Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Samanyolu Galaksisi

  • 22 Nisan 2021
  • Samanyolu Galaksisi için yorumlar kapalı
  • 98 kez görüntülendi.

Samanyolu Galaksisi, Güneş’ in de içinde bulunduğu, dev yıldızlar sistemine verilen addır. Spiral bir yapıya sahiptir. Öbür spiral galaksilerde olduğu gibi Samanyolu Galaksisi de bir hayli basık bir özellik kapsar. Bu galakside 100 milyar yıldızın varlığı tespit etilmiştir.

Samanyolu GalaksisiSamanyolu Galaksisi, Güneş’ in de içinde bulunduğu, dev yıldızlar sistemine verilen addır. Spiral bir yapıya sahiptir. Öbür spiral galaksilerde olduğu gibi Samanyolu Galaksisi de bir hayli basık bir özellik kapsar. Bu galakside 100 milyar yıldızın varlığı tespit etilmiştir. Bu yıldızlar bir disk oluşturacak biçimde ayrılmışlardır. Tüm sistem yıldızların ve küresel kümelerin oluşturduğu bir halonun ışık halkası çevrelemesiyle oluşmuştur. Diskin yarıçapı takribî 20 kiloparsektir 999′ dan sonra gelen bir uzaklık miktarı . Halonun yarıçapı, yıldızların oluşturduğu diskten çok daha büyüktür. Hudutları ise henüz çizilememiştir. Samanyolu Galaksisi’ nde bulunan en parlak yıldızlarının çoğunluğunun bulunduğu karakteristik spiral kollar, merkezi disk düzlemine yakındır.

Güneş merkezi ise düzlemden yalnızca birkaç parsek kuzeyde, spiral kollardan birinin iç kenarında bulunur. Güneş’ in, dolayısıyla Dünya’ nın galaksi merkezinden uzaklığı takribî 10 kpc’ dir 1 kpc = 3.08568025 × 10 üssü 19 metre’ dir . Tüm galaksi merkezden geçen bir dingil çevresinde, disk öbür unsurlara kıyasla daha süratli, halo ise daha yavaş bir şekilde döner.

Samanyolu Galaksisi

Astronomların büyük çoğunluğu, galaksimizin çok büyük bir karanlık halo ile çevrelendiğine inanmaktadır. Tabi öbür galaksiler için de aynı şeyi düşünmektedirler. Bu karanlık haloyu teşkil eden madde tespit edilebilir bir ışın yaymadığından doğrudan doğruya değil, ancak çekim tesirinden itibaren, dolaylı olarak tespit edilebilir. Bu biçimde yapılan hesaplardan karanlık halonun, galaksideki tüm yıldızların kütlesinin 10 katı kadar kütle kapsaması gerektiği bulunmuştur. Karanlık haloda ” papülasyon III ” yıldızlarından itibaren alana gelen kara delikler olabileceği gibi henüz keşfedilememiş olan esas tanecikler de olabilir. Halodaki cisimler, yaşlı yıldızlar veya yaşlı yıldızlardan oluşmuş küresel kümelerdir. Bunlar, ” papülasyon II ” cisimleridir. Bu yıldızların galaksi yaradılışının başlangıcında, 12 milyar sene evvel oluştuğu düşünülmektedir. Diskteki ve çekirdekteki yıldızlar, ara yaştaki 3-5 milyar sene yıldızlardır ve bunlar, disk papülasyonuna aittir. Genç ” papülasyon I ” yıldızları ise disk merkezi süresince bir katmanda bulunurlar.

Samanyolu’ ndaki yıldızlararası gaz ve tozun büyük çoğunluğu, galaktik düzlemde veya bu düzlem yakınında bulunur ve bu yıldızlararası gaz ve tozun takribî yarısı, spiral kollarda bulunan çok yoğun moleküler bulutlar halindedir. En genç yıldızlar olan T Tauri yıldızları ve çok parlak, kısa ömürlü O ve B yıldızları da spiral kollardadır ve spiral kollardaki moleküler bulutlarda hala yıldız yaradılışı hakikatleştiği öğrenilmektedir. Spiral yapıyı net bir şekilde tanımlamak, bizim disk içindeki konumumuzdan dolayı azıcık daha karışık bir hal almaktadır. Bu spiral yapının biçimi, Güneş etrafında bir bölge için optik olarak ortaya konmuştur. Bu optik tanımlama operasyonundan sonra tanımlanan kollar; Güneş’ in de üzerinde bulunduğu Orion Kolu, Perseus Kolu ve Sagittarius Kolu’ dur. Carina Kolu ise Sagittarius Kolu’ nun devamıdır. Bu surattan bu kola Sagittarius- Carina Kolu denmektedir.

Dünya’ dan Samanyolu Galaksisi’ ne uzanan bir yolculuk videosu:

Yazar: Gürkan DEMİRCİ

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ