenin güney kutbu yeryüzüne doğru bakmaktadır. Bu vaziyette ise, Satürn seyyaresine ait haklar alt taraftan gözükmektedir. Halkaların yan taraftan izlendiği yarıyıllar da vardır. Bu cins yarıyıllarda, yeryüzüyle ulusa düzlemi kesişmektedir.

Satürn seyyaresine ait olan ulusalar üzerinde bir hayli araştırma sonucunda, ulusalar üzerinde muhtelif bilgilere erişilmiştir. Bu bilgiler, daha çok bu halkaların yapısına müteveccihtir. Öncelikle, bu halkaların tek bir parçadan oluşmadığı ön tasarıya çıkmaktadır. 1857 senesinde İskoç bir bilim insanı, halkaların katı bir yapıda ve de tek bir parçadan oluşması halinde, halkaların seyyareyle olan çekim gücü sebebiyle bölüneceğini kanıt etmiştir. Bu delilin ardından ise, halkaların bir değil birden fazla parçadan oluştuğu anlaşılmıştır. Satürn seyyaresine ait halkaların tanımlayıcı özelliklerinden birisi, halkaların oldukça parlak olmasıdır. Bu parlaklıkla alakalı muhtelif bilgilere erişilmiştir. Misal vermek gerekirse, Satürn seyyaresinin yansıtma oranı %46 kadarken, halkaların yansıtma oranı ise, %80 kadardır. Bu yüksek parlaklık, bilim insanlarını merağa yöneltmiş ve de bunun ardından halkaların neden bu denli parlak olduğu araştırmaya başlanmıştır. Çıkan netice ise, halkaların bir buz katmanı tarafından kaplandığı olmuştur. Halkaların sahip olduğu sıcaklık kıymetleri de, sarihliğe kavuşturulan bilgiler arasındadır. Öyle ki, halkaların sahip olduğu sıcaklık güneşe bakan bölgede -180 derece, gölge olan bölgede ise -200 derece arasındadır. Halkaları alana getiren parçacıkların vasati büyüklükleri 10 cmdir. Fakat, 1 cm kadar da parçacık vardır.

4959_saturn2

Her seyyarenin, bir yaradılış süreci vardır. Satürn seyyaresine ait halkaların da, bu yaradılış sürecine bağlı oldukları düşünülmektedir. Seyyarein yaradılış esnasında, çevreye dağılan artık maddeler, seyyarenin halkalarını oluşturmuştur. Seyyarei saran bu halkaları alana getiren parçacıklar bir araya toplansa bile, yalnızca 100 kilometre çapa sahip bir gök cisminin oluşacağı anlaşılmıştır. Bu halkalara, bilim adamlarınca ayırt edilmek için muhtelif adlar da verilmiştir. Sarı renkte olan ulusalar A halkası, turuncu ve de yeşil renkten oluşan ulusalar B halkası, mavi renkten oluşan ulusalar ise C halkası olarak adlandırılmıştır. Aynı zamanda A halkası ise B halkasını birbirinden ayıran aşikar bir çizgiye ise Cassini ismi verilmiştir.

Yazar:Erdoğan Gül

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ