Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Şansölye Nedir, Kime Şansölye Denir?

  • 27 Mayıs 2021
  • Şansölye Nedir, Kime Şansölye Denir? için yorumlar kapalı
  • 367 kez görüntülendi.
Şansölye Nedir, Kime Şansölye Denir?

Şansölye sözcüğü tarihten bu yana başta Roma İmparatorluğu, sonrasında imparatorluğun mirasını yaşatan halklarca devam ettirilen bir makamdır. Bu makam, geçmişte geniş yetkilere sahipken, günümüzde demokrasinin büyümesiyle beraber daha öncekisi kadar olmasa da tesirini sürdürmeye devam etmektedir. Şansölye makamını günümüzde en faal kullanan devletler Almanya ve Avusturya‘dır. Bugün başbakan olarak nitelendirebileceğimiz bu makam, her iki ülkenin idaresinde […]

Şansölye sözcüğü tarihten bu yana başta Roma İmparatorluğu, sonrasında imparatorluğun mirasını yaşatan halklarca devam ettirilen bir makamdır. Bu makam, geçmişte geniş yetkilere sahipken, günümüzde demokrasinin büyümesiyle beraber daha öncekisi kadar olmasa da tesirini sürdürmeye devam etmektedir.

Şansölye Nedir, Kime Şansölye Denir?

Şansölye makamını günümüzde en faal kullanan devletler Almanya ve Avusturya‘dır. Bugün başbakan olarak nitelendirebileceğimiz bu makam, her iki ülkenin idaresinde hisse sahibi olsa da aralarında yetki bakımından farklar vardır. Almanya’da şansölye ünvanına sahip şahıs aynı zamanda hükümet başkanıdır ve bakanları seçme yetkisi olduğu gibi hükümet siyasetini çizmekte de ehemmiyetli hisse sahibidir.

Yetkilerini göz önünde bulundurduğumuzda hükümetteki en güçlü şahıstır; ancak protokolde devlet başkanı ve meclis başkanından sonra kazanç. Almanya şansölyesi Federal Meclis tarafından seçildiği gibi mutlak çoğunluğun sağlanması gidişatında da görevine son verilebilir. Tabi bu vaziyetin asıllaşabilmesi için öncelikle göreve gelecek şansölyenin rey çokluğuyla seçilmesi gerekir.

Avusturya’da ise gidişat azıcık daha değişiktir. Almanya şansölyesi ile mukayese etildiğinde yetkileri azıcık daha hudutlandırılmıştır. Şöyle ki; burada şansölyenin hükümet siyasetini tanımlama yetkisi yoktur. Kanuna göre hükümetin öteki görevlileri ile denk statüdedir. Devlet başkanına bakanların görevden alınmasıyla alakalı öneri sunabilir.

Ayrıca şansölyenin cetmesi her ne kadar başkanın kendi kararı olsa da demokrasinin ehemmiyetli bir parçası olan meclisin kararı da bu hususta tesirlidir. Fakat bunun için meclisten rastgele bir onay alınması gerekmez. Almanya’da ise şansölye Federal Hükümet içerisinde bulunduğu makama tercihle gelen tek şahıstır. Şansölye olacak şahıs emin olduktan sonra yemin merasimi ile beraber resmen görevine başlar.

Şuan Almanya şansölyesi Angela Merkel’dir. Werner Faymann ise Avusturya Cumhuriyeti’nin şansölyesi olarak görev yapmaktadır.

Yazar:Ensar Türkoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ