Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Şapkalı Mantar Nedir?

  • 28 Nisan 2021
  • Şapkalı Mantar Nedir? için yorumlar kapalı
  • 158 kez görüntülendi.

Humuslu topraklarda görülür. Şapkalı mantarlar genelde bahar aylarında görülür. Nemli ve loş civarları beğenirler. Bu mantarların reel kökleri yoktur. Şemsiye gibi tepe kısımları bulunur. Şapkalarının altında ise üremelerini sağlayan spor keseleri vardır. Çürükçül beslenirler. Şapkalı mantarlar birden gelişirler. Ormanlarda, yağmurlu günlerin sonrasında sıklıkla görülürler. Büyümeleri 5 gün devam ettir. Şapkalı mantarlar, eşeyli ve eşeysiz üremeyle artarlar. […]

Şapkalı Mantar Nedir?Humuslu topraklarda görülür. Şapkalı mantarlar genelde bahar aylarında görülür. Nemli ve loş civarları beğenirler. Bu mantarların reel kökleri yoktur. Şemsiye gibi tepe kısımları bulunur. Şapkalarının altında ise üremelerini sağlayan spor keseleri vardır. Çürükçül beslenirler.
Şapkalı mantarlar birden gelişirler. Ormanlarda, yağmurlu günlerin sonrasında sıklıkla görülürler. Büyümeleri 5 gün devam ettir.
Şapkalı mantarlar, eşeyli ve eşeysiz üremeyle artarlar. Tek hücreli mantarlar tomurcuklanarak artar. Suda yaşayanlar ise eşeysiz faize ile olur.
Şapkalı mantarların bir kısmı zehirlidir. Zehirsiz olanlar ile zehirli olanlar beraber gelişirler ve birbirlerine çok eşler. Bu nedenle ayırt etmek güç olmaktadır. Ancak uzman bir birey basitlikle ayırabilir.
Şapkalı mantarlarin zehirli olanları zehir eforlu olduğu için ölümcül olabilir. Tatlarına bakılarak ayırt edilemediği için yemeklerde kültür mantarı seçim edilir. Kültür mantarları laboratuvar etrafında yetiştirilir.
Mantarlar klorofil taşımazlar. Bu sebeple fotosentez yapamazlar. Mantarlar oksijenli ve oksijensiz solunum yaparlar.
Mantarların en büyük misyonu yeryüzünde madde mutasyonunda misyon almalarıdır. Ölü hayvanların ya da ölü nebatların çürüyüp toprağa karışmasını sağlarlar.
Karbondioksit salınımı ile toprağı nebatların büyümesi için uygun gidişata getirirler.
Mantarlar ilaç, gıda ve başka muhtelif mahsullerin üretiminde kullanılır.
Şapkalı mantarların yiyecek bedeli yüksektir. İnsanlar için ehemmiyetli olan vitamin ve mineralleri barındırırlar.
Kanser rehabilitasyonunda da kullanılmaktadırlar.

Yazar: Katibe Melis Dinçer

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ