Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Sanayide Kullanılan Köpük Çeşitleri

  • 26 Eylül 2021
  • Sanayide Kullanılan Köpük Çeşitleri için yorumlar kapalı
  • 48 kez görüntülendi.
Sanayide Kullanılan Köpük Çeşitleri

Hangi işte olursak olunsun köpükle karşılaşılmış veya çalışılmış bir çok insan vardır. Bebek oyuncakları, banyo mahsulleri, spor malzemeleri ve tıbbi donanımların tümü, sanayilerini ayakta yakalamak için değişik köpük cinslerine bağlıdır. Tüm mahsuller köpüğü aynı biçimde kullanmadığından dolayı, özel köpükler değişik sanayilere hitap edecek biçimde gelişmiştir. Günümüzde ise çok güzergahlı malzemeye bağlı muhtelif uygulamaların bundan faydalanabilmesini sağlayan çok rakamda köpük cinsi mevcuttur.
Köpük hangi işlevi görür? Uygulamaya bağlı olarak köpük, bir mahsulün performansına birçok biçimde dayanakçı olabilir. Bazı cinsleri izolasyon için uygundur, değişikleri ise emici süngerler oluşturmak için kullanılır. Değişik köpük cinslerini kavramak, belirli bir emel için hangisinin kullanılacağını seçerken dayanakçı olabilir.

Köpük Çeşitleri

Polieter Köpük
Bu tip köpük, çok emelli bir sarih hücreli köpüktür, başka bir deyişle hafif ve emicidir. Uygulamaları süngerler, genel yastıklama, gözetici ambalaj ve boya silindirleri gibi alanları içerir. Polieter köpük özellikle kozmetik ve oyuncaklar için kullanışlıdır.
Polyester Köpük
Polyester köpük, teşhir ambalajı için iyi bir tercihtir ve yangın geciktirici sınıflarda kazanç. Polieter köpük gibi, sarih hücrelidir, oranla hafiftir ve muhtelif yoğunluklarda mevcuttur. Yoğunluk, fit küp başına pound türünden ölçülür, sayı ne kadar düşükse, yoğunluğu o kadar az olur. Ayrıca yankı emeller sesi yasaklama gibi, contalar ve yastıklama için de kullanılabilir.
Beta Köpük
Bu kapalı hücreli polietilen köpük, polyester ve polieter köpüklerden daha yoğundur ve harikulade şok emme özelliklerine sahiptir. Elektronik donanımların ambalajlanması, yüzdürme uygulamaları ve malzeme taşıma için kullanılır. Etafoam genellikle ekstrüde edilir veya lamine edilir.
Volara
Volara, termoform ile şekillendirilebilen ekstrüde edilmiş bir malzemedir. Pürüzsüz yüzeyi lamine edilebilir veya yapışık byeminlerle birleştirilebilir, genellikle contalarda, byeminlerde, tıbbi mahsullerde, izolasyonda ve gözetici dolguda kullanılır. Volara genellikle rulo halinde kazanç ve yoğunluk, fit küp başına 2 ila 12 pound arasında değişebilir.
Kapalı Hücreli Sünger Kauçuk
Bir neopren ve vinil kombinasyonu olan bu cins köpük, dört değişik yoğunlukta kazanç ve dış mekan elektrik prizleri, hava sıyırma, ısı izolasyonu ve endüstriyel dolgu gibi dış mekan kullanımı için çok uygundur. Malzeme tabakalar ve rulolar halinde bulunur.
Sarih Hücreli Sünger Kauçuk
Sanayide Kullanılan Köpük ÇeşitleriAyakkabı altlıkları için popüler bir malzeme olan sarih hücreli sünger kauçuk çok yoğun ve oldukça elastiktir. Ayakkabı tabanları gibi kauçuğun yineleyen eskime ve aşınmaya maruz kaldığı uygulamalar için iyi bir tercihtir, yorulma önleyici ve kaymaz özelliklere sahiptir.
Selüloz
Konut süngerlerinde kullanılan selüloz, sarih hücre karışımlı liflerden oluşur ve son derece emicidir. Ayrıca köpük kombinasyonları ve ilave dokumasız elyaf yıkayıcılar ile mevcuttur.
Yıkayıcı Köpükler
Yıprandırıcı olmayan yıkayıcı köpükler ya polieter ya da ester köpüklerden oluşur ve PTFE ve sırça gibi mahsullerin pakliği için bir köpük süngere ilave edilir. Yıprandırıcı değmemiş lifler genellikle alıngan mahsulleri çizebilir, bu sebeple bunun yerine yıprandırıcı olmayan arınıcı köpükler kullanılır.

Sarih Hücreli ve Kapalı Hücreli Poliüretan Sprey Köpüğü Arasındaki Farklar

Püskürtmeli izolasyon köpüğü , binalarda, konut aletlerinde vb. ısıl bariyer olarak kullanılan bir poliüretan malzemedir . Her bkocamanın avantajları ve dezavantajları olan sarih hücreli ve kapalı hücreli olmak üzere iki ana formda kazanç. Her iki tip de uygulanır, ve bu tipler yapının ihtiyaçlarına bağlı olarak tek başına veya birlikte kullanılabilirler. Sprey köpüğün öteki izolasyonlara göre birçok avantajı vardır: çabuk uygulanır; ananesel malzemelerle erişilmesi güç olan boşluklara erişir ve nem ve küf yaradılışı da dahil olmak üzere öteki malzemeleri etkileyen birçok etrafsal rahatsızlığa karşı dayanıklıdır. Bir şikayet, bu köpüklerin boşlukları o kadar kapsamlı ve yoğun bir biçimde kapatması ki, gelecekteki elektrik ve sıhhi tesisat onarımlarının daha fazla zaman alabileceğidir.

Sarih Hücreli Poliüretan Köpük

Sarih hücreli köpük, bir poliüretan matris içinde yakalanan birçok hava kabarcığından oluşmasıyla karakterize edilir. Fiberglas gibi birçok izolasyonda olduğu gibi, köpüğün içinden ısı transferini eksilten bu sıkışmış havadır. Sarih bir duvar boşluğuna bir püskürtme memesinden uygulanır ve değdiği her şeye inatla yapışarak alanı doldurmak için süratle genişler. 3,6-3,8/inç R kıymetleri ile kapalı hücreli köpüğün izolasyon özelliklerine uymaz, ancak yeniden de uygulamaları vardır.
Sanayide genellikle “yarım kiloluk” köpük olarak adlandırılır. Sarih hücreli köpük, buharı bloke etmez, bunun yerine köpük matrisinden geçmesine izin verir. Yüklerin öncelikli olarak soğutulduğu sıcak abuhavalarda özellikle tesirlidir. Kapalı hücreli köpükten daha ucuzdur ve daha az yoğundur. Duvar boşluklarına takıldığında, köpük boşluğu fazla doldurabilir.

Kapalı Hücre Poliüretan Köpük

Kapalı hücreli köpük, bir poliüretan matrisinde sarih formda olduğu gibi aynı askıya alınmış kabarcıkları kullanır, ancak kabarcıklar bir üfleme maddesi ile doldurulur. Şişirme maddesi, öteki izolasyonlara mukayeseyle daha yüksek R bedellerine yol açan havadan daha tesirli bir termal bariyer sağlar. Kapalı hücreli köpük izolasyonu, soluk alan sarih hücreli köpükten daha yoğundur; kapalı hücreli köpük, kürlendikten sonra esasen sıkıştırılamaz. İki tip poliüretan sprey köpüğünden daha yaygın olanıdır . Esnafta “orta yoğunluklu” veya “iki kiloluk” köpük olarak bilinir. Kapalı hücreli poliüretan köpükler, 6,0-7,14/inç etrafında R bedellerine sahiptir.
Kapalı hücreli köpükler, su penetrasyonuna ve nem birikmesine karşı dayanıklıdır. Nem sonunda bakteriyel büyümeyi çekebilir, küfü teşvik edebilir, bu da ahşabı yiyip yapısal bütünlüğü riske atabilir. Kapalı hücreli köpükler, suyu emmeden suya maruz bırakılabilir, bu da onu misalin bir zemin altı esasına karşı özellikle bereketli hale getirir. Sarih hücreli köpükler kadar hacim olarak genişlemez.
Kapalı hücreli köpüğün yüksek yoğunluğu, sertleştikten sonra rastgele bir fazla püskürtmeyi arınmayı biraz daha güçleştirir. Bu sebeple, duvar boşlukları, iç duvarların yasaklanmadan asılabilmesi için genellikle eksik doldurulur. Kapalı hücreli köpüklerden gelen izolasyon kıymetleri, bütün boşluklu dolguları yasaklamak için genellikle yeterlidir. Kürlendikten sonra kapalı hücreli köpük çok sert bir yapıya bürünür ve duvarlara, çatılara ve tavanlara biraz efor katabilir.
Kapalı hücreli sprey köpük izolasyonu ayrıca hava hareketine karşı izole etmek, akımları önlemek ve tertip edilmiş sıcaklıklarda yakalamak için yeterince yoğundur. Sıcaklık hakimiyeti, küf yaradılışına neden olan nemi azaltabileceğinden, bu yoğunluk aynı zamanda küf yaradılışını da maniler. Mukavemetlerini gözetmek için kapalı hücreli köpükler genellikle yoğun ve eforludur ve bütün olarak oluştuklarında ve sertleştiklerinde katılara benzerler.

Köpük Uygulama Usulleri

Kendin yap için mevcut olan sprey köpükler, pencere çerçeveleri ve dikmeler arasında izolasyon için minik paketlerdeki tek bileşenli köpüklerden bodrum ve garajların izolasyonu için daha büyük iki parçalı kitlere kadar spektrum gösterir. Yeni inşaatta zarflar oluşturmak için, profesyonel kurulumcular genellikle yine doldurulabilir bidonlardan iki parçalı reçine karışımları kullanır. Bileşenler, saplamalar, kirişler ve kirişler arasındaki boşlukları kısmen veya tamamen doldurmak için karıştırılmadan ve yüksek basınçta dağıtılmadan evvel genellikle ısıtıcılardan geçirilir. Bu cins iki parçalı sistemler, genellikle metilen difenil diizosiyanat MDI ve polimerik MDI’nin bir kombinasyonu olan “A” bvefatını ve genellikle polioller, katalizörler, şişirme maddeleri, alev geciktiriciler ve yüzey etkin maddelerin bir karışımı olan “B” bvefatını içerir.
Belirli bir derinliğe püskürtülen kapalı hücreli köpükler kendi buhar bariyerlerini oluşturur; sarih hücreli köpükler tipik olarak sırça elyafı ve öteki keçe tipi izolasyon ananesinde buhar bariyerleri gerektirir. Genel olarak, kapalı hücreli köpükler, uygulamaları için sarih bir dikme yuvası gerektirir ve bu sebeple, mevcut duvarlar ilk olarak kaldırılmadıkça, kuvvetlendirme için özellikle uygun değildir. Bazı yavaş genişleyen, sarih hücreli köpükler, mevcut duvar boşluklarının duvardan doldurulması için mevcuttur.

Köpük Kullanımında Riskler

Püskürtmeli köpüklerin kurulumu, şahsi gözetici teçhizat gereksinimini gerektiren kimyevi reçineler ve şişirici casusların kullanımını kapsar. KKD’si olmayan ev soğukkanlıları ve esnaflar, basmakalıp olarak bir gün boyunca yakın zamanda köpüklenen yerlerden uzak durmalıdır. Köpük sertleştikten sonra malzeme genellikle hasarsızdır, hasarlı gaz çıkışı olmaz ve özel değerlendirmeler olmaksızın atılabilir. Bina idaremelikleri genellikle köpük ve işgal edilen alanlar arasında bir termal ve/veya ateşleme bariyeri gerektirir ve muhtelif aleve dayanıklı köpükler mevcuttur. Yanan köpük birçok zehirli buharı serbest bırakabilir.
Köpük, borular, teller, bağlantı paketleri vb. dahil olmak üzere duvar boşluğundaki her şeyi çevreleyecektir. Kurulum sırasında, köpüğün elektrik alanlarına veya istenmeyen yerlerde kaplama yüzeylerine girmemesine dikkat edilmelidir. Köpük daha sonra elektrik ve sıhhi tesisat onarımlarını zorlaştırabilir.

Bibliyografi:
https://foamonline.com/foam-types/
https://www.foambymail.com/different-uses-of-commercial-foam.html

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ