Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Satış Temsilciliği Nedir?

  • 09 Ekim 2021
  • Satış Temsilciliği Nedir? için yorumlar kapalı
  • 14 kez görüntülendi.
Satış Temsilciliği Nedir?

Adı son senelerde oldukça sık bir şekilde anılmaya başlanan satış temsilciği, Türkiye’de özellikle halklar arası ebatlarda aktif bir biçimde çalışan, dev kozmetik işletmeleriyle tanınmaktadır. Satış temsilciliğini üstlenen şahıs, bağlı olduğu firmayla bir uyuşma yapar ve o işletmenin ürünlerini etrafına pazarlamaya başlar.

3543_sat4

Adı son senelerde oldukça sık bir şekilde anılmaya başlanan satış temsilciği, Türkiye’de özellikle halklar arası ebatlarda aktif bir biçimde çalışan, dev kozmetik işletmeleriyle tanınmaktadır.

Satış temsilciliğini üstlenen şahıs, bağlı olduğu firmayla bir uyuşma yapar ve o işletmenin ürünlerini etrafına pazarlamaya başlar. Satış temsilcisi her sattığı üründen belirli bir komite sağlar ve böylece de hasılat sağlamış olur. Özellikle cemiyetsel alanda etrafı fazla olan şahısların rağbet göstermiş olduğu satış temsilciliğinde, satış temsilcisi harcayıcı ve üretici arasında hizmet ve mülk trafiğini sağlamakla görevlidirler.

Satış temsilciliğinde firmayla uyuşma yapan şahıs, uyuşmadan sonra işletmeyi temsil etmekte ve bu sebeple uyuşmuş olduğu işletmenin ürünlerini harcayıcıya en iyi biçimde tanıtmak ve satmak zorundadır. Başka Bir Deyişle burada satış temsilcilerinin gerçek görevi, üretici ve harcayıcı arasında aracılık yaparak üreticinin ürünşanı, harcayıcıya pazarlamaktır. Satış temsilcilerinde bir ekip özelliklerin bulunması gerekmekte ve bu özellikler sayesinde temsilci bağlı bulunduğu işletmeyi en iyi biçimde temsil etmektedir. Bu özelliklerden kuşkusuz olarak en ehemmiyetlisi ise, ikna marifetidir. Temsilci, ürünü tanıtmak ve pazarlamak için ikna kabiliyetini kullanmakta ve böylece ürünü pazarlayarak hem kendi hem de işletme kazanmaktadır.

3543_sat2

Hem işletmenin hem de satış temsilcisinin kazanmış olduğu satış temsilciliğinde, hemen hemen her sektörden ürün satışı yapılabilmektedir. Çalışılan sektörlerde ise, çalışma koşulları ve etrafı değişmektedir. Bu koşullar ve etraf sektörün özelliklerine göre tanımlanır. Bu vaziyet misalle açıklanacak olunursa, inşaat sektöründe satış temsilciliği yapan bir bireyle tıp sektöründe satış temsilciliğinin çalışma etrafları ve koşulları birbirinden değişiktir. İnşaat sektöründe şahıs inşaat sahaları ve inşaat işletmelerinin bürolarında temsilcilik işini yürütürken, tıp alanında bu temsilciliği yürüten şahıs sağlık kurumularda ve muayenehanelerde işini yürütmektedir. Bu çalışma türünşan en çok aşinayı olan kozmetik sektöründe ise, satış temsilcisi bayanların olduğu her yerde işini yürütebilme özelliğine sahiptir.

Son senelerde, küreselleşen dünyayla bankaların ehemmiyetli bir hale geldiği dünyada satış temsilciliği işi bankacılık sektöründe de kullanılır bir hale gelmiştir. Her geçen gün rakamları çoğalmakta olan bu temsilciler bağımsız ya da doğrudan bir biçimde çalışırlar. Bankacılık sektöründe satış temsilciliği işini yürüten şahıslar ise, bankaların alıcılarına sunmuş oldukları sigorta poliçeleri ya da fertsel emeklilik satışını üstlenmektedirler. Bu şahıslar satışı hakikatleşen her harekâttan bir hasılat elde etmektedirler. Teknolojinin büyüdüğü, internetle telefonun yaşamımızın odak noktalarına yerleştirildiği günümüzde, satış temsilciliği işi artık telefondan ya da internetten de yürütülebilir bir hale gelmiştir. Başka Bir Deyişle çağın lüzumları ve getirileri yakından takip edilerek ona göre uygulamalar geliştirilmektedir.

3543_sat3

Büyük markalar tarafından satış temsilcileri oldukça fazla önem verilmektedir. Bunun sebebi ise, marka ürünlerini hiçbir mücadele tüketmeden temsilciye sattırarak hem kendinin hem de temsilcinin kazanmasını sağlamaktadır. Satış temsilcisi ise, kendinin olmayan bir ürünü satar ve bir hasılat elde eder. Başka Bir Deyişle her iki taraf da bu işten karlı çıkmaktadır.

Burada bir nokta oldukça dikkat çekici ve de ehemmiyetlidir. Günümüzde reklam sektörü çok ön tasarıya çıkmakta ve bunun için çok fazla paralar tüketilmektedir. Fakat satış temsilcisi satmak istediği ürünü ilk evvel harcayıcıya tanıtır. Ardından da satmak için uğraşır. Satış temsilcisi ürünşan satamasa dahi natürel olarak ürünşan reklamını yapmış olur. Başka Bir Deyişle üretici marka her gidişattan karlı çıkmaktadır. Üstelik marka bu reklam için de para ödememektedir.

Satış temsilcisi şahıs, ya ücret ya da prim usulüyle işini yürütmektedir. Ücret usulüyle çalışanların oranı ise oldukça azdır. Genelde satış temsilcileri sattıkları ürün üzerinden prim usulüyle para kazanmaktadırlar.

Yazar:Erdoğan Gül

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ